Minden egy helyen az olimpia hetedik versenynapjáról.
León Marchand, a 200 méter pillangó és a 200 méteres mellúszás párizsi aranyérmese sokkal gyorsabbnak tartja magánál a szintén kétszeres olimpiai bajnok Milák Kristófot, akit szerdán remek hajrával megakadályozott a címvédésben 200 méter pillangón.
A korábban a 23-szoros olimpiai bajnok Michael Phelpset edző Bob Bowman francia tanítványa a verseny után elmondta, hogy félénknek tartja magát, így furcsa volt számára a szerda esti döntők középpontjában lenni, de a hazai közönség buzdítása vitte előre, mivel minden levegővételnél hallotta a szurkolókat a Paris La Défense Arénában. Az utolsó 50 méteren pedig a vízből is érzékelte, hogy a tömeg valósággal megőrül a lelátón.
Nagyon sok versenyét láttam már, és sokkal gyorsabbnak is gondolom Milák Kristófot magamnál, úgyhogy próbáltam minél közelebb lenni hozzá 150 méternél, utána pedig beleadni mindent a célig. Jól tudtam tapadni rá, mert messze volt a világcsúcsától, és a víz alatti úszásommal is sok időt tudtam rajta hozni, nagyon élveztem ezt az úszást, ráadásul az egyéni csúcsomat is alaposan sikerült megjavítanom
- mondta a versenyt követő sajtótájékoztatón Léon Marchand az M4 Sport helyszíni stábjának.
A francia klasszis szerint meg sem fordult a fejében, hogy mindkét számot megnyerje, így ez számára is meglepetés volt. A helyzetét az is megnehezítette, hogy mindössze két órája volt a két döntő között a pihenésre, ezzel együtt minden pillanatát élvezte a szerdai versenynek.
Helebrandt Máté a 44., Venyercsán Bence pedig a 46. helyen végzett csütörtökön a férfi gyaloglók 20 kilométeres versenyében.
Az atlétikai viadalok első számában mindkét magyar hamar leszakadt a mezőnytől és onnantól saját ritmusában teljesítette a távot, melyet a negyedik olimpiáján szereplő nyíregyházi Helebrandt 1:27:17 órás idővel zárt, míg a BHSE sportolója, Venyercsán 1:29:14 órás eredménnyel ért célba.
Csütörtökön a női gyaloglókra is 20 kilométer vár. A 9.45-kor startoló mezőnyben szintén két magyar, Madarász Viktória és Récsei Rita lesz ott.
A 100 kilogrammos Vég Zsombor szép győzelmet aratott az első mérkőzésén a párizsi olimpia cselgáncstornáján.
A magyar sportoló a Mars-mező Arénában nehéz ellenfelet kapott a 32 között a szerb Aleksandar Kukolj személyében. A 32 esztendős balkáni rivális ugyanis Európa-bajnoki címmel és világbajnoki ezüsttel is büszkélkedhetett.
Első találkozójukon aktívan kezdett a magyar dzsúdús, két perc elteltével intették a szerbet. Majd Végh kapott intést előbb lerántásért, azután lábra fogásért, de a mérkőzés végéhez közeledve egy kétes kimenetű akciónál, melynél mindketten földre kerültek, neki ítélt a mérkőzésvezető a vazaarit, így a magyar cselgáncsozó a legjobb 16 közé jutott.
Ott a kétszeres világbajnok spanyol Nikoloz Sherazadishvili vár rá, akitől mindkét eddigi mérkőzésükön kikapott.
Szabó-Feltóthy Eszter és Molnár Dóra is bejutott a középdöntőbe 200 méter háton.
Elsőként a 22 éves Szabó-Feltóthy ugrott medencébe, a második előfutamba kapott besorolást, ahol kiváló úszással, 2:09.72 perces idővel harmadikként csapott célba és összesítésben a kilencedik lett.
A 18 éves Molnár az utolsó, negyedik futamban kapott helyet, 2:10.51-es idejével a nyolcadik lett, még pont befért az esti programba, 16. helyen zárt összesítésben.
A szám középdöntőjét 21.19-kor rendezik.
A magyar úszó nem jutott tovább 50 méter gyorson.
A győriek kiválósága a tavalyi, fukuokai világbajnokságon úszott 21.67 másodperces idejével a 11. volt az olimpiai nevezési listán, ebből azonban nem sok mindenre lehetett előzetesen következtetni, mivel közel negyven riválisa is 22 másodpercen belüli eredménnyel érkezett Párizsba, ő pedig idén erre még nem volt képes. Legközelebb a belgrádi Európa-bajnokságon járt ehhez, amikor az elődöntőben 22.03-mal zárt.
Ebben a számban tíz előfutamot rendeztek, a 28 éves magyar úszó a kilencedikben állt rajhoz, és ugyan a rajtot a legjobban kapta el 60 százados reakcióidővel, végül csak 22.12 másodperccel csapott célba, amivel összesítésben a 24. helyen zárt.
A magyar úszó nem indult el 200 méter vegyesen csütörtökön, a párizsi olimpia úszóversenyeinek hatodik napján.
A magyar szövetség tájékoztatása szerint a 21 éves úszó betegség miatt lépett vissza a számtól.
Mindez azt jelenti, hogy az olimpiák történetében első alkalommal nem lesz magyar döntős valamelyik vegyesúszó számban, melyeket 1964 óta rendeznek meg az ötkarikás játékokon.
A Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Késely Ajna, Ugrai Panna összeállítású 4x200 méteres női gyorsváltó a második idővel jutott döntőbe.
A staféta a kilencedik idővel (7:54.65) érkezett a francia fővárosba. A második előfutamban az ausztrálok mögött gyakorlatilag végig a második helyen haladtak a magyarok, akik 7:52.25 perces idővel összesítésben is másodikok lettek.
Második mérkőzésén vereséget szenvedett a 100 kilogrammos versenyző.
Az első fordulóban szép győzelmet aratott az Európa-bajnok szerb Aleksandar Kukolj ellen. A nyolcaddöntőben a georgiai születésű, spanyol Nikoloz Sherazadishvili várt rá.
Hamar hátrányba kerülta spanyol ellenfél, mert a 22 éves magyar cselgáncsozó 20 másodpercnél lábátforgatásért vazaarit kapott. Egy percnél Vég belső comdobást hajtott végre, ellenfele azonban kiforogta, ráadásul területen kívül történt az akció.
Két perc telt el a mérkőzésből, amikor a spanyol leszorította magyar ellenfelét, aki valahogyan ki tudott bújni ebből, de a 13 másodperces akcióért Sherazadishvili vazaarit kapott. Az intés előny még megvolt, később azonban lerántás miatt az is elment, majd 1:23 perc volt hátra, amikor Vég belső combdobásos indítását megkontrázta a spanyol, és a dobása újabb vazaarit ért, ami már a meccs végét jelentette.
Mészáros Eszter a 29. helyen fejezte be a női kisöbű szabadpuska 3x20 lövéses összetett versenyét.
A gödöllői sportoló a chateauroux-i Nemzeti Lőtéren remekül kezdte a három testhelyzetű királyszám alapversenyét. A térdelő és a fekvő rész után még finálés helyen állt, ám állóban rengeteget hibázott, folyamatosan csúszott hátra és végül 577 körös eredménnyel zárt a 32 fős mezőny 29. pozíciójában.
Mészáros Eszter a szombati vegyes csapat versenyben Péni Istvánnal a huszadik, vasárnap légpuskában pedig a 15. lett.
A magyar sportlövők közül már csak a légpisztolyban nyolcadik Major Veronika, illetve Fábián Sára Ráhel érdekelt a játékokon. Ők pénteken a sportpisztoly alapversenyében lépnek lőállásba.
Récsei Rita a 33., míg Madarász Viktória a 42. helyen végzett csütörtökön a női gyaloglók 20 kilométeres versenyében.
Az atlétikai viadalok második számában a magyaroknak nem volt esélyük előkelő helyen végezni, a legjobbak által diktált tempót nem bírták és leszakadtak. Récsei Rita ugyanakkor szépen versenyzett, mindig "talált" társakat, akikkel együtt haladt és végül 1:34:39 órás idővel ért célba.
Madarász Viktória hamar egyedül maradt és magányosan gyalogolta végig gyakorlatilag a teljes távot, melyet 1:41:21 órás eredménnyel teljesített.
A 66 kilogrammos súlycsoportban szereplő Hámori Luca csütörtökön simán, egyhangú pontozással legyőzte ausztrál ellenfelét, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé a párizsi olimpia női ökölvívótornáján és már csak egy siker választja el az éremtől.
Hámori az ír Grainne Walsh elleni sikerrel mutatkozott be Párizsban, ahol a nyolcaddöntőben a negyedik kiemelt, Óceánia-bajnok Marissa Williamsonnal csapott össze és imponáló teljesítménnyel fölényes győzelmet aratott.
A boksz történetének első magyar női olimpikonja a következő körben azzal a világbajnoki ezüstérmes algériai Imane Heliffel küzd meg szombat délután, aki biológiailag férfi. Helifet tavaly a nemzetközi sportági szövetség kizárta a világbajnokságról, mert az elvégzett nem teszt nem hozott megfelelő eredményt, túl magas volt a tesztoszteron-szintje.
Érdi Mária és Vadnai Jonatán szerepelt a mezőnyben.
Az ILCA (korábban Laser) hajóosztály versenyei csütörtökön rajtoltak Marseille-ben. A világ- és Európa-bajnok Érdi Mária az első futamban a 20. helyen ért célba, a második futamot pedig elhalasztották. Az MVM SE vitorlázójának nem sikerült jól a rajt, majd egészen a 32. helyig csúszott hátra, innen kapaszkodott vissza.
Az Európa-bajnoki ezüstérmes Vadnai Jonatán az első futamban a 16. lett, aztán a következőben a 12. helyet szerezte meg, ezzel a 13. helyen áll a 43 hajóst számláló mezőnyben.
A tervezett menetrend szerint augusztus 5-ig naponta két futamot rendeznek, majd másnap következik a legjobb tízet felvonultató éremverseny.
A 63,5 kilogrammban szereplő Kovács Richárd kikapott a negyeddöntőben, így az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia ökölvívótornáján.
A nyíregyháziak kétszeres Európa-bajnoki bronzérmese hétfőn a tokiói játékokon egy súllyal lejjebb bronzérmes ausztrál Harry Garside-ot győzte le többségi pontozással, csütörtökön pedig a hazaiak kedvencével, a háromszoros világbajnok, olimpiai ezüstérmes Sofiane Oumihával mérkőzött meg és remek meccs végén egyhangú pontozással kikapott.
A 27 éves öklözőt megelőzően magyar bokszoló legutóbb a londoni játékokon végzett pontszerző pozícióban, akkor Harcsa Zoltán lett ötödik.
ÚSZÁS
20.38: férfi 200 hát DÖNTŐ (Kós Hubert)
21.19: női 200 hát középdöntő (Molnár Dóra Szabó-Feltóthy Eszter)
22.03: női 4x200-as gyorsváltó DÖNTŐ (Magyarország)
A magyar tornász a 21. helyen végzett az egyéni összetett fináléjában.
A 17 éves magyar versenyző, aki már a döntőbe jutással nagy sikert ért el, minden gyakorlatát megcsinálta komolyabb rontás nélkül a Bercy Arénában: gerendán 11,400, talajon 12,833, ugrásban 12,966, felemáskorláton 13,900 pontot kapott és 51,099 pontos eredménnyel szerezte meg a 21. helyet.
A 21 éves magyar úszó 200 méter háton szerzett aranyérmet, a magyar küldöttség első párizsi aranyérmét.
Részletek:
Szabó-Feltóthy Eszter és Molnár Dóra sem vette sikerrel a középdöntőt 200 méter háton.
A délelőtti előfutamból Szabó-Feltóthy a 9. (2:09.72), Molnár a 16. (2:10.51) idővel került be az esti programba.
Az első elődöntőben a 18 éves Molnár volt érdekelt, javítani tudott a délelőtti idején, 2:09.83-mal csapott célba, amivel összesítésben a 12. lett. Ezt követően ugrott medencébe a 22 esztendős Szabó-Feltóthy, ő szintén javult, s 2:09.41-es idejével tizedikként zárt.
„Hihetetlen, még mindig nem hiszem el, hogy ez megtörtént. Ritkán van olyan, hogy nem tudok mit mondani, de most tényleg nem tudok”
– kezdte az érzékelést az aranyérmes Kós Hubert.
A 21 éves úszó elárulta, mi állhatott a győzelme hátterében: „Abban a gatyában úsztam, amiben megnyertem a világbajnokságot, úgyhogy az is biztos segített. Csak ebbe a gatyában mentem 55 másodperc alá. Érdekesség, hogy oké nem kellett űridő, de csak kétszer úsztam 55 alatt: a világbajnoki döntőben, amit megnyertem és az olimpiai bajnoki döntőben, amit szintén megnyertem.
Megtanultam, hogy a döntőben kell jól úszni.
Csaba bá azt mondta, hogy az fogja megnyerni ezt a számot, aki mindhárom úszásban tud javulni, és ez most sikerült nekem.”
„Mikor kisétáltam, nem néztem az öt karikára, nem néztem ki a lelátóra, csak a medencét figyeltem. Mikor megfordultam az utolsó fordulónál, arra gondoltam, milyen kemény edzéseket végeztem el ebben az évben, és meg akartam ezt mutatni mindenkinek. Muszáj volt, hogy megnyerjem a végén”
– zárta gondolatait Kós.
Nagyszerű úszással a hatodik helyen végzett a magyar 4x200 méteres gyorsváltó a párizsi olimpián!
A szegedi Pádár Nikolett, Ábrahám Minna, Késely Ajna, a hódmezővásárhelyi Ugrai Panna összeállítású csapat 7:50.52-es idővel ért célba. Pádár Nikolett ráadásul egyéni csúcsot úszott a váltóban, 200 méteren.
Az aranyérem az ausztráloké lett az Egyesült Államok és Kína előtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.