Szeged

Elfogadták Szeged költségvetését, a tiltakozás ellenére a baloldal megszavazta "kocsmazár" rendeletet

Elfogadták Szeged költségvetését, a tiltakozás ellenére a baloldal megszavazta "kocsmazár" rendeletet

Heves viták közepette telt az év első közgyűlése

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
Tegnap, 11:58
Elfogadták Szeged költségvetését, a tiltakozás ellenére a baloldal megszavazta "kocsmazár" rendeletet

Pénteken reggel 9 órakor kezdte első idei ülését a szegedi közgyűlés, és ahogy várható volt, hatalmas szócsatákkal zajlott a költségvetés elfogadása. A központi téma, a vita fő tárgyát a "kocsmazár" rendelet képezte, amit a Jogi, Ügyrendi és Közbiztonsági Bizottság szerdán hezitálás nélkül a közgyűlés elé terjesztett. Az önkormányzat ezen tervével napok óta kiemelten foglalkozik a média, valamint a lakosok és a vállalkozók körében is aggódásra adott okot. Emellett, hogy elfogadták a költségvetést, ahogy várható volt, a balos többség jóvoltából a szegedi üzletek és vendéglátóhelyek nyitvatartásának korlátozására vonatkozó rendeletet is megszavazták.

Fotó: Kerekes Balázs

 

A korábban bemutatott költségvetésről itt olvashat bővebben:

 

Már a napirend előtti felszólalások alatt szóváltás alakult ki

A napirend előtti felszólalások sorát Ruzsa Roland, KDNP-s képviselő kezdte, aki kiemelte a kiskundorozsmai és szőregi minibölcsődék kialakítását, valamint a Gogol utca felújítását is. Azonban felhívta a figyelmet, hogy a szolidaritási adó kapcsán, amit Szegednek a kormány részére kell fizetnie, illendő lenne a teljes képet lefesteni, nem csak azt megjeleníteni a helyi médiában, hogy a "kormány pénzt von el a várostól". Ezt Botka László hosszú évek óta mantrázza.

Körmendi Zoltán felszólalása következett, aki a kormányt sarazta, és a balos városvezetés látszatintézkedéseit sorolta, amire később úgy reagált Tóth-Benedek Csanád, MKKP-s képviselő, hogy baromi unalmas az önfényezést hallgatni.

Polner Eörs hangsúlyozta beszédében, hogy a kormány gazdasági fejlesztéseket hajt végre a térségben, több tízmilliárdot fordítanak erre a célra, ami sokkal több, mint amit Szegednek szolidaritási adóként kell befizetnie.

A már korábban említett javaslata mellett Tóth-Benedek Csanád megkérte a közgyűlést, hogy vegye le a napirendi pontok közül a "kocsmazár" rendeletet. Kiemelte, hogy az előterjesztés nem kellően kidolgozott részeket is tartalmaz. Elmondta, hogy a biztonsági őr nem járhat el közterületen, így nem vethet véget a vendéglátóhely előtti "zajszennyezésnek", így könnyen elfajulhatnak a dolgok, akár a bezáratásig. Mint említette, a dohányboltokra nem vonatkozik a rendelet, így tehát a "balhésok" majd átpártolnak oda.

A javaslatot lesöpörték az asztalról, 19-en megszavazták a rendelet napirendre tűzését.

 

Óriási gazdasági lehetőség a Byd beruházás

Német Ferenc dicsérte Botka László, hogy a költségvetésben segíti a Byd beruházást, és felismerte a lehetőséget hogy ez mekkora gazdasági lehetőség, valamint nem állt a kormány útjába. Kiemelte, hogy a kormány 47 milliárddal segíti a szegedi beruházásokat, ami a költségvetés csaknem fele.

Jó látni, hogy a politikai ködösítés mögött egyetért a kormánnyal

- fogalmazott. Hozzátette: "amíg a kormányzat fejleszti a térséget, addig szeged jövője felfelé ível".

A polgármester válaszában még Lázár Jánosnak is odaszúrt. "A tegnapi Lázár látogatás után már kezd sok lenni" - mondta.

 

Többet hoz a kormány, mint von el

Polner Eörs, a Fidesz frakcióvezetője is reagált a balos városvezetés, úgy fogalmazott, hogy 

az az érzésem támadt, hogy polgármester úr nem elégedett az önkormányzati finanszírozási rendszerrel.

Emlékeztetett, hogy óriási adósságokat halmoztak fel az önkormányzatok korábban, amit a kormány kifizetett. A felszólalásának folytatásában hangsúlyozta, hogy a kormány sokat tett a turizmus fellendítéséért. Emellett az állam 2 milliárd forintot már elutalt Szeged városának a Belvárosi híd felújítására. Út és vasúti fejlesztések zajlanak majd Szeged térségében.

Összefoglalva, a kormány több pénzt hoz, amit a szolidaritási adó szed be.

 

Két évtizede ígérik a rakpart felújítását

Botka László már a Közélei Kávéház adásában, majd a költségvetési ismertetője során is beszélt róla, hogy folytatják a Szeged fő utcája a Tisza programot, már látványtervek is előkerültek a projektről.

Ennek a beruházásnak a kapcsán Farkas Levente elmesélte, hogy még kisgyerek volt, mikor az első terveket látta az elképzelt, új rakpartról, de azóta se történt semmi. Emlékeztetett, hogy több önkormányzati ciklus is eltelt, és a tervek mindig csak kampányígéretek maradtak.

Felhívta a figyelmet, hogy azért fog dolgozni, hogy végre elkezdődjön az átalakítás.

 

Szolidáris az önkormányzat, ez csak a médiájában nem jelenik meg

Fekete Márton Fideszes képviselő azt kérte a közgyűléstől, hogy a költségvetés azon részének, amit a Szeged.hu, a Szegedi Tükör és a Szeged Televízió támogatására füstölnek el, annak egy hányadát fordítsák szociális támogatásokra ismét.

Ha már úgy is azt hangoztatják, hogy szolidáros város Szeged, akkor ezt igazán megtehetnék

- fogalmazott, majd hozzátette: "hiszünk abban, hogy a szegedieknek jobb lesz".

 

Óriási vita folyt a "kocsmazár" rendelet kapcsán

Botka László és önkormányzati többsége azt tervelte ki, hogy rendeletben szabják meg a szegedi üzletek és vendéglátóhelyek este 22 órától reggel 6 óráig tartó időszakban történő nyitvatartásának feltételeit. Ez a döntés, és az adott időszakban történő esetleg bezáratás több mint kétszáz kereskedést érintene.

A vendéglátóhelyek és üzletek a nyitvatartási idejüket eddig saját maguk állapíthatták meg, de ennek vége van, ugyanis elfogadták a rendeletet. Áprilistól éjszakai nyitvatartási engedély kell kérelmezniük vállalkozásoknak, ami lehet állandó vagy eseti.

A 23 óra nem mindenkire vonatkozik, a többlakásos lakóépületben, például egy panel aljában működő egység esetében 22 óra a határ. Azonban azokat a helyeket nem kell 23 órakor bezárni, amelynek 200 méteres körzetében nincs ház, szociális vagy egészségügyi intézmény. A kivételek sorában szerepelnek a szilveszteri rendezvények, és a hipermarketek is.

Fotó: Kerekes Balázs

 

Tóth-Benedek Csanád MKKP-s képviselő szóltalt fel elsőként a rendelet azonnali elfogadása ellen. Elmondta, hogy szeretné jobbá tenni az előterjesztést, szerinte nem elég összerakott, több olyan pontja is van, amik félreértéseket okoznak.

Farkas Levente is csatlakozott a rendeletet ellenzők táborához, kérte a szegediek nevében hogy a "kocsmazár" rendeletet ne hozzák meg. Emlékeztetett, hogy több petíció is indult az előterjesztés kapcsán, hogy módosításra szorulna, illetve nem fogalmaz egyértelműen.

Továbbá arról sem szabad megfeledkezni, hogy ha esetleges bezárás történik, akkor annak társadalmi, gazdasági és költségvetési következményei is lesznek. Ebben az esetben csökken az iparűzési adó, nem bérelnek az IKV-tól üzlethelyiséget, kihal belváros és megnő a munkanélküliség. 

Szellemvárossá válhat Szeged, ha ez több esetben megtörténik.

Komolyan ellehetetlenítjük a vállalkozóinkat?

- tette fel a kérdést Farkas Levente. Arra is felhívta a figyelmet, hogy nem történt hatástanulmány az előterjesztés előtt. A képviselő bevonná a vállalkozásokat és a lakókat a döntéshozatalba. A felszólalásában felszólította a Szeged jövője egyesületet is, hogy cselekedjenek ez ügyben, tekintettel ők is állítólag a fiatalok érdekeit képviselik Szegeden. 

Ugye most ők elkezdtek gyűjteni aláírást arra, hogy az éjszakai buszjáratokat visszaállítsák Szegeden, de hogyha bezárnak a helyek, akkor nem tudom, hogy kiket szeretnének majd hazaszállítani ezek a buszok, vagy csak pénzt szeretnének égetni. Úgyhogy szeretném kérni, hogy ők is lépjenek fel ez ügyben, és ne támogassák ezt az előterjesztést

- fogalmazott.

Mások is feltették a kérdést, hogy mégis mi fog történni, ha az egyik vállalkozó ki akar szúrni a másikkal, és szándékosan az engedélye elvesztésébe szeretné hajszolni. A Fidesz frakció együttesen megfogalmazta, hogy őket az érdekli, hogy itt Szegeden egy jó rendelet szülessen ez ügyben.

Két óvodát is bezárnak

Óvodai átcsoportosításokra kerül majd sor Szegeden, jelentette be a városvezetés. A gyermekek számának csökkenése miatt a Rókusi körúti és a Tabán utcai óvodát is bezárják.

Végül a képviselők szavazással döntöttek, hogy ki kapja idén Szeged díszpolgári címét, Pro Urbe-díját, a Szegedért Emlékérmet, a Szeged Sportolója, valamint a Szeged Sportjáért díjat. Erről itt olvashat bővebben:

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.