Minden egy helyen az olimpia nyolcadik versenynapjáról.
A magyar férfi kézilabda-válogatott 28-25-re kikapott Dániától az olimpia csoportmérkőzéseinek negyedik fordulójában, és az utolsó körben dől majd el, hogy továbbjut-e a negyeddöntőbe.Chema Rodríguez szövetségi kapitány együttese idegesen kezdett, de összeszedte magát, 4-8-ról fordított, a félidőben mégis kétgólos hátrányban volt. A második játékrészben sokáig nehezen jöttek a gólok, a dánok öttel elléptek és hiába akadtak jó periódusok, háromgólos vereség lett a vége.
Részletek:
Az olasz miniszterelnök szerint a genetikailag férfi tulajdonságokkal rendelkező sportolókat nem szabad besorolni a női kategóriákba.
Giorgia Meloni kijelentését az ANSA olasz hírügynökség idézte, amely azt követően hangzott el, hogy az algériai Iman Helif csütörtökön legyőzte az olasz Angela Carinit az olimpiai torna nyolcaddöntőjében. Az afrikai sportolóval szemben az egyoldalú küzdelmet alig 40 másodperc után feladó Carini nem volt hajlandó kezet fogni az amúgy eleve férfias külsejű Heliffel és igazságtalannak nevezte a helyzetet. A 66 kilogramm negyeddöntőjében szombaton éppen a már két nyertes meccsen túllevő Hámori Lucával ringbe lépő algériairól, illetve a kétszeres világbajnok tajvani Lin Jü-tingről tavaly az IBA, a sportági világszövetség elnöke, Umar Kremljov azt nyilatkozta, hogy a vizsgálatok szerint a férfiakra jellemző XY kromoszómáik vannak.
"Nem arról van szó, hogy bárkit is diszkrimináljunk, hanem a női sportolók jogainak védelméről, akiknek egyenlő feltételekkel kell versenyezniük"
- hangsúlyozta Meloni, aki az orrsérülést szenvedett Carini meccsét Heliffel igazságtalan csatának nevezte.
"Ez nem volt tisztességes küzdelem"
- zárta gondolatait a kormányfő.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) ugyanakkor csütörtökön este közleményben védte meg a női boksztornán szereplő két sportolót, akiknek indulása hatalmas felháborodást váltott ki világszerte, az IBA pedig a múlt évben kizárta őket a világbajnokságról túl magas tesztoszteronszintjük miatt. A NOB viszont most azt közölte, hogy a két versenyzőt tavaly agresszió érte az IBA részéről és kizárásuk önkényes volt.
A Bolgár Olimpiai Bizottság ugyanakkor hivatalos közleményben adott hangot nemtetszésének a genetikai teszten megbukott ökölvívók női tornán való indulásának engedélyezése miatt. A testület álláspontja szerint meg kell védeni azon sportolók jogait, akiket sérelem érhet az erősebb nem képviselőinek női versenyeken való részvétele következtében.
"Tudományosan bebizonyosodott, hogy a férfiak ütései erősebbek, mint a nőké, ami súlyos sérüléseket okozhat"
- áll a szófiai közleményben.
A Magyar Ökölvívó Szakszövetség (MÖSZ) ügyvivő testületének tagja, Berkó Lajos szintén felháborodásának adott hangot és amint azt az MTI-nek elmondta, a MÖSZ hivatalos levelet fog küldeni a Magyar és a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak Helif olimpiai szereplése miatt. A sportvezető egyúttal azt is elmondta, hogy Hámori Luca mindenképpen ringbe lép a szombati negyeddöntőben.
A 100 pillangó előfutamában volt érdekelt a két magyar úszó.
A 200 pillangón ezüstérmes Milák Kristóf és a 200 háton tegnap olimpiai aranyat szerző Kós Hubert egyaránt a harmadik futamban kapott helyet. Előbbi az ötös, utóbbi a hármas pályán versenyzett.
Kós Hubert kapta el jobban a rajtot, de Milák fordult elsőként. Kós hatodik volt 50 méter után.
Milák nagyot ment a második 50 méteren, fantasztikus 50.19-es idővel nyerte a futamot. Pályafutása ötödik legjobb idejével az első helyen kvalifikált.
Kós a 4. helyen 51.58-cal csapott célba, a 14. helyen jutott a középdöntőbe.
A szám középdöntőjét 21.05 órakor rendezik, a finálé szombaton lesz.
A kalapácsvető Varga Donát a selejtezőben búcsúzott.
A 24 éves magyar versenyző az első csoportban kapott helyet a három magyar induló közül egyedüliként, és a 77 méteres szintet kellett volna túldobnia vagy bekerülni a legjobb 12-be, hogy a vasárnapi fináléban is folytathassa.
Varga Donát elsőre telibe találta a 70-es vonalat (69,95 m), majd 71,65 méterre javított. Harmadik dobása a hálót súrolva 69,71 méterig szállt. Ezzel csoportjában a 11. helyen zárt.
A kétszeres vb-bronzérmes Halász Bence, valamint Rába Dániel a 11.35-kor kezdődő B csoportban szerepel.
A női 200 vegyes harmadik előfutamában ugrott medencébe a magyar úszó.
Nem kapta el túl jól a rajtot, nyolcadiknak fordult 50-nél. A második hosszon sem tudott előrébb jönni. Sebestyén Dalma a hátralévő távon sem javított, nyolcadikként ért be 2:15.16-ttal.
Nem sikerült a középdöntőbe jutás.
A délelőtt utolsó magyar érdekeltségű száma a női 800 gyors volt.
Késely Ajna a másodikban futamban szerepelt, a hetes pályán kapott helyet.
Ugyan jó rajtot fogott, de hetedik helyen fordult az első két hossz után. Kétszáznál hatodikként fordult és őrizte biztosan helyét. A magyar úszó az utolsó százra fordulva is a hatodik volt, másfél másodperc volt a hátránya Thomas mögött.
Végül ezt nem sikerült ledolgozni, 8:36.13-mal ért célba Késely, ami a 13. helyre lett elegendő.
Tegnapi a női gyorsváltóval olimpiai hatodik helyet ért el Késely Anna.
Takács Boglárka 11.10 másodperces országos csúccsal az elődöntőbe jutott 100 méteres síkfutásban.
A Honvéd atlétája a pénteki előfutamban saját, május 26-án Budapesten futott 11.11-es rekordját döntötte meg egyetlen századdal, és futamharmadikként került a szombat esti elődöntőbe.
A párizsi olimpia férfi párbajtőr csapatversenyében a magyar válogatott nagyon sima győzelmet aratott Kazahsztán ellen, s ezzel bejutott az elődöntőbe. A meccs csak a legelején volt szoros, majd az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Siklósi Gergely összeállításban vívó magyarok elléptek és magabiztosan nyertek.
VÍVÁS
FÉRFI PÁRBAJTŐR
CSAPAT NEGYEDDÖNTŐ
Magyarország–Kazahsztán 45:30
TOVÁBBI PROGRAM
15.50: elődöntő: Magyarország–Franciaország, Japán–Csehország
19.30: bronzmeccs
20.30: döntő
A mai feladatot teljesítettük - jelentette ki a kalapácsvető Halász Bence, aki bejutott a vasárnapi döntőbe az olimpián. A 18 fős magyar atlétikai csapat éremvárományosa, így esetében az volt a kérdés a selejtező előtt, sikerül-e elsőre túldobnia a 77 méteres szintet, amivel jelentős energiákat takaríthatna meg a fináléra. A kétszeres világbajnoki bronz-, Eb-ezüstérmes versenyzőnek ez majdnem sikerült, 16 centivel maradt el elsőre a szinttől (76,84 m). Másodikra 72,89 méter következett, harmadikra pedig javított a Dobó SE kalapácsvetője és 76,90-nel hatodikként biztosította helyét a vasárnapi 12-es döntőben.
"Picit bezavart a csúszás, már a félórát is karcoltuk alulról. Azért nem könnyű a selejtezőben bemelegítve tartani magát az embernek és folyamatosan koncentrálnak maradni ilyen izgalom mellett. És azért nekem ott volt a zabszem, ahol kellett neki lenni a három évvel ezelőtti kiesésem után..."
- utalt arra, hogy a tokiói játékokon nem sikerült bekerülnie a fináléba.
"Az első kísérletnél, mikor kiírták, hogy mekkora, már majdnem biztos volt, hogy meglesz a továbbjutás. De szerintem senki nem meri megkockáztatni egy olyan dobás után, amelyik nem közvetlen továbbjutást ér, hogy a másik kettőt kihagyja. Próbáltam arra rámenni, hogy kicsit feltérképezzem a dobókört, mert sokkal lassabb, fogósabb, nem lehet benne olyan gyorsan forogni, ahogy én szoktam. Kicsit át kellett állítani az agyamat" - nyilatkozott a selejtezőről, amelyből 76,90 méteres eredménnyel hatodikként jutott tovább.
"Az volt a feladat, hogy bejussak a döntőbe és azért nem sok embernek adatik meg, hogy a születésnapján rendezik a döntőt... A célom az, hogy dobjak magamnak egy születésnapi ajándékot" - mondta az 1997. augusztus 4-én született atléta.
Halász Bence kiemelte, két nap múlva egy teljesen más verseny kezdődik, amelyiken nem számít, hogy most ki mekkorát dobott.
Major Veronika a női légpisztoly alapversenye után a sportpisztolyét is megnyerte és bejutott a szombati döntőbe, míg Fábián Sára Ráhel a 14. helyen végzett.
A nők 25 méteres száma a játékok utolsó magyar érdekeltségű versenye, melyben Major egyértelműen a legjobbak közé tartozik, de a 22 éves Fábián is többször bizonyította, hogy nemzetközi szintű eredményre képes. Ezt mindkét sportoló bizonyította péntek reggel, az alapverseny első 30, úgynevezett pontlövészetében, mely után Major Veronika 294 körrel az élen állt, míg Fábián 291-gyel kilencedik volt.
A ponthoz hasonlóan a rapid szakaszban is két csoportra osztva lőtt a negyven pisztolyos. Az elsőben Fábián volt érdekelt és a csepeli lövő három 97 körös tízes szériát produkált úgy, hogy az elsőben és a harmadikban egyaránt hét tízese és három kilencese volt, a másodikban viszont nyolc tízest ért el, ám egyik lövése nyolcas lett.
A fiatal sportoló így 582 körrel fejezte be a viadalt, 20 lövő után az ötödik pozícióban állt és várta a második csoportot, amiben a 27 éves Major parádézott. A keszthelyi klasszis szinte képtelen volt hibázni. A 30 lövéséből csupán a 19. és a 20. lett kilences, így majdnem tökéletes, 298 körös rapidot produkált és 592 körrel nem csupán az élen végzett, hanem az olimpiai rekordot is beállította.
Major Veronika fináléját szombaton 9.30-tól rendezik meg a Francia Nemzeti Lőtéren, Chateauroux-ban.
Az első asszó kevés tussal zárt, de Andrásfi Tibor egy tusos előnyével zárult. A 2021-es olimpia döntősök párharcát Siklósi Gergely egy tussal nyerte Cannone ellen. Koch Máté első vívása az elődöntőben magas színvonalú volt, a végén újabb két ponttal nőtt a magyar előny.
A második körben Andrásfi Tibor iskolavívással újabb három tussal növelte a csapat előnyét. Koch Máté és Borel akciódús vívást mutatott be, amit a magyar nyert 9-7-re. Siklósi Gergely a kör zárásában leiskolázta Midletont, 6-2-re nyert és 30-18 állt a táblán.
A záró három asszót a franciák csere embere Allegre kezdte Koch Máté ellen, csodát azonban ő sem tett, a magyar simán nyerte az asszót. Andrási és Midelton meccse volt az első amit nem a magyarok nyertek, de ez is döntetlennel ért véget. A záró meccsen, két világbajnok, Siklósi Gergely és Borel között is magyar fölénnyel telt, és az asszót is simán nyerve, 45-30-nál fejeződött be a mérkőzés.
A magyar párbajtőr-válogatott 20 év után vívhat a döntőben, az ellenfél a cseheket búcsúztató japánok lesznek 20 óra 30 perctől.
A vitorlázó Vadnai Jonatán a 17., Érdi Mária viszont csak a 24. helyen áll a pénteki versenynap után a párizsi olimpián.
Az ILCA (korábban Laser) hajóosztályban a világ- és Európa-bajnok Érdi Mária csütörtökön 20. hellyel kezdett Marseille-ben és pénteken sem ment neki a versenyzés. Előbb a 19., majd a 33. helyen ért célba. Utóbbit ugyan kiejtheti, mint legrosszabb helyezését, de így is csak a 24. a 43 hajót számláló mezőnyben.
A nőknél péntekre három futamot terveztek, de egyet elhalasztottak.
Jobban szerepel az Európa-bajnoki ezüstérmes Vadnai Jonatán, aki 21. és 13. hellyel folytatta szereplését, előbbit pedig kiejtheti. Így négy futam után a 17. helyen található, számára még "lőtávolon" belül van az éremverseny, a tizedik kilenc helyezési ponttal előzi meg.
A tervezett menetrend szerint hétfőig tíz futamot rendeznek, majd másnap következik a legjobb tízet felvonultató éremverseny.
Két magyar úszó ugrott medencébe a 100 pillangó középfutamaiban.
A két napja 200 méteren ezüstérmesként záró Milák a délelőtti előfutamban óriási iramot diktált, így 50.19 másodperces idővel az első helyen lépett tovább. A csütörtökön 200 méter háton aranyérmes Kós 51.58-cal csapott a célba, így a 14. helyen jutott a középdöntőbe.
Ezúttal külön futamba kerültek a magyar úszók, elsőként a 21 éves Kós állt rajthoz. Ugyan három tizeddel gyorsabban kezdett, mind délelőtt, a második ötvenet azonban nem bírta, így 52.22-vel összesítésben 16. lett.
Milák a négyes pályáról indult, ezúttal elmaradt az előfutamban úszott idejétől, de 50.38 másodperccel is az első helyen ment tovább.
A szám szombati fináléját 20.30-kor rendezik.
A magyar női vízilabda-válogatott 17-11-re legyőzte Kínát, ezzel továbbjutott csoportjából.
Részletek:
A Siklósi Gergely, Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid összeállítású magyar csapat 26-25-re győzte le a fináléban az olimpiai címvédő Japánt.
Részletek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.