
A vízibástyán belül is kutatnak majd
A Dóm tér után újabb régészeti ásatásokba kezdenek Szegeden, júniustól a szegedi régészek a Tisza partján végeznek feltárásokat, kutatva a vár egykori falait és a rondellát is. Az Indexnek nyilatkozó régész elmondta, szeretnének minél többet megtudni az egykori erőd építéséről.
Idén, június második felében a Móra Ferenc Múzeum régészei a Belvárosi-híd mellett található Rondella, azaz az egykori vízibástya környékén, valamint a rakpart túlsó felén, a Belvedere-palota előtti szakaszon végeznek feltárást. A munkálatok során az utat kilenc méter szélesen és két méter mélyen ássák fel
– mondta Nagy Sándor alpolgármester az Indexnek. Hozzátette: a régészeti munkákra azért van szükség, hogy 2026 tavaszán megkezdődhessen a rakpart régóta halogatott rekonstrukciója.
Több mint két évtizede, 2004-ben folytattak már kutatást Szegeden egy, még 1723-ban elsüllyedt dereglye után, ami római kori faragott köveket szállított Erdélyből a Maros folyón. A 2004-es keresőakcióban a búvárrégészek merüléssel és szonár segítségével is alaposan átkutatták a folyó két híd közötti szakaszát, valamint az egykori kikötő területét. Találtak is egy hajót a mélyben, de a hajótestből vett faanyag vizsgálata bebizonyította, hogy az a 19. század közepén épült, és nem volt semmilyen rakománya.
Mint azt a helyiek bizonyára nagyon jól tudják, a Belvárosi-híd mellett található a szegedi vár egykori vízibástyája.
A nyári feltárás célja, hogy a lehető legmélyebbre leásva megvizsgálhassuk: a középkori építőmesterek miként csatlakoztatták a bástyát a várfalhoz. Vannak régi fotóink, de nem látjuk rajtuk azt, amire igazán kíváncsiak vagyunk. A rondellát nem abból a szögből látjuk, amelyikből nekünk kellene
– magyarázta a lapnak Horváth Andrea, a Móra Ferenc Múzeum régészeti osztályának vezetője. A szegedi régészek az egykori bástyán belül is terveznek feltárásokat. Több forrás is beszámol arról, hogy az építményen belül valamiféle vízi emelőszerkezet működött.
Remélem, hogy sok érdekes és értékes lelettel és információval leszünk gazdagabbak
– tette hozzá Horváth Andrea. "Főnyeremény lenne, ha megtalálnák az elsüllyedt római köveket, de ez most nem cél. Az északi fal maradványaira vagyunk kíváncsiak, és szeretnénk minél többet megtudni az egykori vár építéséről" – mondta el a régészeti osztály vezetője.
Az Index teljes cikke IDE kattinva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.