A reálbér jelentősen nőtt, de elmarad az országos átlagtól
Mint arról beszámoltunk, decemberben jelentős mértékben nőttek a reálbérek. Az óév utolsó hónapján az országos bruttó átlagkereset meghaladta a 655 ezer forintot, ami több mint 10 százalék feletti reálbérnövekedést jelentett. A nettó átlagkereset, kedvezmények figyelembe vételével már a 451 ezer fölé emelkedett. A KSH ezek mellett közzétette a 2023-as év jövedelmeinek vármegyei bontását is, azonban fontos hangsúlyozni, ezek nem a decemberi adatok, hanem az óév januárjától decemberéig tartó összesített adatok. Azaz arányaiban jóval magasabbak már a jelenlegi fizetések, mint a '23-as átlag, ami az országos átlagból is jól látszik: míg a decemberi országos bruttó átlag 655 ezer volt, addig az évi átlag 571 ezer.
Vármegyénkben 113,7 százalékos a bérnövekedés, amely bár jelentős reálbérnövekedést jelent, jelentősen elmarad például Győr-Moson-Sopron vármegyétől (118,7%), Pest vármegyétől (115,9%), vagy Komárom-Esztergomtól (115,6%), de még a régiós átlagtól is elmaradunk. Bács-Kiskunban 114,5%, Békés vármegyében pedig 114,2% volt a növekedés.
A legalacsonyabb növekedést produkáló területek:
Bár egyes vidéki vármegyék egyre jobban elhúznak Csongrád-Csanád mellett, a többség még mindig inkább felzárkózik hozzánk. Az átlag alatti növekedéssel is még az erős középmezőnybe tartozik vármegyénk. A legtöbbet továbbra is a fővárosban élők keresik, bruttó 696 ezer forintot. Legjobban kereső vármegyénk pedig szintén változatlanul 617 ezerrel Győr-Moson-Sopron.
Csongrád-Csanád a 19 vármegyéből a 9. helyet foglalja el a bruttó 490 ezer forintos átlagkeressettel.
Rögtön utánunk következik Bács-Kiskun vármegye a 488 ezres átlaggal. Békés pedig továbbra is az ország legrosszabban kereső vármegyéje a 429 ezres átlaggal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.