Értéket képviselnek a kistérségi együttműködések, a települések közösen sokkal többre képesek – vallja Nógrádi Zoltán, aki Zákányszék első emberével közös projektjeikről tartott sajtótájékoztatót.
A Homokhátságon több mint két évtizedes múltra visszatekintő együttműködések példaértékűek, és minden együttműködő fél számára jelentős fejlesztéseket hozott.
Nógrádi Zoltán
polgármester még fejlesztési osztályvezetőként szorgalmazta a kistérség településeinek együttműködését, mely – igaz akkor még egyesületi formában – 1993-ban létre is jött. Nógrádi az Aranyszöm Rendezvényházban tartott sajtótájékoztatón elmondta, ismét felerősödtek azok a hangok, melyek azt próbálják preferálni, hogy a települések egymástól függetlenül, netán egymás rovására elszigetelten végezzenek fejlesztéseket. „Széthullónak látszik a korábbi, jó hagyományokkal rendelkező kistérségi együttműködések, mi azt szeretnénk bizonyítani, hogy mi akkor tudunk erősek lenni, ha a települések kitekintenek a határokon kívülre és megpróbálnak egymás fejével gondolkodni, illetve feltérképezik azt a lehetőségrendszert, amivel egymáson segíteni tudnak. Ha két település együtt gondolkodik, sokra vihetik” – közölte Nógrádi. Erre jó példák sorával büszkélkedhet Mórhalom és Zákányszék, több sikeres pályázatot hozott az együttműködés a homokhátsági településeknek.
Több mint kétmilliárd forintból valósul meg Mórahalom és Zákányszék közös szennyvízprojektje. Ezzel kapcsolatban
Matuszka Antal
polgármester arról tájékoztatott, hogy önállóan is pályáztak 1993 óta több alkalommal is sikertelenül, csak a Mórahalom városával közös projektjük nyert forrásokat a beruházáshoz. Ennek keretében Mórahalmon új szennyvíztisztító telepet építettek, míg a szomszédos Zákányszéken a teljes szennyvízelvezető rendszer kiépült. „Az elmúlt hetekben született döntés arról, hogy megépülhet a kerékpárút Mórahalom és Zákányszék között, mely ránk nagyon terheket ró, hiszen hosszabb szakaszt kell megépítenünk. Azért jelentős ez a beruházás, mert Zákányszéket is bekapcsolja Mórahalom turisztikai fejlesztéseibe, illetve a városból is szívesen várunk településünkre vendégeket, nálunk is akad néznivaló” – fogalmazott a zákányszéki polgármester. Az építkezés májusban indulhat el, és a közel 317 milliós összköltségvetésű projekt jövő év májusára készül el a tervek szerint. A kerékpárút építésére a két településnek 10%-os önerőt, vagyis közel 32 millió forintot kell biztosítania. Nógrádi beszámolt arról is, hogy tavasszal kezdődik a Mórahalmot és Zákányszéket összekötő közút felújítása is, ami a gazdasági kapcsolatokra is pozitív hatást gyakorol. A térség ivóvízminőség-javítása érdekében tíz önkormányzat fogott össze, a kivitelezés idén tavasszal indulhat el. A 4,2 milliárd forintos nettó összköltségvetésű pályázatot az unió közel 3 milliárddal támogatja. A sajtótájékoztatón elhangzott, a tanyasi lakosság ellátására mintegy 70 kilométernyi vízvezeték épül ki, 18 kilométeren a meglévő vezetékeket cserélik, illetve újítják fel, 11 új kút is épül. Elhangzott, a megyei fejlesztési forrásokra is közösen fog pályázni a kistérség, mellyel kapcsolatban Nógrádi Zoltán mórahalmi polgármester elmondta, egyik kiemelt terület a tanyasi lakosság életkörülményeinek javítása, illetve a gyermekekre szeretnének koncentrálni a gazdaságfejlesztés mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.