Sport

A szegedi futball nagyjai: kiemelkedő pályafutásokat mutatunk be +videó

A szegedi futball nagyjai: kiemelkedő pályafutásokat mutatunk be +videó

Kiváló játékosok egész sora indult Szegedről, érdemes ismerni a történetüket

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
Tegnap, 13:08
A szegedi futball nagyjai: kiemelkedő pályafutásokat mutatunk be +videó

Egy új sorozat indul a SzegedMa oldalán. Sahin-Tóth Dezső, a DAFC Szeged Körzet Központ alapítójának munkássága révén tekintünk vissza a szegedi labdarúgás kiemelkedő időszakaira, mutatunk be ismert, híres szegedi labdarúgókat, akik rengeteget tettek a város futballjának fejlődéséért és magas szinten tartásáért. A sorozat első, de technikailag nulladik részében felvázoljuk a szegedi labdarúgás hőskorszakát, szót ejtünk a csapatokról, jövő vasárnap pedig már érkezünk is az első karrierúttal.

Takó (balról), dr. Kováts, Varga, Kun, dr. Tóth, Major, Sahin-Tóth, Leboniczky és Szabó a teltházas Felső Tisza-parti Stadionban.

 

Kiváló játékosok egész sora indult Szegedről

A második világháború után Szeged legnépszerűbb sportágában, a labdarúgásban az elsők között indult újra a sportélet, 1945 áprilisában már beindították a délterületi bajnokságot. A vidéki városok közül Szeged jelentkezett a legtöbb sportkörrel a labdarúgás legmagasabb osztályában.

A szegedi foci kiváló játékosok egész sorát adta a magyar labdarúgásnak. A Szegedről elszármazottak közül Sándor Károly a Móravárosi Kinizsi 17 éves ifi válogatottja 1947-ben igazolt Budapestre, és ott az MTK színeiben lett 75-szörös válogatott. Az olimpiai bajnok Kocsis Lajos (1968), az olimpiai ezüstérmes Kozma Mihály (1972), a sokszoros válogatott Pusztai László, Kotász Antal, Machos Ferenc és Gujdár Sándor pályafutása ugyancsak Szegedről indult és budapesti csapatokban folytatódott.

Mellettük számos további labdarúgó játszott Szegeden, és vált a város ikonikus sportolójává.

 

Virágzott a szegedi labdarúgás

A 45 év legsikeresebb korszakát, kétségtelenül az 1959 és 1963 közötti időszak jelentette. Ezt érzékelteti az NB I helyezései és a hazai mérkőzések össznézőszáma is. Az 1960-61-es idényben elérte a 204 500 főt.

Az 1945 és 1990 közötti időszakban a város élcsapatai az alábbi neveken szerepeltek az élvonalban:

  • Szegedi AK (1941-49)
  • SZMTE (1949-1950)
  • Szegedi Petőfi (1951)
  • Szegedi Honvéd (1951-53)
  • Szegedi Haladás (1954-56)
  • SZEAC (1957-68)
  • SZEOL SC (1969-76)
  • SZEOL AK (1977-85)
  • SZEOL-DÉLÉP (1985-87)
  • Szeged SC (1987-)

 

Elhappolt tehetségek, csökkenő utánpótlás

Az 1980-as évek második felében a szegedi csapat már többet szerepelt a második osztályban, mint az elsőben. Az első osztályban eltöltött éveket olykor beárnyékolta egy-egy kiadós zakó. Az elsőosztályban szereplő csapat mögött a közvetlen utánpótlást, a második vonalat váltakozó sikerrel teljesítő Szegedi Dózsa, a SZVSE, illetve egy ideig a DÉLÉP jelentette.

Az alacsonyabb osztályban (elsősorban a megye I-ben) szereplő szegedi csapatok, mint a SZAK, UTC, Kinizsi, Alsóvárosi MÁV SC, Szegedi Postás, Szegedi Textiles, Szegedi Juta, Szegedi Dózsa az 1950-es, 60-as években a tehetségek egész sorával adott folyamatos utánpótlást a szegedi élcsapatoknak.

 Szeged, mint vidéki város azonban a tehetségeit csak ritkán tudta megtartani, ahogyan akkoriban mondták „vidék nevel – Budapest elviszi”.

Ahogyan az országban mindenütt, Szegeden is lassan megszűntek a tehetségek aranybányái, a grundok (Rákóczi és Lechner tér, Stefánia, Alsó- és Felsőváros rétjei, a belvárosi srácok kedvence, a „Liba”). A foci utánpótlását az alapfokú, az üzemi, a járási, megyei bajnokságok és a középiskolák közötti vetélkedők adták. A jó focira, függetlenül attól, hogy melyik osztályról volt szó, mindig vevő volt a szurkoló.
 

Akikre érdemes emlékezni

Számos olyan labdarúgó van Szegeden, akik rengeteget tettek a labdarúgásért, a sportéletért. Őket nagyon sok ismerték egykoron a futballpályáról, de mára talán egy kicsit homályba veszett pályafutásuk, vagy inkább pontosabb úgy fogalmazni, hogy a fiatalabb generációk számára nem ismert. A cikksorozatunk őket fogja majd megszólítani a jövőben, a nosztalgia mellett azzal a céllal is, hogy a generációkon átívelve ismert legyen történetük, milyen is volt a sportélet a '60-70-80-90-és években.

Hiszen van miről mesélni: a Felső Tisza-parti Stadionban anno rendszeresen több mint 10.000 néző szorított a szegediek sikeréért a lelátókon. Említhetjük a Dózsa pályát is, ahol 5-6 ezer ember volt egy hétvégén.

A világ, azon belül a labdarúgás is megváltozott. Sportpályák, klubok megszűntek, létrejöttek, azonban egy valami biztos: ezeket a pályafutásokat érdemes megismerni.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.