Szeged

A komoly aggályok ellenére zöld utat kapott a rakpart felújítás Szegeden

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2026. május 6., szerda
Hiába léptek fel aggályok, és hangzottak el kérdések. A szegedi közgyűlés jogi bizottsága úgy döntött, hogy a Huszár Mátyás rakpart 1,6 milliárdos projektje ebben a formában valósuljon meg. Több képviselő is nemtetszésének adott hangot a döntés után.
A komoly aggályok ellenére zöld utat kapott a rakpart felújítás Szegeden
Fotó: SZMJV önkormányzat. Megújul a szegedi rakpart.

Kétéves folyamat volt a tervezés, amit több szakaszra osztottak: mi a város szándéka, valamint a vár vonalában lévő rakparti szakasz és a rondella környezetének felújítása. Terveznek lépcsős pihenőteraszt, fásított parti sétányt, parti vendéglőt, továbbá mederben lévő zöldburkolatot is. A Tisza partján felfedezhetők lesznek majd égerek, füzek, tölgyek, kőrisek és bokor füzesek is. A cél, hogy méltó módon bekapcsolják a Tisza-partot a Belváros vérkeringésébe. A szegedi rakpart komplex átalakítására vonatkozó, 1,6 milliárd forint értékű közbeszerzés kiírásáról szerdán döntött a közgyűlés jogi bizottsága. 

Jelenlegi formájában halad tovább a rakpart-beruházás tervezése. (Forrás: SZMJV önkormányzat)
Jelenlegi formájában halad tovább a rakpart-beruházás tervezése. (Forrás: SZMJV önkormányzat)

Döntés szültetett a szegedi rakpart sorsáról

Régóta téma, hogy a Tisza Szeged “főutcája” lesz. Az előző nyáron megtörténtek a régészeti munkák a Huszár Mátyás rakparton, majd az ivóvíz- és szennyvízvezetékek teljes cseréjére került sor. Részletek és látványtervek:

Mihálik Edvin önkormányzati képviselő arról posztolt kedden, hogy a beruházás előkészítését több szakmai és társadalmi hiányosság jellemzi. A képviselő szerint a döntéshozók úgy bocsátják útjára a közbeszerzési eljárást, hogy nem készült átfogó közlekedési modell a tervezett forgalomlassítás várható hatásairól. Hozzátette: a beruházás érdemi lakossági bevonás és közvélemény-kutatás nélkül zajlik, miközben a város közúti hálózata már most is jelentős terhelés alatt áll.

A szerdai napon tartották a szegedi közgyűlés jogi bizottságának ülését, ahol döntöttek a Huszár Mátyás rakpart gigaberuházásáról is. Fodor Antal képviselő posztolt közösségi oldalán az ülés után, amiben csalódottságát fejezte ki: "Bár csak egy 9 évvel ezelőtti közlekedési modell készült és az sem áll rendelkezésre a városházán, mégis megvalósulhat a rakpart beruházás" - fogalmazott.

A döntést hozó képviselők közül senki nem látta azt az előzetes számítást, amely a Tisza Lajos körútra nehezedő többlet forgalmat jelzi előre, ha megvalósul a forgalom korlátozás a rakparton. Ma vakon szavaztak a képviselők a rakpart beruházásról.

"Csalódtam, látva egyes képviselők felelőtlenségét. Ez a projekt komoly hatást gyakorolhat a belváros autós forgalmára, mégsem győződtek meg a lehetséges következményekről" - ez a megjegyzés már hozzászólásban érkezett Fodor Antaltól.

"Aki megszavazta, igen, vakon szavazott. Én a magam részéről nem szavaztam igennel, mivel több tápéi lakos jelezte szóban és írásban az aggodalmát a közlekedési problémák miatt és mindeddig nem látok meggyőző modellt ennek cáfolatára. Az utolsó közlekedési modell 2017- ben készült" - osztotta képviselőtársa véleményét Szécsényi Rózsa

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.