Ez a hír is érdekelheti
Szeged egykori vára tárul a szemünk elé a rakpart mélyén +fotók +videó

Rendkívül érdekes és izgalmas munka zajlik a rakparton. Szeged történelme tárul a szemünk elé.
Július elsején elindult a Huszár Mátyás rakpart felújítása, valamint emellett zajlanak a régészeti, ásatási munkák is. A rekonstrukció kapcsán már minden részletet ismerünk, a régészeti munka azonban egyre több izgalmakat rejt magában. Szeged múltjának darabjai kerülnek elő. Molnár Csilla ásatásvezető számolt be egy sajtótájékoztató keretében, hogy mit is találtak idáig a Móra Ferenc Múzeum szakemberei.
Ahhoz, hogy neki tudjanak látni jövőre a felszíni munkához, ahhoz először a föld alatti, nem igazán látványos rekonstrukciókat kell végrehajtani a kivitelezőnek. Az ivóvíz- és a szennyvízhálózat 300 folyóméteren újul meg a híd lába és a Belvedere székház közötti érintett szakaszon, miközben az ilyenkor mindig kötelező régészeti munkákat is elvégzik a Móra Ferenc Múzeum szakemberei.
Nagy Sándor a korábbi sajtótájékoztatón azt mondta, abban bízik, ezzel így csökkenteni tudják a jövő évi lezárás okozta forgalmi nehézségeket, és rövidebb ideig tart a munka majd.
A mostani felújítás 150 millió forintból valósul meg, továbbá 1,3 milliárd forintra lenne szükség a már meglévő látványtervek megvalósításához. A munkálatok július 1-jén indultak, és augusztus végéig, jó esetben 19-ig tartanak.
Ez a közlekedés szempontjából azt jelenti, hogy egy kétirányú zsákutca az alsórakpart. Egyik oldalról a híd lábáig, a második oldalról a Stefánia park közepéig lehet (nem egy hosszban tart a lezárás és a rekonstrukció) lehet behajtani autóval.
A régészeti és ásatási munka első fázisában a szegedi vár északi fala, valamint a szegedi nagyárvíz után épült első partfal került elő. Korábbi cikkünkben minden érdekességet megtalál:
Folytatódott a feltárás, immár a szegedi vár dél-keleti tornyánál, a vízibástyánál, (más néven rondella) dolgoznak a régészek - számolt be Molnár Csilla ásatásvezető.
A félkör ami eddig a Tiszába lógott, immár teljessé vált előttünk. Emellett a déli fal csatlakozását is megtaláltuk, továbbá a vár keleti falának részlete is látható
- mondta. Molnár Csilla elmesélte, hogy egy archív fotón látták, hogy a rakpart építése során ez a fal egyszer már előkerült, de ennél több információ nem volt idáig.
Most már bizton állíthatjuk, hogy ez a vár eredeti keleti fala, egyidejű építésű a saroktoronnyal. Ezt megtudjuk erősíteni
- jelentette ki. A rondella esetében minden eddig hiányzó adatot igyekeznek meghatározni, köztük az építés pontos időpontját is.
Középkori és török-kori leletek, egészen pontosan edények töredékei kerültek elő. Tovább 19-20. századi leletekre is bukkantak a régészek.
Ahogy Molnár Csilla elmondta, a vár ezen fala törött, vagy elbontott, tehát mindenképpen folytatódik. Hozzátette: kérdéseik még nekik is vannak az ásatás ezen szakaszában.
A szakemberek információi és a leírások alapján ez a fal 1692-ben dőlt be a Tiszába. Úgy fest ez a töréspont, amire bukkantak, ennek a történésnek a mementója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.