Szeged

A szegedi Belvárosi Mozi történelme IV. rész

A szegedi Belvárosi Mozi történelme IV. rész

A szocializmus évtizedei: filmszínház a közösség szolgálatában (1950–1980-as évek)

Böjthe Sándor
3 órája
A szegedi Belvárosi Mozi történelme IV. rész

A cikksorozat első részében a Belvárosi Mozi alapításának körülményeit, míg második részben a korai évek történéseire térünk ki. A harmadik részben a háború- és az államosítás mozira gyakorolt hatásait tekintettük át, most pedig a szocializmus évtizedeinek történéseit mutatjuk be.

Belvárosi Mozi (Szabadság Mozi)
A Belvárosi Mozi (korabeli nevén Szabadság Mozi) épülete

Az államosítás után a Belvárosi Mozi – akkori nevén Szabadság Mozi – a Csongrád megyei moziüzemi vállalat részeként üzemelt, és továbbra is a város legnagyobb befogadóképességű filmszínháza maradt. A televízió elterjedése előtt a mozi a tömegszórakoztatás egyik fő intézménye volt: a szegedi nézők ezrei jártak rendszeresen filmvetítésekre. 

Az 1960–70-es években a Szabadság, a Fáklya és a Vörös Csillag mozik számítottak a város legnépszerűbb vetítőhelyeinek, és sok filmrajongó kedvence éppen a patinás Belvárosi (Szabadság) volt.

A hetvenes években egy-egy nyugati (angol, olasz, francia vagy amerikai) film bemutatója valóságos szenzációnak számított Szegeden. A premierek előtt hatalmas sorok kígyóztak a mozipénztárnál, gyakran már előző nap elővételben megvásárolták a jegyeket.

A korszakban a moziélmény még mindig társas eseménynek számított: a vetítések előtt és után a nézők a mozi előcsarnokában találkoztak, beszélgettek a látottakról, így a filmszínház közösségi térként is funkcionált.

A Belvárosi Mozi infrastrukturális adottságai lehetővé tették, hogy a filmek mellett más előadásokat is befogadjon. 1978 és 1986 között, amíg a Szegedi Nemzeti Színház épületét felújították, a színház társulata a Belvárosi mozi nagytermében tartotta meg előadásait, a vetítésekkel váltakozva.

Ez idő alatt a mozi igazi multifunkcionális kulturális központként szolgált. A nyolcvanas évek végére az épület már megérett egy átfogó korszerűsítésre, de a mozi továbbra is működött és várta közönségét – immár a rendszerváltás küszöbén, egy új korszak kapujában.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.