Közélet

Tóth Szilvia Zita: Falakat döntenek le a tudományban dolgozó nők

Tóth Szilvia Zita: Falakat döntenek le a tudományban dolgozó nők

2017. szeptember 29., péntek
Tóth Szilvia Zita: Falakat döntenek le a tudományban dolgozó nők

Immár hetedik alkalommal érkezett a Tisza-parti városba a L’Oréal – UNESCO A nőkért és a tudományért ösztöndíja. Ezúttal Tóth Szilvia Zitát, az MTA Szegedi Biológiai Központ Növénybiológiai Intézetének tudományos főmunkatársát díjazták a növények C-vitamin termelésével kapcsolatos kutatásáért.

Mondhatni „hazajár” a napfény városába a L’Oréal – UNESCO díja, hiszen az elmúlt hat alkalom után hetedjére is Szeged egy prominens kutatónője vehette át a rangos elismerést.

Tóth Szilvia Zita

növénybiológus kutatását tartotta érdemesnek a díjra a Magyar Tudományos Akadémia, a program fővédnöke. A kutatónő és hét tagú csoportja a C- vitamin termelődését, szerepeit és a növényeken belüli szállítási folyamatait vizsgálja. A későbbiek során az eredmények jelentősek lehetnek a magas vitamintartalmú zöldség- és gyümölcsfajták létrehozásához. „Genfben végeztem a PhD tanulmányaimat, ott találkoztam először azzal a problémával, hogy a C-vitamin szerepéről nagyon keveset tudunk, még annak ellenére is, hogy már a 20-as évek óta ismerik a molekulát” – válaszolta Szilvia, mikor a kutatási témája felől érdeklődtünk. „A sikeres kutatónak, képesnek kell lennie arra, hogy olyan kérdéseket tegyen fel, amelyek önmaga, a kutatói közösség és a nagyközönség számára is érdekesek, és azokra a megfelelő eszközök és módszerek alkalmazásával meg is találja a választ” – vélekedett, amikor arról faggattuk, milyen nehézségekkel kell szembenéznie egy kutatónak.

A L’Oréal – UNESCO A nőkért és a tudományért ösztöndíjprogram szándéka, hogy fókuszba helyezze a tudományos pályán dolgozó nőket, illetve rávilágítson arra, ez a hivatás globális viszonylatban még mindig férfiak uralta szakma. „A kezdeti lépések megtételekor a két nem ugyanabból a pozícióból indul. A férfi és a női PhD-hallgatók, sőt még a posztdoktorok esetében is hasonlóan oszlanak el az arányok" – mondta. Meglátása szerint a női kutatók akkor ütköznek leginkább „falakba”, ha vezetői pozícióba szeretnének kerülni. Ezért a probléma gyökerét a társadalmi konvenciókban és azok berögződésében kell keresni.*-* „Mint más területek vezető pozícióiban, itt is határozottságra, megfelelő motivációra van szükség, amelyet a társadalom egy jelentős része nem tud összeegyeztetni a hagyományos női szerepekkel. Nagyon sok előítélettel kell szembenéznünk” – tette hozzá, utalva ezzel arra is, mennyivel nehezebb helyzetben vannak azok a hölgyek, akik munkájuk mellett a családra, a gyerekekre is próbálnak időt szakítani. Kiemelte, úgy látja, sokszor a nők sem hiszik el magukról, mi mindent képesek megvalósítani. „Az ösztöndíjprogramot azért is tartom egy kiváló lehetőségnek, mert mi, akik tudományos területen tevékenykedünk, megjeleníthetjük a társadalom előtt az eredményeinket, és elősegíthetjük, hogy minél több női kutató kerüljön előtérbe” – hívta fel a figyelmet az ösztöndíjprogram fontosságára. A szegedi növénybiológusnak elsősorban párja és családja segít a két gyermeke körüli teendőkben. „A család és a munka összeegyeztetése megfelelő szervezést igényel, így ha szükség van rá, akár hivatásos bébiszitter segédkezését is igénybe vesszük. Másrészt, a férjem támogatása sokat jelent számomra, hiszen nemcsak a hétköznapi feladatokból veszi ki a részét, hanem abban is mellettem áll, hogy az általam választott úton haladhassak tovább” – mesélte mosolyogva.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.