
Rendkívül fontos felfedezéseket tettek a régészek. A történelem egy valódi darabja lapul a rakpart alatt.
Folytatódik a Szeged fő utcája a Tisza program, július elsején elindult a Huszár Mátyás rakpart felújítása, valamint emellett a régészeti, ásatási munkák is. A rekonstrukció kapcsán Nagy Sándor Városfejlesztési alpolgármester beszélt, arról pedig, hogy egész pontosan mit is keresnek a Móra Ferenc Múzeum régészei, Molnár Csilla ásatásvezető számolt be.
Ahhoz, hogy neki tudjanak látni jövőre a felszíni munkához, ahhoz először a föld alatti, nem igazán látványos rekonstrukciókat kell végrehajtani a kivitelezőnek. Az ivóvíz- és a szennyvízhálózat 300 folyóméteren újul meg a híd lába és a Belvedere székház közötti érintett szakaszon, miközben az ilyenkor mindig kötelező régészeti munkákat is elvégzik a Móra Ferenc Múzeum szakemberei.
A mostani felújítás 150 millió forintból valósul meg, továbbá 1,3 milliárd forintra lenne szükség a már meglévő látványtervek megvalósításához. A munkálatok július 1-jén indultak, és augusztus végéig, jó esetben 19-ig tartanak.
Ez a közlekedés szempontjából azt jelenti, hogy egy kétirányú zsákutca lesz az alsórakpart. Egyik oldalról a híd lábáig, a második oldalról a Stefánia park közepéig lehet (nem egy hosszban tart a lezárás és a rekonstrukció) majd behajtani autóval. A parkolók közül hatvan darab megmarad.
Nagy Sándor a mostani sajtótájékoztatón elmondta, abban bízik, azzal hogy mostanra előrehozták az ivóvíz- és a szennyvízhálózat felújítását, valamint a régészeti munka is lezajlik, csökkenteni tudják a jövő évi lezárás okozta forgalmi nehézségeket, és rövidebb ideig tart a munka majd.
Az alpolgármester elmondta, hogy felszereltek két köztéri kamerát, amivel biztosítani, megelőzni szeretnék, hogy bármiféle károkozás történjen.
Molnár Csilla ásatásvezető elmondta, hogy csütörtökön indult a régészeti munka, és nem is kellett sokat várni, hogy az a falszakasz, amit nagyon vártak, előkerüljön.
A szegedi vár északi fala található itt. Egy másik fal is egészen látványos helyet foglal el a szelvényben, ez először némi fejtörést okozott, ugyanis nekünk régészeti korú falakról nincs tudomásunk ezen a területen, az északi falon kívül, ami a vár szélét jelenti
- számolt be az ásatásvezető.
Végül a vízügyes szakemberekkel együttműködve sikerült kideríteni, hogy a talált fal nem más, mint a szegedi nagyárvíz után épült első partfal, tehát már 150 éves lesz.
De nekünk a fő célunk a régészeti korú jelenségek feltárása, vagyis az északi fal részletes dokumentálása
- mondta Molnár Csilla, aki megosztotta, hogy a rondella, a bástya területén is fognak dolgozni, ahol reményeik szerint a vár déli falát találják majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.