Egyetem

Fejlesztik az egyetem 3D nyomtató központját

Fejlesztik az egyetem 3D nyomtató központját

2019. július 10., szerda
Fejlesztik az egyetem 3D nyomtató központját

Az SZTE Általános Orvostudományi Kar az élen jár a hazai felsőoktatási intézmények között, ugyanis a medikusok és a PhD-hallgatók is tanulnak a 3D nyomtatásban rejlő lehetőségekről a normál curriculumon belül.Ám a 3D nyomtatás kutatói alkalmazásának ösztönzése és kiszélesítése, illetve az ezekhez az eszközökhöz kötődő szolgáltatások fejlesztése is cél a szegedi egyetemen.

Egyedülálló, komplex 3D nyomtatási technológiát alkalmazókutatói bázis létrehozását célozza a Szegedi Tudományegyetem „Egyénre szabott orvoslás élettudományi struktúrák 3D nyomtatás révén” elnevezésű,projektje. Az SZTE „3D nyomtató központjában” várhatóan 2019 őszétől lehetségessé válikfém, valamint polimer orvostechnikai eszközök és biológiai struktúrák kialakítása, ezek jellemzőinek vizsgálata és fejlesztése.

–Meg szeretnénk teremteni a betegre szabott gyógyászat kutatásának, oktatásának és fejlesztésének infrastrukturális hátterét– hangsúlyozta prof. dr. Bari Ferenc, e GINOP-projekt szakmai vezetője. Az SZTE Orvosi Fizikai és Orvosi Informatikai Intézet professzora szerint a térbeli nyomtatás technológiájának fejlődésével az egyénre szabható, integrált szövet-szerv-építés olyan új utakat nyit meg a tudomány számára, amelyek korábban elképzelhetetlen megoldásokkal szolgálnak a betegek gyógyításában.

Az implantológia támogatása, a fémnyomtatás és a felületkezelés módszertanának továbbfejlesztése, biológiai szövetek nyomtatása, valamint ízületi porcfelszín pótlás lehetőségének megteremtése a kiemelt célja az SZTE e GINOP-projektjének.A szemészetbena mesterséges szaruhártyaelőállítása, az onkológiában pedig azegyénre szabott brachyterápiás kezelésterülete kap hangsúlyos szerepet.

–Az SZTE számára a legfontosabb feladatnak az intellektuális felkészülést látom – hangsúlyozta prof. dr. Bari Ferenc, aki a lézerek modern élettudományi alkalmazásainak tudásbázisát fejlesztő LAMELIS, az SZTE hatodik alkalommal megrendezett nyári iskolája elnöke is.A július 4. és 12. közötti LAMELIS nyári iskolában egy egész napot szentelnek a szervezők annak, hogy a 3D nyomtatók robbanásszerűen fejlődő világa újdonságait megismerhessék a világ minden tájáról a Szegedi Tudományegyetemre zarándokló szakemberek és diákok.

Az SZTE által elnyert, közel 600 millió forint támogatást jelentő GINOP-pályázat az infrastruktúra kialakítását teszi lehetővé.A berendezések megérkeztek, az elmúlt három év alatt elvégzett munka 2019 őszére érik be. Addigra elkészül az SZTE Általános Orvostudományi Kar önerős hozzájárulásával az SZTE 3D nyomtató központját befogadóépület egy részének az átalakítása.

– A tervek szerintszolgáltat is majd az SZTE 3D nyomtató központja– tette hozzá az SZTE professzora. Példaként említette:pillanatnyilag kuriozitás, hogyegy száj-, ortopéd vagy idegsebész3D nyomtató segítségével létrehozott modellen tervezze meg a műtétet, vagy építse be az implantátumot. Ezt mindennapos gyakorlattá kell majd tenni az SZTE egységein belül.Ugyanakkor a maradék kapacitássalkülső piaci igényeket iski lehet majd elégíteni.

Az SZTE által másodszor elnyert Új Nemzeti Kiválóság Program fotonikai lábában erős pillér a formálódó „3D nyomtató központ”.

(Forrás: SZTE)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.