Szeged

Szegedi közgyűlési átrendeződés a Tisza Párt árnyékában

Kohári Nándor
2026. május 7., csütörtök
Komoly politikai átrendeződés körvonalazódik Szegeden: nyolc, korábban Botka Lászlóval közösen induló képviselő olyan javaslatot nyújtott be, amely jelentősen korlátozná a polgármester pénzügyi jogosítványait. A háttérben egyre látványosabbá váló belső konfliktusok, valamint a Tisza Párt országos erősödése húzódhat meg. A városházi erőviszonyok átalakulása a következő évek szegedi közgyűlési politikáját is alapjaiban befolyásolhatja.
Szegedi közgyűlési átrendeződés a Tisza Párt árnyékában
. A szegedi közgyűlésben új politikai szövetségek körvonalazódnak.

A pénteki szegedi közgyűlésre nyolc a legutóbbi választáson még Botka Lászlóval közösen indult képviselő látszólag váratlan javaslattal állt elő. A szokatlan módon a teljes frakció által jegyzett és aláírt rendeletmódosító kezdeményezés egy nyílt hadüzenet Botka Lászlónak. Javaslatuk a polgármester jelenleg önálló pénzügyi rendelkezési jogköreinek jelentős részét tenné át a Pénzügyi és Vagyongazdálkodási Bizottsághoz, ahol a „lázadók” a Fidesz-KDNP és a kutyapárt képviselői és delegáltjai együttesen többséget alkotnak. A minden bizonnyal mérföldkőnek számító előterjesztés hátterét igyekszünk megismertetni olvasóinkkal.

A szegedi közgyűlésben egyre látványosabb a belső politikai feszültség
A szegedi közgyűlésben egyre látványosabb a belső politikai feszültség. Fotó: SzegedMa. 

Egy tanácsnok hálószövése

Mihálik Edvin, a Momentum korábbi politikusa Szeged Zöld város programért felelős tanácsnokaként főállásban politizál és minden jel szerint szeretne hosszabb távon is közéleti szereplő lenni. A Momentum összeomlását érzékelve 2024 őszén megalakították a közgyűlésben a Szeged Jövője frakciót és önálló jogi személyiségként a Szeged Jövője Egyesületet. 

Az eredetileg négy fős frakció idén februárban Összefogás Szeged Jövőjéért frakcióvá alakult hét fővel úgy, hogy mindeközben Nagy Sándor alpolgármester csendben a feltétel nélküli Botka-támogatók táborába surrant, kimaradva az újnevű és nagyobb létszámú frakcióból.

Városházi hírek szerint a polgármester és a zöld tanácsnok személyes viszonya már a 2024-es önkormányzati választások után sem volt felhőtlen, ám nyílt szakadásra tavaly nyáron került sor, amikor a képviselői tiszteletdíjak, majd Tóth-Benedek Csanád kutyapártos képviselő szociális tárgyú javaslatakor kiderült, Botka László közgyűlési többsége elfogyott, több alkalommal leszavazták. Az akkori fejleményekkel portálunk is foglalkozott, és ahogy nyílttá vált viták mutatják, a belső feszültség azóta sem csökkent. Fodor Antal tanácsnok szociális témákban konfrontálódott, Mihálik Edvin a sokszínűség jegyében a városházi sajtót és vezetést bírálta több alkalommal, azok részrehajló és tekintélyelvű, parancsolgató megnyilvánulásai kapcsán.

Az országgyűlési választások óta a fordulatszám felpörgött. Nemcsak egy új képviselő csatlakozott hozzájuk Mellár Tamás személyében, hanem előbb a BYD építkezés körülményeit kezdték feszegetni, majd nyílt ellenséges üzengetésbe torkollott a szegedi rakpartfelújítási beruházás véglegesítésének vitája. Nem is annyira háttérben, a Mihálik-csapat támogatójaként felsejlik Stumpf Péter frissen megválasztott szegedi tiszás országgyűlési képviselő.

A Tisza Párt árnyékában

Nem véletlenül hangsúlyoztuk a zöld tanácsnok pályafutásában a Momentum szerepét. Fekete-Győr András egykori pártelnök és szülei régi barátja Magyar Péternek és famíliájának. 

A budai úrifiúk több évtizedes ismertsége alighanem komoly szerepet játszhatott abban, hogy az egykori Momentum elnök Fekete-Győr a belső ellenállást leküzdve betolta a pártját a Tisza kampánya alá, ezzel politikailag megsemmisítve a Momentumot, úgymond a kormányváltás érdekében.

Az új formálódó tiszás világban minden eddigi ellenzéki közszereplő aktívan keresi a helyét. A kormányváltással kétségtelenül pozíciók ezrei nyílnak meg, míg az önkormányzatokban ténykedők az önkormányzati választásokra próbálnak helyezkedni.

A Tisza szigetek részéről egyből a számukra győztes választás után felvetődött, hogy úgymond rendszerváltóként, az új alkotmányozással előrehozott önkormányzati választások íródjanak ki idén őszre, ahol reményeik szerint tarolhatnának. Felhevült szegedi tiszás aktivisták már a Fidesz szegedi belvárosi frakcióirodáját is kiszemelték, mint elfoglalandót. 

A gondolat nemcsak szegedi volt, az országos nyomás Magyar Péterig ért, aki nyíltan kijelentette, nem lesz előrehozott önkormányzati voksolás. Nem is tehetett mást, a választási éjszaka sör-, bor- pezsgőgőzében fogant ötlet oly mértékben alkotmányellenes, hogy közjogilag kivitelezhetetlen.

Politikai átrendeződés a szegedi közgyűlésben

Így marad a 2029-ig tartó lavírozás és vélt vagy valós pozícióépítés. Nem járunk messze a valóságtól, ha leírjuk, mind Botka László, mind a vele nyíltan szembefordult egykori képviselői a Tisza Párt kegyeit keresik. A teljesség igényével írjuk le a szegedi polgármesterrel szembeszegülő nyolc egyéni körzetben megválasztott városházi képviselő nevét: Avramov András, Fodor Antal, Mihálik Edvin, Koromné Fenyvesi Róza, Körmendi Zoltán, Mellár Tamás, Szécsényi Rózsa, Urbán Tamás. Még hallani fogunk róluk.

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.