
A magyar kormány csütörtökön bejelentette: megindítja a kilépési folyamatot a Nemzetközi Büntetőbíróságból (International Criminal Court, ICC). A döntésről Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter tájékoztatta az MTI-t.
A felmondási eljárást, az alkotmányos és a nemzetközi jogi kereteknek megfelelően, a kormány csütörtökön kezdeményezi
– közölte a tárcavezető.
A döntés hátterében az áll, hogy a kabinet szerint a hágai székhelyű intézmény az utóbbi időszakban politikai szereplővé vált, és elveszítette eredeti céljainak függetlenségét.
Mint mondta, Magyarország a bíróság megalakulása óta sajátos jogi helyzetben volt, mivel az Országgyűlés sosem hirdette ki az ICC Római Statútumát, így annak rendelkezései nem váltak a magyar belső jog részévé.
Gulyás rámutatott: Magyarországon jelenleg sem lehet senkit a bíróság statútumára hivatkozva letartóztatni, vagy bármilyen eljárást kezdeményezni. A mostani lépéssel a kormány ezt a jogi bizonytalanságot úgy kívánja megszüntetni, hogy teljesen kilép az ICC-ből.
A döntés egyik fő indoka a politikai elfogultság gyanúja.
A miniszter példaként említette Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen nemrég tett vádemelési kezdeményezést, amely szerinte alátámasztja, hogy a bíróság „politikai testületté vált”. Ez a fejlemény a kormány megítélése szerint elfogadhatatlan, ezért döntöttek a kilépés mellett.
A Nemzetközi Büntetőbíróság működését nemcsak Magyarország, hanem több nagyhatalom is bírálja. Az Egyesült Államok, Kína és Törökország sosem csatlakozott a szervezethez, és az amerikai Kongresszus – kétpárti támogatással – szankciókat is kilátásba helyezett az ICC bíráival szemben.
Emellett több európai vezető – köztük Németország leendő kancellárja és Lengyelország hivatalban lévő miniszterelnöke – is kinyilvánította, hogy nem hajtanák végre az ICC Netanjahuval kapcsolatos döntését, és szívesen fogadnák őt országukban.
A kormány döntése újabb nemzetközi vitákhoz vezethet, ugyanakkor a kabinet álláspontja szerint Magyarország szuverenitása és a nemzeti érdek védelme érdekében indokolt volt a kilépés. A felmondási folyamat megindításával hazánk hivatalosan is elhagyja a Nemzetközi Büntetőbíróságot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.