Ez a hír is érdekelheti
Virágzik a látszatdemokrácia: nem kér a szegediek véleményéből a balos városvezetés

Innentől lehet benyújtani az éjszakai nyitvatartási engedélykérelmeket is.
Április 15-én hatályba lépett a szegedi vendéglátóhelyek nyitvatartását szigorító, köznyelvben csak „kocsmazár” néven emlegetett önkormányzati rendelet. A jogszabály alapján május 15-től már csak azok a vendéglátó- és alkoholt árúsító helyek működhetnek az éjszakai órákban, amelyek végleges engedéllyel rendelkeznek.
A hatályba lépéssel együtt elérhetővé váltak a mintadokumentumok helyén a benyújtható formanyomtatványok is - igaz nem szerkeszthető formátumban, ami okozhat némi kellemetlenséget a kitöltőknek.
A városvezetés indoklása szerint a rendelet célja a lakosság pihenéshez való jogának védelme, azonban az elfogadás folyamata és a szabályozás tartalma heves kritikákat váltott ki a vendéglátósok és több helyi politikai szereplő részéről is.
A Fidesz és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt egyaránt kompromisszumos javaslattal állt elő, azonban a baloldali többség a legutóbbi közgyűlésen indoklás nélkül leszavazta a rendelet hatályon kívül helyezését.
Ez annak ellenére történt, hogy több száz vállalkozó és szegedi lakos kérte az intézkedés visszavonását vagy újratárgyalását.
A rendelet gyakorlati alkalmazása is komoly kihívások elé állítja a jegyzői hivatalt.
Szegeden mintegy 200 üzletet érint az új szabályozás.
A kérelmek elbírálása az általános közigazgatási rendtartás (Ákr.) alapján háromféle eljárás szerint történhet: azonnali döntéshozatal, sommás vagy teljes eljárás keretében. Ez utóbbi esetben minden 200 méteres körzetben élő lakót is be kellene vonni az eljárásba, ami a gyakorlatban komoly akadályt jelenthet.
Az egyik legnagyobb bizonytalanságot az jelenti, hogy a rendelet értelmében a jegyző megtagadhatja az engedély kiadását, ha korábban rendőri intézkedés vagy lakossági panasz miatti elmarasztaló határozat született az üzlet működésével kapcsolatban.
Ilyen hatósági eljárásnak nincs időbeli korlátja, és a kérelmezőnek nem kell erről dokumentumot csatolnia. A hivatal így saját adatbázisra vagy háttérellenőrzésre szorulhat, ami tovább növeli az ügyintézés idejét.
A rendelet bevezetése ráadásul feszültséget szül a szegedi vendéglátósok körében, akik attól tartanak, hogy a szabályozás személyes bosszúk eszközévé válhat.
Többen arra figyelmeztettek, hogy elég lehet egyetlen rosszindulatú panasz – akár egy haragos szomszédtól, akár egy ki nem szolgált vendégtől –, és az egész üzlet működése veszélybe kerülhet.
Egy helyi üzemeltető például arról számolt be, hogy egy korábbi érdeklődő, aki nem tudta megvásárolni az üzletét, azóta rendszeresen hívja rájuk a rendőrséget.
A vendéglátósok szerint az új szabályozás különösen a nyári szezon előtt aggasztó, amikor a turistaforgalom nő, és a szórakozóhelyek forgalma is emelkedik.
Attól tartanak, hogy a megnövekedett forgalommal együtt a panaszok száma is nő, sokszor alaptalanul, de a rendelet értelmében ezek is hivatalos eljárásokat vonhatnak maguk után.
A legnagyobb félelem mégis az, hogy a visszaélések lehetősége tartós bizonytalanságot teremt a szegedi vendéglátásban – egy olyan városban, amely évtizedek óta büszke élénk kulturális és szórakoztatóéletére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.