Szeged

Húszéves jubileumát ünnepli a Szegedi Zsidó Kulturális Fesztivál

2026. május 14., csütörtök
Májustól egészen október végéig koncertek, kiállítások, séták és különleges esti programok várják az érdeklődőket a XX. Szegedi Zsidó Kulturális Fesztiválon. A jubileumi rendezvénysorozat középpontjában idén is a lenyűgöző Új Zsinagóga áll, amely nemcsak Szeged egyik legismertebb műemléke, hanem a város kulturális életének is meghatározó helyszíne. A szervezők szerint a fesztivál célja továbbra is az, hogy minél többen megismerjék a szegedi zsidó örökséget és annak értékeit.
Húszéves jubileumát ünnepli a Szegedi Zsidó Kulturális Fesztivál
Fotó: Délmagyar. Az Új Zsinagóga ismét a város kulturális életének egyik központi helyszínévé válik

Huszadik alkalommal rendezik meg idén a Szegedi Zsidó Kulturális Fesztivált, amely májustól október végéig kínál változatos kulturális programokat a városban. A jubileumi eseménysorozat központi helyszíne idén is a Új Zsinagóga lesz, amely Szeged egyik legismertebb és legkülönlegesebb építészeti látványossága.

Huszadik alkalommal rendezik meg Szegeden a zsidó kulturális fesztivált
Huszadik alkalommal rendezik meg Szegeden a zsidó kulturális fesztivált. Fotó: Délmagyar / Gémes Sándor. 

Szinte egész éves lett a fesztivál

Adonyi Gábor, az Alapítvány a Szegedi Zsinagógáért kuratóriumi elnöke a programsorozatot bemutató sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a fesztivál a pandémiát követően jelentősen kibővült.

Míg korábban elsősorban az őszi hónapokra koncentrálódtak a programok, ma már gyakorlatilag fél éven át várják rendezvényekkel az érdeklődőket.

A Baumhorn Lipót által tervezett, idén 123 éves Új Zsinagóga nemcsak vallási, hanem kulturális és turisztikai szempontból is kiemelkedő jelentőségű Szegeden. A szervezők célja, hogy a helyiek közül is minél többen fedezzék fel az épület különleges értékeit.

Esti séták és különleges hangulat

A fesztivál programjai között idén is szerepelnek vezetett séták, amelyek nemcsak az Új Zsinagógát mutatják be, hanem a Löw Immánuel elképzelései alapján kialakított biblikus kertet, a Régi Zsinagógát és a Zsidó Hitközség székházát is.

A szervezők külön kiemelték a nyári esti programokat, hiszen a zsinagóga júliusi és augusztusi díszkivilágításban nyújtja talán a legkülönlegesebb látványt.

Rangos zenei programok érkeznek Szegedre

A hagyományoknak megfelelően a fesztivál egyik nyitóeseménye idén is a Szegedi Szimfonikus Zenekar koncertje lesz. Május 31-én Felix Mendelssohn és Benjamin Britten művei csendülnek fel Gyüdi Sándor vezényletével.

Nyáron és ősszel több orgonahangversenyt is rendeznek, fellép többek között Rákász Gergely, Bednarik Anasztázia, Csanádi László és Pócsai György is.

A nemzetközi programok közül kiemelkedik a Müncheni Zsidó Kamarazenekar június 10-i Bella Italia című koncertje, amelyen a szegedi gyökerekkel rendelkező izraeli szoprán, Chen Reiss is színpadra lép.

Az elmúlt években kialakított kiállítótérben idén is több tárlat nyílik majd. Júliusban az Új és a Régi Zsinagóga történetét bemutató kiállítás érkezik, augusztusban pedig a Kauffmann-hagyaték kerül a középpontba.

Októberben kétnapos konferenciával emlékeznek meg Váradi F. Péterről is, aki holokauszttúlélő mérnökként a napelemek földi alkalmazásának egyik úttörője volt, és az Alapítvány a Szegedi Zsinagógáért létrehozásában is fontos szerepet vállalt.

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.