
Sok aggály merül fel a rendelet kapcsán, de ez eddig sem érdekelte a balos városvezetést
Hat nap múlva életbe lép Szegeden az "Üzletek éjszakai nyitvatartásával és a lakosság nyugalmának biztosításával kapcsolatos helyi rendelet", ami "kocsmazár" rendelet néven híresült el. A jogszabály tervezet februárban került a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság napirendjére, majd villámgyorsan a közgyűlés elé terjesztették, és ott végül a balos többség megszavazta bevezetését, annak ellenére, hogy számtalan ész érv szólt ellene, aggály hangzott el, és tiltakozás övezte. A Botka László által irányított városvezetést mindez nem hatotta meg. A Binszki József által kreált rendelet ellen szóló petíciót is lekezelő módon söpörték le az asztalról. Farkas Leventét, a szegedi Fidesz frakció képviselőjét azóta is több százan keresték meg, hogy tegyenek a rendelet bevezetése ellen, ezért egy indítványt adtak be ennek hatályon kívül helyezésére.
Mi az a kocsmazár?
A városvezetés rendeletben szabja meg a szegedi üzletek és vendéglátóhelyek este 22 órától reggel 6 óráig tartó időszakban történő nyitvatartásának feltételeit. Ez a döntés, és az adott időszakban történő esetleges bezáratás több mint kétszáz vállalkozást érintene. "Üzletek éjszakai nyitvatartásával és a lakosság nyugalmának biztosításával kapcsolatos helyi rendelet" beterjesztője a DK-s alpolgármester, Binszki József. A nyitvatartást szabályozó rendelet tervezete a szegedi köznyelvbe "kocsmazár" néven került be. Senki nem a rendelet ellen, hanem annak kidolgozatlansága ellen emelte fel szavát, de a városvezetés ezt szándékosan úgy magyarázza, hogy lázítanak egy jó ügyet szolgáló rendelet ellen. Mint azt megírtuk, a Városházáról származó információink szerint, amit azóta többen is megerősítettek, a beterjesztő Binszki József néhány belvárosi hellyel szemben táplált személyes bosszúja állhat a háttérben, amihez úgy tűnik asszisztál a szegedi városvezetés.
A szegedi polgárok és vállalkozások sem értenek egyet a rendeletettel, ezért a Fidesz frakció úgy döntött, hogy egy önálló képviselői indítvány keretében kezdeményezi, a korábban elfogadott, az üzletek éjszakai nyitvatartásának rendjét szabályozó önkormányzati rendelet hatályon kívül helyezését 2025. április 15. napjával. Mindez azért indokolt, mert számos aggályt vet fel
- mondta lapunknak Farkas Levente önkormányzati képviselő.
Ahogy fogalmaz az indítvány, a rendelet alkalmazása előtt teljes körű és alapos vizsgálatra lenne szükség annak érdekében, hogy a szabályozás valóban a város érdekeit szolgálja, ez azonban a jelenlegi határidőkkel nem biztosítható. A részletszabályok kidolgozatlansága miatt fennáll a veszélye annak, hogy a rendelet nem tudja betölteni a célját, ugyanakkor a vállalkozások és a város számára hátrányos következményekkel járhat.
Emlékeztetnek, hogy a rendelet előkészítése során a vállalkozók társadalmi egyeztetés keretében petíciót nyújtottak be, amelyben kifejezték aggályaikat és fenntartásaikat a szabályozással kapcsolatban. Ennek ellenére Botka László polgármester ezt a petíciót figyelmen kívül hagyta, mintha a benne foglalt érvek és javaslatok nem is Szeged város vállalkozóitól érkeztek volna.
A rendelet hatályon kívül helyezésére társadalmi igény mutatkozik, tekintettel arra, hogy Farkas Levente önkormányzati képviselőt közvetlenül is megkereste több száz szegedi polgár ezzel kapcsolatban. Az SZMSZ előírásai alapján ez egy társadalmi hatástanulmánynak is tekinthető, amely alapján indokolt a rendelet visszavonása.
Az éjszakai nyitvatartási engedély egyik sarkalatos pontja, hogy azt a jegyző megtagadhatja, ha az üzlet működésével kapcsolatban, ha:
Azonban a rendeletben nincs időbeli korlát meghatározva arra vonatkozóan, hogy a jegyzői hivatalnak pontosan milyen időintervallumot kell figyelembe vennie az elbírálás során. Ez azt jelenti, hogy minden egyes kérelem elbírálásakor meg kell vizsgálni, hogy a kérelmezővel kapcsolatban volt-e a fentiek szerinti hatósági eljárás folyamatban a működése során egészen a kérelem elbírálásáig.
Továbbá a formanyomtatvány és a rendelet alapján a kérelmező ezt az információt nem köteles dokumentummal alátámasztani. Ennek következtében a hivatal vagy saját adatbázisra, vagy egyéb háttérellenőrzésre, hatósági megkeresésekre szorulhat, ami jelentős adminisztratív terhet ró a hivatalra.
Ez különösen problémás lehet, hiszen a döntéshozatal előtt ezt az alapvető körülményt is tisztázni kell.
Nem világos továbbá, hogy a jegyzői hivatal miként kívánja a több, mint 200 kérelem érdemi elbírálását egy hónap alatt lebonyolítani, figyelembe véve azt is, hogy az elfogadott rendelet alapján 2025. május 15. napját követően kizárólag azok az üzletek tarthatnak nyitva éjszaka, amelyek véglegessé vált engedéllyel rendelkeznek.
Ez az idő rövidsége miatt veszélyeztetheti az érintett vállalkozások működését, és komoly fennakadásokat eredményezhet.
A rendeletet övező problémákra a Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) is felhívta a figyelmet:
Sem hatástanulmány, sem társadalmi egyeztetés nem volt a "Kocsmazár" ügyében, vagy ha történt is ilyen azt jól titkolja a szegedi városvezetés. Mindvégig arra hivatkoztak, hogy a városházára történő betelefonálások elég indítékot szolgálatatnak arra, hogy a rendeletet bevezethessék.
Hiába nem volt hatástanulmány és előzetes egyeztetés, kitartott végig ötlete mellett az önkormányzat.
A Fidesz frakció és az MKKP ezzel szemben szeretett volna igazi társadalmi egyeztetést, valamint kompromisszumot, ugyanis úgy gondolták, hogy nincs kellően pontosan kidolgozva a rendelet,
Igazi virágkorát éli a szegedi látszatdemokrácia. Történt ugyanis, hogy a bizottsági ülés előtti napon, a még meg nem tárgyalt, el nem fogadott rendelet kapcsán már annak hatályba lépéséről írt kijelentő módban az önkormányzati propagandalap. A minimális esélyt sem hagyták meg arra, hogy nemet mondanának a baloldalon is a teljesen észszerűtlen és az önkormányzatot zsarolási pozícióba helyező rendeletre.
Így írtak a még el nem fogadott rendeletről:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.