Közélet

Hivatalok hullámain hánykolódik a Szőke Tisza + FOTÓK

Hivatalok hullámain hánykolódik a Szőke Tisza + FOTÓK

2012. július 19., csütörtök
Hivatalok hullámain hánykolódik a Szőke Tisza + FOTÓK

A szegedi jachtkikötőben elsüllyedt Szőke Tisza hajó esetében csak egy dolog változott: jelentősen csökkent a folyó vízszintje. Ugyan a felszámolási eljárásban a csődtörvénynek megfelelően sikerült a hajót értékesíteni, és az új tulajdonos nekiláthatna az értékmentésnek, a hivatali eljárások mégsem teszik ezt lehetővé.

Mint arról korábbi cikkünkben

is beszámoltunk a Szőke Tiszát a csődtörvény előírásainak megfelelően hirdették meg eladásra, majd a két jelentkező közötti árverésen értékesítették. Ezt követően – mivel a hajó ideiglenes védelem alatt áll – a Csabaholding Kft. felszámolóbiztosa hivatalból értesítette a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Műtárgyfelügyeleti Irodáját, hiszen – megfelelő döntés esetén – a Magyar Államot elővételi jog illeti meg.

Februári jégtől a júliusi kánikuláig

„Még februárban hívtam össze mindazokat, akik a hajó ügyében hivatalból érdekeltek lehettek” – mondta el portálunknak

Ézsiás László

felszámolóbiztos. „Ekkor kértem a KÖH munkatársait, hogy vonják vissza az ideiglenes védelmi határozatot addig, amíg a kedvező vízállást kihasználva, az erősen megdőlt hajótestről az értéktelen felsőrészt levágva kiemelik a gőzöst.” Akkor a KÖH munkatársai megígérték, hogy a kialakult helyzetre való tekintettel mindenképpen igyekezni fognak a döntéssel, mely döntés sajnos nem született meg, és így a hajót sem tudták az önkéntesek a felszínre hozni. A sikertelen mentőakciót és a jelentős médiavisszhangot követően azonban a határozat – mely szerint hozzájárulnak a felső szint levágásához – mintegy három hét késéssel érkezett meg. Ekkor viszont az önkéntesek minden lehetősége, anyagi erejük is elapad már, a Tisza viszont áradni kezdett, így semmiféle munkát nem lehetett már az elsüllyedt gőzösön végezni.

„Mivel a hajóval nem lehetett ekkor már mit kezdeni, a felszámolási törvénynek megfelelően eladásra kellett meghirdetni a hajót” – folytatta a felszámoló az események sorolását. „Az érvényes ajánlatot adó féllel meg is kötöttük az adásvételi szerződést, és a KÖH is értesítve lett a fejleményekről, az adásvételi szerződést a mellékletekkel együtt elküldtem nekik. Azonban a mai napig nem értesítettek arról, hogy az elővásárlási joggal kívánnak-e élni.” A május végén történt adásvétel óta eltelt másfél hónapban mintha megállt volna az élet a hajó körül, semmi sem történt, holott a felszámolási törvény szigorú határidőket szab ki minden érintett fél számára. A megadott 30 napot viszont a KÖH saját hatáskörű döntésével meghosszabbította. „A csődtörvényben ilyen hosszabbítás nem található” – emelte ki Ézsiás László. „Úgy gondolom, hogy valószínűleg a megfontolt döntés miatt a hajó érdekében dönthetek így, ezért én is elfogadtam ezt a határozatot.” Azóta két alkalommal is elöntötte már a Tisza a hajót, most viszont olyan alacsony a vízszint, hogy ismét el lehetne kezdeni az értékmentést.

Mi az érték, mi nem – nincs hivatalos döntés

A februári megbeszéléseken még gyorsított eljárást ígértek, azonban a mai napig semmiféle hivatalos értesítés, döntés, határozat nem született arról, hogy az elsüllyedt Szőke Tisza gőzösön mely részeket – esetleg az egész hajót – kívánnak védelem alá helyezni. „Miután többször megkerestem a KÖH illetékesét, azt a nyilatkozatot kaptam, hogy mindkét döntés államtitkári, minisztériumi szintre került” – beszélt a felszámoló a hivatali malomkerekekről. „Így továbbra is arra várunk, hogy mely részek kerülnek védelem alá, illetve egyáltalán él-e a KÖH az elővásárlás jogával.” Így a Szőke Tisza ugyanabban a helyzetben van, mint februárban volt és ugyanaz az állapota, mint május végén, azaz a hivatalok, a döntéshozók valóban megfontoltan, egyáltalán nem kapkodva végzik a dolgukat. Amit Petőfi Sándor költeményéből is tudhatunk – „...Azért a víz az úr!” –, a mostani alacsony vízállás sem tart örökké.

Jogok, kötelességek és lehetőségek

A felszámoló joga és kötelessége, hogy a törvényben megszabott határidő elteltét követően az eredményesen pályázó részére átadja a hajót, hiába nincs a KÖH részéről döntés. „A KÖH-nek megvan a jogköre arra, hogy éljen az elővásárlással, de ez nem azt jelenti, hogy hónapokig, netán évekig halogassa a döntést” – emelte ki a felszámolóbiztos. „Ráadásul az elővásárlási jogot a felszámolási törvény adja meg nekik, melyben minden fél számára igen szigorú határidők is elő vannak írva.” A hivatal számára a jog a védelem alá helyezést adja, és nem azt, hogy a nyilatkozatot, a döntést, a határozatot a végletekig és azon túl is elodázzák.

A magas szintre került döntés

„Minisztériumi hatáskörbe került az eljárást, és nagyon várjuk már a végleges határozatot mi is” – válaszolta kérdésünkre a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal műtárgyfelügyelője, Opra Zsuzsanna. „Addig azonban semmit nem tudok nyilatkozni. Az gondolom, néhány napon belül megszülethet a döntés.” E-mailben feltettük a kérdéseinket a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Kulturális Örökségvédelmi és Koordinációs Főosztályának is, és az onnan érkező válaszokat természetesem olvasóinkkal is megosztjuk majd.

„Jön az árviz! jön az árviz! hangzék...”

Most a Tisza nyugalmasabb, csendesebb arcát mutatja, de a szegediek jól tudják, ez az állapot csak időleges. „Én nem mondhatom a Tisztának, hogy ne áradjon, nem mondhatom a hajónak se, hogy ne süllyedjen, ne korhadjon tovább” – érzékeltette a lehetetlen helyzetet Ézsiás László, a Csabaholding felszámolóbiztosa. „A kötelességem és a jogom is az, hogy a hajót átadjam a nyertes pályázónak, a lehetőségem pedig az, hogy ezt még húzom egy darabig, várva a hivatalok döntésére. Az egyik ügyben február óta kellene nyilatkozniuk, a másikban pedig május óta.” Egyelőre tehát a Szőke Tisza a hivatalok hullámain hánykolódik, miközben tovább rohad a hajón minden. Pedig a mostani alacsony vízszint lehetővé tenné a munkálatok megkezdését.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.