A magyarországi német nemzetiség kulturális és szellemi központja, a Lenau-ház huszonöt évvel ezelőtti megnyitására emlékeztek Pécsett szombaton.
A közép-európai késő romantikus német költészet kiemelkedő alakja, a történelmi Magyarországon született
Nikolaus Lenau
(1802-1850) nevét viselő, előadó- és kiállítótermeket, klubhelyiségeket, könyvtárat, vendégszobákat magába foglaló Munkácsy utcai épületet 1990. június 3-án avatták fel, hogy otthonául szolgáljon a Lenau Kulturális Egyesületnek, nemzetiségi szervezeteknek, s programokkal segítse a német hagyományok ápolását.
Páva Zsolt
, Pécs fideszes polgármestere az eseményen azt hangsúlyozta: a Lenau-háznak nemcsak a helyi német közösség szervezésében, kulturális életének alakításában van kiemelkedő szerepe, hanem abban is, hogy e közösség miként tud közvetíteni Magyarország legfontosabb gazdasági partnere, Németország felé. Úgy vélte, a Lenau-háznak része van abban, hogy ma több sikeres német vállalat is működik a baranyai megyeszékhelyen.
Hargitai János
kereszténydemokrata baranyai országgyűlési képviselő arról szólt, hogy az épület negyedszázada ad alkalmat, hogy adózzunk a Magyarországon ezer éve élő németek teljesítménye előtt. Utalt rá, hogy több híresség, köztük
Puskás Ferenc
labdarúgó, vagy
Erkel Ferenc
zeneszerző is német családból származott. Szavai szerint a magyarországi németek nemcsak integrálódtak, hanem hazát teremtettek, településeink az ő alkotómunkájukat is dicsérik. Hozzátette, amit a magyarországi németek az elmúlt huszonöt évben elértek, abban fontos szerepe volt a Lenau-háznak, amely egyfajta szellemi tőkét, muníciót adott törekvéseikhez.
Heinek Ottó
, az Országos Német Önkormányzat elnöke azt hangoztatta, hogy erősödik a magyarországi németek identitása, amelyet pécsi német nemzetiségi óvodákban, valamint a Koch Valéria Iskolaközpontban egynyelvű csoportok, illetve osztályok indítása, működése is bizonyít. Kitért rá, hogy az önkormányzat számára kiemelten fontos a Lenau egyesülettel közösen működtetett Lenau-ház, ezért előteremtik a szükséges pénzt az ingatlan jövőbeni felújításához.
Manfred P. Emmes
, Németország budapesti követe azt emelte ki, hogy a nagykövetség támogatását élvező intézmény az öntudatos német kisebbség megnyilvánulásának igényével jött létre, s hozzájárul a német nyelv ápolásához, a nemzetiségi identitás megőrzéséhez, s találkozóhelyet biztosít a fiatal magyarországi németek számára.
Friedrich Wilhelm Kiel
, a németországi Fellbach nyugalmazott polgármestere arra emlékeztetett, hogy a Stuttgarthoz közeli város és Pécs 1986-ban létrejött testvérvárosi kapcsolata volt az első, amely az egykori NSZK és egy szocialista ország városa között köttetett, s ez jó alap volt a Lenau-ház létrehozásához is. Felidézte, hogy az intézmény kialakítására kiszemelt belvárosi telket és az azon álló épületet az akkori tanács adományozta a Lenau egyesületnek, a felújításra másfél millió márkát költöttek az NSZK támogatásából, valamint Baden-Württemberg tartomány, Fellbach város, a kitelepített németek szövetsége, s más támogatók adományaiból. Hangsúlyozta: az intézmény működése alkalmasnak bizonyult azon sebek gyógyítására is, amelyeket a 20. század borzalmai, köztük a "málenkij robotra", kényszermunkára elhurcolás, a jogfosztások, kitelepítések okoztak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.