Szeged

Kutyapárt: ennél jobb rendeletet tud a szegedi városvezetés +videó

Kutyapárt: ennél jobb rendeletet tud a szegedi városvezetés +videó

Tóth-Benedek Csanád részletesen kifejtette, hogy miért tartják hibásnak a "kocsmazár" néven elhíresült rendeletet.

Kibédi Péter
2025. február 18., kedd
Kutyapárt: ennél jobb rendeletet tud a szegedi városvezetés +videó

Politikai haszonszerzéssel és a szegediek tudatos félrevezetésével vádolta Botka László a szegedi Fidesz önkormányzati képviselőit a legutóbbi közgyűlésen, mert azt kérték, hogy a vendéglátóhelyek nyitvatartását szabályozó rendeletet, amit a szegedi köznyelvben „kocsmazár” néven emlegetett, ne szavazzák meg. Mindegyik, a polgári oldalról felszólalt képviselő elmondta: nem lesöprik a tervezetet, csupán egy alaposabban kidolgozott, társadalmi és szakmai egyeztetés után megírt rendeletet tudnak támogatni.

Mi az a kocsmazár?

A városvezetés rendeletben szabja meg a szegedi üzletek és vendéglátóhelyek este 22 órától reggel 6 óráig tartó időszakban történő nyitvatartásának feltételeit. Ez a döntés, és az adott időszakban történő esetleges bezáratás több mint kétszáz vállalkozást érintene. "Üzletek éjszakai nyitvatartásával és a lakosság nyugalmának biztosításával kapcsolatos helyi rendelet" beterjesztője a DK-s alpolgármester, Binszki József. A nyitvatartást szabályozó rendelet tervezete a szegedi köznyelvbe "kocsmazár" néven került be. Senki nem a rendelet ellen, hanem annak kidolgozatlansága ellen emelte fel szavát, de a városvezetetés ezt szándékosan úgy magyarázza, hogy lázítanak egy jó ügyet szolgáló rendelet ellen. Mint azt megírtuk, a Városházáról származó információink szerint, amit azóta többen is megerősítettek, a beterjesztő Binszki József néhány belvárosi hellyel szemben táplált személyes bosszúja állhat a háttérben, amihez úgy tűnik asszisztál a szegedi városvezetés.

 

Nem csak a kormánypártok tiltakoztak

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) részéről Tóth-Benedek Csanád szólt hozzá a vitához. A jobboldali elfogultsággal nehezen vádolható képviselő is a tervezet hiányosságairól beszélt felszólalásában.

 

Lapunk megkeresésére az MKKP képviselője elmondta, hogy a cél, amiért a rendelet születik az respektálható, ugyanakkor amit elfogadtak az több okból sem tudták támogatni.

– Több, a szegedihez hasonló rendeletet vezettek be az ország más városaiban, a közgyűlésben is emlegetett 

Debrecenben 2013-ból datálódik, tehát egészen mély gyökerei vannak. Drasztikus változásról nem hallottunk, vagy olvastunk sehol. Egyetlen kivétel van, ahol működött és hozott valamilyen változást, az a budapesti Bulinegyed, ami amúgy is túlburjánzott volt 

– fejtette ki Tóth-Benedek Csanád.

 

Ellentmondások vannak benne

A képviselő úgy véli, hogy az elfogadott rendeletnek több olyan része van, ami nincs, vagy rosszul van kidolgozva. – Ennek az egyik iskolapéldája, hogy a jogkövető üzlettulajdonost arra kötelezik, hogy egy biztonsági őrrel a közterületen betartassa a köztisztaságot és azt, hogy ne hangoskodjanak a kocsma előtt. A biztonsági őrnek viszont nincs lehetősége és nincs felhatalmazása közterületen eljárni, mert semmi nem jogosítja fel arra. 

Hogyha a csendre felszólított ember miatt kell mondjuk rendőrt hív, akkor jelen pillanatban a rendelet szabályozása alapján el lehet venni tőle az éjszakai nyitva tartást, pedig jogkövető magatartást tanúsított mindenki, de rendőrségi kiszállás történt a hangoskodás miatt. Ez önmagában ellentmondás 

– fejtette ki az MKKP képviselője.

 

A fokozatosság elve hiányzik

Az elfogadott rendeletről a vendéglátóhelyek tulajdonosai azt mondják, hogy zsarolási pozícióba helyezi az önkormányzatokat velük szemben. Ezzel összecseng az, amit az MKKP is mond: a „kollektív bűnösség” elve alapból hibás. –Mindenki folyamodjon engedélyért, az is, akivel semmi baj nincs, hogy aztán lebegjen fölötte, hogy azt megvonhatja az önkormányzat.

Ehelyett hozhatna egy olyan rendeletet, ami a „problémás vendéglátóhelyekre” vonatkozik és a fokozatosság elvére épül, a figyelmeztetéstől, a kirendelt, és a vendéglátó által fizetett közterület-felügyelőn át az időleges zárvatartásig szankcionál és csak a végső, rendszeres és súlyos szabálytalanságok után vonja meg az esti nyitvatartás engedélyét.

 Ez csak egy példa, de ezzel ugyanúgy el lehet érni a célt, viszont ezt csak azokra vonatkozik, akik valóban nem megfelelően üzemeltetik a helyüket.

 Összességében, tudunk mi ennél jobbat is 

– mondta Tóth-Benedek Csanád.

 

Fölösleges plusz munka jegyzőnek

A várospolitikus külön kiemelte, hogy a rendelet a jegyző hatáskörébe rendeli a szabálytalanságok kivizsgálását. – Ha valaki megnézi a szervezeti és működési szabályzatot, akkor ott láthatja, hogy milyen hosszú lista van a jegyző feladatairól. Az elfogadott rendelet ezt bővíti, mert akárhogy is alakul, ha nekik a bejelentéseket ki kell vizsgálniuk. Ebben akár benne lehet az is, hogy a rivális kocsma a másik rivális kocsmát fel akarja jelenteni és ugyanúgy fordítva. 

Ez megint csak egy plusz feladat, ami fölöslegesen időt és energiát von el a jegyzőtől és hivatalától, fölösleges papírmunkát generál, egy amúgy is leterhelt önkormányzati részlegnek 

– zárta gondolatait Tóth-Benedek Csanád.
 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.