Szeged

A szegedi Belvárosi Mozi történelme V. rész

A szegedi Belvárosi Mozi történelme V. rész

Új kihívások és megújulás a rendszerváltás után (1990–2010-es évek)

Böjthe Sándor
3 órája
A szegedi Belvárosi Mozi történelme V. rész

A cikksorozat első részében a Belvárosi Mozi alapításának körülményeit, míg második részben a korai évek történéseire térünk ki. A harmadik részben a háború- és az államosítás mozira gyakorolt hatásait tekintettük át, míg a negyedik részben a szocializmus évtizedeinek történéseit mutattuk be. Sorozatunk következő részében tekintsük át a rendszerváltás utáni állapotokat.

Belvárosi Mozi története

A rendszerváltást követően a magyar mozik piaci körülmények között találták magukat, állami támogatás nélkül. A videózás, majd a multiplexek megjelenése erős versenyt támasztott.

Szegeden a város szélén megnyílt egy bevásárlóközpont modern mozijával, ami elszívta a közönség jelentős részét – emiatt több belvárosi filmszínház kénytelen volt végleg bezárni a kilencvenes évek végén.

A Belvárosi Mozi viszont nem jutott erre a sorsra: a város magához vette az üzemeltetését, összevonva a mozi működését az Ifjúsági Ház kulturális intézménnyel, így biztosítva a fennmaradását.

Ezzel párhuzamosan a mozi fokozatosan művészmozivá alakult át: a látványos kasszasikerek mellett egyre nagyobb teret kaptak művészfilmek, magyar alkotások és tematikus vetítéssorozatok, így a Belvárosi megőrizte közönségét és rangját a multiplex árnyékában is.

A 2000-es években több technikai korszerűsítés történt az épületben. Új vetítőberendezéseket és hangtechnikát szereztek be, majd 2009-ben a legnagyobb termet digitális projektorral látták el és 3D-s filmek vetítésére is alkalmassá tették.

A hagyományos filmélmény mellett megjelentek az úgynevezett alternatív tartalmak is: a moziban élőben közvetítettek operákat és színházi előadásokat a világ nagy színpadjairól, valamint ismeretterjesztő vagy koncertfilmeket is műsorra tűztek.

Az idő azonban nem kímélte a patinás épületet. 2011-ben a mozi épületének elöregedett állapota miatt felmerült a bezárás lehetősége is, mivel a létesítmény balesetveszélyessé vált. 

A szegedi közönség szerencséjére nem mondtak le a több mint kilencven éves moziról: pályázati támogatásokkal 2019-ben nagyszabású felújításba kezdtek, hogy megmentsék és modernizálják az ikonikus épületet

 A rekonstrukció a mozi 100. születésnapjára készült el, így 2020 őszén a Belvárosi Mozi már teljesen megújult formában ünnepelhette centenáriumát.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.