Bár a döntőbejutás bravúrja nem sikerült, a címvédővel szemben megvívott bronzcsatában a bírói ellenszél dacára is győzni tudott a Merész-csapat, s így bronzérmes az eindhoveni Európa-bajnokságon.
Világversenyen medált - jelesül bronzot - legutóbb a 2008-as Eb-n nyert a magyar női csapat, amely a pekingi olimpián, s a 2010-es zágrábi kontinensviadalon is negyedikként végzett. A "dobogóközeliséget" az elődöntőbe jutással újfent biztosította magának
Merész András
gárdája az eindhoveni eurocsúcson is, de a csapat és szakvezetőjük egy emberként úgy állt neki a kisdöntőnek, hogy nyerni akar. Az oroszokat január elején, előkészületi meccsen legyűrték a lányok, viszont a hollandiai Eb csoporttalálkozóján viszonylag simán veszítettek 12-9-re. A gyors visszavágás lehetősége szombaton megadatott az Eindhoven előtt három Eb-n is első, tavaly vb-harmadik riválissal szemben. A rajt rendben is volt:
Szücs Gabriella
távolról hatalmas gólt lőtt a bal felső sarokba, majd
Bujka Barbara
centerből tette be a kapuba a labdát (2-0). Sőt meglett hamar a harmadik magyar találat is: emberelőnyből a szentesi
Keszthelyi Rita
centizte ki a bal sarkot (3-0). Mód nyílott további előnynövelésre is, de apróbb hibák miatt ez nem sikerült, s ötödik fórjukból már az oroszok is betaláltak (3-1). Keszthelyi válaszul előbb messziről a jobb felsőbe, majd - fórnál- a jobb alsó sarokba bombázott (5-1). Az álomkezdést kettős emberelőnyből rontották le némileg az oroszok, de Bujka balja megint villant, ráadásul
Bolonyai Flóra
nagy bravúrral büntetőt hárított (6-2). A második negyed az ellenfél megúszásból született góljával kezdődött, s egy ügyes ejtéssel folytatódott (6-4), ám utóbbi megoldás Keszthelyinek is bejött. Viszont az oroszok - a négy magyar ellenében kapott - tizedik emberelőnyös lehetőségüket értékesítették, így kétgólos magyar vezetésnél vonulhattak el az ötperces pihenőre a csapatok (7-5). A harmadik játékrészben többször is szerencséje volt a Merész-csapatnak, amelynek olykor a kapufa is a pártjára állt, aztán az ötödik emberelőny végén Keszthelyi precíz befejező embernek bizonyult (8-5). Fórból javítottak az oroszok, s bár a hat az öt ellen legközelebb már nem boldogultak, egy védekezési hibát követő megúszás végén egy gólnyira felzárkóztak (8-7). A magyarok is kaptak végre emberelőnyt, s hosszú támadást pazar megoldással lezárva az ugyancsak szentesi
Takács Orsolya
ejtett az ellenfél kapujába (9-7). A záró nyolc perc Bujka-kapufával indult, majd az oroszok harmadik kettős emberelőnyükkel sem tudtak mit kezdeni, igaz, a magyar támadások hatékonyságával is baj volt, a szilaj védekezés azonban segített az eredmény tartásában. Nem hozott gólt a 18. orosz fór sem két és fél perccel a vége előtt, ebben szerepe lehetett a nézőtéri segítségnek is, mert zúgott a "Mindent bele, hajrá magyarok!" Hatvanöt másodperc volt hátra, amikor büntetőt kaptak és értékesítettek is az oroszok (9-8). Aztán fór a másik oldalon is - ez volt a nyolcadik -, de kimaradt, 17 másodperce volt az ellenfélnek az egyenlítésre. Ami viszont már nem jött össze, boldog magyarok a vízben és a parton, vidáman szárnyalhatott az éterben a Limbó-hintó a Hungáriától, kedves holland figyelmességként, s harsanhatott fel a lelátóról is a "Hungária, Hungária!" Ha nehézségek árán is, de megszületett a jelentős pólós fegyvertény: a világ egyik legjobb női válogatottját késztette megadásra a magyar nemzeti csapat, amely bronzérmesként hagyhatja maga mögött Eindhovent. A döntőben Olaszország 13-10-re diadalmaskodott a világbajnok görögök felett, ezzel elhódított a kontinenstrófeát.
Magyarország - Oroszország 9-8 (6-2, 1-3, 2-2, 0-1)
Gólszerzők:
Keszthelyi 5, Bujka 2, Szücs, Takács 1-1, ill. Liszunova 3, Bjelova, Beljajeva, Konuh, Tankejeva, Prokofjeva 1-1.
Gól emberelőnyből:
8/3, ill. 18/3.
Ötméteresből:
-, ill. 2/1.
Kipontozódott:
Drávucz, Szücs, Illés, Csabai. Merész András szövetségi kapitány:
"Most, talán hajnalig is akár, ünneplünk, s örülünk a sikernek, aztán jönnek újból a dolgos hétköznapok, mert én nemcsak turistaként szeretnék eljutni a nyáron olimpiának otthont adó Londonba. Ehhez persze eredményesen kell szerepelnünk az áprilisi, trieszti olimpiai kvalifikáción, ahol csak akkor lehetünk ott az első négyben, ha folytatjuk a megkezdett kemény munkát, s ehhez - ahogy eddig, ez után is - megkapom a segítséget a válogatottakat adó kluboktól."
Drávucz Rita csapatkapitány:
"Immár az olimpiai arany a cél, ahogy azt én kezdettől mondom, és tartom továbbra is. Itt az Eb-n meglett a bronzérem egy roppant erős orosz válogatott legyőzésével, amelyet pedig meglehetősen segítettek a játékvezetők. De hát így még édesebb a siker íze..."
A női vízilabda Európa-bajnokság végeredménye:
1. Olaszország 2. Görögország 3. MAGYARORSZÁG 4. Oroszország 5. Spanyolország 6. Hollandia 7. Nagy-Britannia 8. Németország
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.