Szeged

A nyár közepén is ritkítják Szeged fáit: kérdésekkel és kételyekkel teli a lakosság

A nyár közepén is ritkítják Szeged fáit: kérdésekkel és kételyekkel teli a lakosság

A hőségriadó kellős közepén végzett faápolási munkák felháborodást keltenek Szegeden.

Böjthe Sándor
3 órája
A nyár közepén is ritkítják Szeged fáit: kérdésekkel és kételyekkel teli a lakosság

A város lakóit nem csak az égető napsütés, hanem a sorozatos fakivágások és csonkolások is sújtják, miközben egyre kevesebb az árnyék és a bizalom a zöld jövő ígéreteiben. Szeged több városrészében a napokban is faápolási munkákat végeznek, ám a forróság közepén történő lombritkítás, sőt helyenkénti kivágás komoly kérdéseket vet fel.

Fotó: Tóth Norbert

Egy szegedi lakos Facebook-bejegyzésben kérte számon, miért éppen most történnek ezek a munkálatok, hiszen „a nyári forróságban hűvös árnyékot biztosító fák lombjait ritkítják”, miközben a villanyvezetékektől távol esnek az érintett ágak. Egy kommentelő kertészeti szempontból is aggályosnak nevezte a beavatkozásokat, hangsúlyozva:

vegetációs időszakban fák lombjait nem ritkítjuk, mert ez egyenes út a kipusztulásukhoz.

Az online térben számos helyi lakos erősítette meg, hogy a Gáz utcánál nem csak ritkítottak, hanem fákat is kivágtak, az ÁGOTA Alapítvánnyal szemben pedig olyan területen is elvégezték a lombritkítást, ahol sem vezeték nem volt, sem az ágak nem voltak elszáradva.

A közös panasz: az árnyék és a zöld hűsítő mikroklímájának hiánya, amit a beton és a térkő nem tud pótolni.

A zöldből szürke lesz: évente több ezer fa tűnik el

A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. vezetője szerint a fakivágások oka több tényező: a fák elöregedése, a gyökérzóna gombásodása, az aszályos évek hatása és az urbanizáció. Makrai László nyilatkozata szerint a dőlésmérő műszerek alapján hetente több tucat fát kell eltávolítani – noha a lakosság gyakran csak ápolásra számítana.

A hivatalos adatok szerint 2024-ben 2165 fát vágtak ki a városban. A pótlás azonban nem követte ezt az ütemet: alig hatszáz új fát ültettek. Ez azt jelenti, hogy a városi rendelet – miszerint minden kivágott fa után kettőt kellene telepíteni – teljesítéséhez képest is jelentős az elmaradás. A zöld város ígérete így üres frázissá válik sokak szemében.

Kutatás, kiállítás – de mi lesz a cselekvéssel?

A városvezetés a ReGreenX elnevezésű projektbe kapaszkodik, mely a klímaváltozáshoz alkalmazkodó növényfajták telepítésére és szemléletformálásra irányul. A projekt során a Klauzál téren „halottfákból” készült installáció mutatja be a változó klímát, miközben az egykori élő zöldterületek már csak emlékek.

A kezdeményezés tudományos és edukációs célja nem kérdéses, azonban sokak számára inkább a tétlenséget szimbolizálja. A lakosság öntözésre való „önkéntes” buzdítása, a közművek felelősségére mutogatás és az alulfinanszírozott faápolási rendszer együttesen azt a benyomást kelti: Szeged zöld jövője jelenleg nem biztosított.

Szeged zöld álma veszélyben van

A fakivágási hullámot kísérő társadalmi feszültség nem új keletű. Az elmúlt hónapokban eltűnt a Gogol utca teljes fasora, kivágták a Széchenyi tér százéves platánját, a Lechner téren a nyárfákat, és a Dugonics téri katicás fa sem menekült meg.

A probléma túlmutat a szakmai indoklásokon: a lakosság elveszíti a kapcsolatát a környezetével, a közösségi szimbólumokkal, az élhető belvárossal. A forróság egyre elviselhetetlenebb, a beton hőt sugároz, a fák pedig – ha maradnak – védelmet nyújtanak. Már ha nem csonkítják őket a legnagyobb melegben.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.