Ez a hír is érdekelheti
A szegedi futball nagyjai: Dr. Emődi Attila

"Már megint megy a Motoregér." Ő volt Nagy István, aki válogatott tornász is lehetett volna, de a futballt választotta.
Sahin-Tóth Dezső, a DAFC Szeged Körzet Központ alapítójának munkássága révén fut sorozat a SzegedMa oldalán, amelyben a szegedi labdarúgás kiemelkedő alakjainak pályafutásaira tekintünk vissza. Nagy István mesélt karrierjéről.
Nagy István Bács-Kiskun megyében született, középiskolás korában Tatabányára került, ott kezdődött a pályafutása.
Középiskolában nagyon jó tornász voltam, atletizáltam, mezei futóversenyt nyertem, háromszor nyertem középiskolás bajnokságot tornában. Akkor mindenben benne voltam és annyira dicsértek a testnevelő tanáraim is, hogy válogatott tornász lehetnék, de én a futballt választottam
- mesélte. 19 éves volt, amikor bevonultatták katonának Kiskunhalasra. Nagy István szerint a Dózsa ott szemelte ki. Érdekes belegondolni, hogy manapság már 4-5 évesen egy klubhoz kell vinni a gyereket, hogy kellően korán megkapja a minőségi szakmai segítséget, ezzel ellentétben régebben azért bőven akadtak olyan magas szinten futballozó játékosok, akik sokkal később vágtak bele karrierjükbe.
Tatabányán a középiskolás torna meg az atletizálás mellett azért én futballoztam is. 17 évesen kerültem oda a felnőtt csapathoz és egy hírverő meccset játszottunk valahol egy kis községben, ahol utána meg is vendégeltek bennünket. Soha nem felejtem el
- mesélte Nagy István, aki a korabeli szerelésről, cipőkről, öltözőkről és az edzésekről is beszámolt.
A 37,5-es lábamra nem kaptunk éles cipőt, tehát gumis stoplisban játszottam, mert akkora méret nem volt. Itt a Dózsánál is annak idején nekem Martfűn csináltattak külön cipőt. Ha a délutáni edzésre nem tudtam elmenni, akkor mindig megkérdeztem, hogy mi az edzésterv és én délelőtt kimentem a pályára, csináltam egyedül is sokkal többet, mint amit előírtak.
A tréning kapcsán elmondta, hogy nem voltak olyan követelményrendszerek, mint amik a későbbiek folyamán beléptek. Bemelegítés után futottak hosszabb távokat is, de főként a rövid távok voltak gyakoribbak. Az alap kondíciója mindenkinek megvolt.
Abban az időben tényleg inkább a futball volt a szórakozása az embernek. Itt olyan családias légkör volt, hogy szinte örömmel mentünk edzésre is. Élmény volt 4-5-6 ezer néző előtt játszani. Kimentünk melegíteni, én általában elöl mentem mindig. Kiabálták a nézők, hogy hajrá, Nagy Pista, hajrá, Dózsa! És akkor az Emődiék mindig szekáltak azzal, hogy hány jegyét osztottá ki ezért a buzdításért. A feleségem nem is tudta, hogy hogy kereszteltek el a nézők. Kijött egy alkalommal, már ment a mérkőzés és azt mondja, hogy hallja csak, hogy már megint megy a Motoregér, már megint megy a Motoregér. Hát ki az? Hát a kis Nagy Pista. Hatalmas munkabírásom volt és hát ezzel a termettel játszottam balhátvédet
Emődi Attila karrierjét itt ismerhetik meg:
Azt is elmesélte Nagy István, hogyan nézett ki anno egy edzőtábor. – Délelőtt, délután edzés volt. A délelőtt rövidebb sprintek voltak, délután hosszabbak, de rengeteget futottunk. Ezek úgy működtek, hogy ez egy rendőrségi csapat volt és a rendőrség azzal tudta segíteni, hogy biztosította a körülményeket.
Nagy István visszaemlékezése alapján, amikor már megismerték a játékstílusukat, akkor már nem Ő fogta a jobbszélsőt, hanem őt fogták. – Mert hál' Istennek volt egy középpályás sorunk, hatalmas jó futballisták voltak: a Pócsik Tóni, Pipicz, Ladányi, Csomor. Ők úgy el tudták dugni ott a labdát. Az alapállásunk nekünk az volt, hogy négy-négy-kettes rendszerben játszottunk és vagy a Ződi Tóni jobb széle, mert ő volt a jobb hátvéd vagy én beindultunk, de általában én voltam az és a jobbszélsőt nem nekem kellett fogni. Balhátvéd létemre a jobbszélső engem fogott.
Reményik László vezetőedző találta az egy-két érintős játékot, sok menekülés, sok mozgás kellett ahhoz, hogy ők tudjanak passzolni.
Ezért volt szórakoztató a nézőknek is ez a játék. Imádtak bennünket.
Dr. Pipicz Lajos karrierjét itt ismerhetik meg:
Nekem meghatározó volt, mert annyira imádtam a futballt. Mikor a Dózsához idekerültem Szegedre, a Vincze Zoltán intézett nekem mindent. Albérletet és leszerelésem után elhelyezett az Ativizignél.
Életre szóló barátságok köttettek, még a mai napig tartják a kapcsolatot a Dózsás csapattársak, évente összejönnek.
– Amikor a Dózsa aranykorának vége lett, 30 évesen úgy döntöttem, hogy befejezem a sportpályafutásomat. Valahogy becsömörlöttem, de elhamarkodott döntés volt, hogy befejezzem, mert olyan 4-5 hónap után hiányzott a futball. Jött egy hívás Makóról és örömmel mentem. Játszottam ott 2 évet, utána Zákányszéken is, majd Bordányba 5 évet és utána ott 2 évet edző is voltam. 50 éves koromban fejeztem be a pályafutásomat - mesélte Nagy Itván.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.