Vélemény

Pozsgay és a Jobbik

Pozsgay és a Jobbik

2008. június 21., szombat
Pozsgay és a Jobbik

Olyan, a nemzeti radikálisokra jellemző érveléssel állunk szemben, amely a politikai rációval nehezen összeegyeztethető.

A szegedi Jobbik június 9-én - honlapunkon is közölt - sajtóközleményben beigazoltnak látta aggodalmait a Fidesszel kapcsolatban, minthogy Fodor Gábor új pártelnököt „máris megkeresné az egykori (jelenlegi) testvérpárt vezetése az előrehozott választások érdekében". Orbán Viktor kezdeményezését a szervezet „beteges hatalomszerzésként tudja csak értékelni"! Mivel Fodor a Fidesz alapítója volt, feltételezik, hogy „az SZDSZ jobboldali szárnyát képviselve alkut fog kötni Orbán Viktorral és a Fidesz vezetésével". „Az MSZP-vel való szakítás és az év végi költségvetés SZDSZ-es el nem fogadása végleg bizonyítani fogja az SZDSZ-Fidesz konszolidációt."

Nem tisztem megvédeni sem a Fideszt, sem Orbán Viktort, de szerintem olyan, a nemzeti radikálisokra jellemző érveléssel állunk szemben, amely a politikai rációval nehezen összeegyeztethető.

A „beteges hatalomszerzést" illetően nem világos számomra, hogy önmagában az előrehozott választások igenlését tekintik természetellenes törekvésnek, vagy azt, hogy ennek érdekében - a Jobbik szemszögéből nézve - magával az ördöggel is összefogna a Fidesz. Mivel nem hiszem, hogy a Jobbik is amellett volna, hogy Gyurcsány Ferenc és/vagy az MSZP 2010-ig kormányozzon, valószínű, hogy ők is hatalomváltást akarnak. Ha ez így van, akkor valószínű, hogy a Fidesz „hatalomszerzésre" (kormányváltásra) törekvése sem politikai perverzió. Ha másért nem, hát a kisebbik rossz elve alapján: a Jobbik ugyan nem ért egyet sok mindenben a Fidesszel, de a hatalomra reálisan eséllyel pályázók köréből a Fidesz kormányzását még úgy-ahogy elfogadnák: inkább a Fidesz-KDNP, semmint az MDF, az SZDSZ és az MSZP.

Ha nem nagyot tévedek, akkor ezért az alapkérdés a Jobbik számára is a hogyan: hogyan érjük el Gyurcsányék távozását? Nos, erre két alapválasz adódik: parlamentáris vagy nem parlamentáris úton. A parlamenten kívüli változatról bebizonyosodott, hogy nem járható út, és a társadalmi támogatást illetően ráadásul kontraproduktív is, de ha valaki mégis az ellenkezőjét gondolja, akkor azt világosan ki kell fejteni. A parlamentáris megoldással meg az a baj, hogy az Országgyűlés feloszlatásához vagy a kormány megbuktatásához parlamenti többség kell. Ha nagyot nem tévedek, akkor Orbán Viktor ehhez próbál megragadni egy szalmaszálat. Nyomást gyakorol az előrehozott választásokkal kacérkodó SZDSZ-re, amiben persze benne van az is, ami a Jobbiktól sem lehet idegen: ha az SZDSZ inkább mégis az MSZP mellé zárkózik fel, akkor 2010-re fixre vehetjük az SZDSZ kiesését a parlamentből...

Nem gondolom, hogy érvelésem hibátlan, de kétlem, hogy az Orbán-levélből az a messzemenő következtetés vonható le, hogy „az év végi költségvetés SZDSZ-es el nem fogadása", ami óriási sansz lenne a kormánybuktatáshoz, „végleg bizonyítani fogja az SZDSZ-Fidesz konszolidációt".

Vajon miért?

Hadd legyek én is szkeptikus: el tudom képzelni, hogy Fodorék csak azért nem szavazzák meg a költségvetést, hogy Gyurcsányt buktassák meg, aztán rögtön után kiegyeznének egy tetszésük szerint átrendeződött MSZP-vel... Másrészt a Fidesz és az SZDSZ egymástól függtelenül is nemmel szavazhat, anélkül hogy közösen konszolidálnának, és ha még ide vesszük az MDF-et is...

No de mi is lenne az a bizonyos „konszolidáció"? Csak tippelni tudok: Orbán Viktor közös Fidesz-SZDSZ kormánykoalíciót akar. Ha erről van szó, erről kell beszélni, de még ebben az esetben is adódik a kérdés: Fidesz-SZDSZ kormánykoalíció 2010-ig vagy Gyurcsány-kormány?

Végül az 1988-re visszamutogatást ezernyi okból nem értem, de különösen azért, mert a Jobbik 2006-ban választási szövetséget kötött azzal a Csurka Istvánnal, aki az ex-MSZMP-s Bíró Zoltánnal meg másokkal politikai szövetségese volt 1988-ban az MSZMP-s Pozsgay Imrének...

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.