Mit szabad és mit nem újév napján…
Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató szerint a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó hiedelmek, népszokások azért fontosak, mert az emberek törekszenek befolyásolni a jövőjüket, hogy sikeresek és gazdagok legyenek.…
Barna Gábor néprajzkutató szerint a karácsony és vízkereszt közötti időszak tele van hiedelmekkel, szokásokkal, amelyeket egyre többen gyakorolnak.…
Ismét nagy népszerűségnek örvend a betlehemezés magyar nyelvterületen, a Dunántúlon a pásztorok tréfás játékát szokták előadni, Erdélyben pedig felnőtt férfiak házról házra járva játszák el Jézus születésének történetét - részletezte a karácsonyi…
Pünkösd a Szentlélek eljövetelének keresztény ünnepe, amelyhez a többi fontos vallási ünnephez hasonlóan számos népszokás kötődik. A májusi ünnepről Gyöngyössy Orsolyával, a MTA-SZTE Vallási Kultúrakutató Csoport munkatársával beszélgettünk.…
Hej, czintus, czintus A húsvéthoz alkalmazkodó pünkösd a niceai zsinat határozata óta változó, mozgó ünnep. A húsvétot követő 50. napon kezdődik, s május 10. és június 13. között ünnepeljük.…
Boszorkány „továbbképzés” a Szent Gellért-hegyen Szent György napján (ápr. 24.) kezdődik a tavasz, megszólalnak az időjós békák, megkezdődik a marhák legeltetése, a pásztorok a szalmatűz füstjét be-beszippantva megfüstölik a jószágukat, áthajtják a…
Az egyházi év két nagy ünnepköre a karácsonyi és a húsvéti ünnepkör, amelyek közül ez utóbbi – a farsang utolsó vasárnapja előtti vasárnappal kezdődik és a pünkösd utáni szombattal ér véget –…