Balázs Béla szobra 1979-ben került a Pantheonba. A Dóm téri alkotás Varga Imre műve.
Sorozatunkban a Dóm téri pantheon műalkotásait mutatjuk be. Ma Balázs Béla szobrával ismerkedhetünk meg.
Szegeden született a Dugonics téri Vajda-házban töltötte gyermekkora egy részét Balázs Béla. A későbbi filmesztéta, filmrendező, költő, színész, író 1913-ig születéskori nevét, Bauer Herbert Bélát használta. Testvére Bauer Ervin elméleti biológus, Kaffka Margit férje, akit Szovjetunióba történő emigrálását követően 1938-ban Leningrádban kivégeztek.
Balázs Béla még Szegeden kötött életre szóló barátságot Petri (született Pick) Lajos későbbi szobrászművésszel és Dettre Jánossal, aki újságíró, szerkesztő, majd a Délmagyarország munkatársa lett.
A szegedi főreáliskolában (mai Vedres István Technikum) tett érettségit követően a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetemen tanult tovább, ahol az Eötvös Kollégiumban Kodály Zoltán volt a szobatársa. A magyar-német szak elvégzése után színpadi műveket ír, verses- és novelláskötetei jelennek meg.
Az első világháború elején a fronton megsebesül, a hátországba hazatérve a lakásán ül össze rendszeresen a Vasárnapi Kör, melynek tagjai (köztük Lukács György) különböző esztétikai-filozófiai kérdéseket vitattak meg.
Bartók Béla felkérésére megírja A fából faragott királyfi táncjáték és A kékszakállú herceg vára opera szövegkönyvét.
A Tanácsköztársaság alatt tagja lesz a Forradalmi Írók Direktóriumának és belép a Vörös Hadseregbe. A kommün bukása után Bécsbe távozik majd Berlin a lakhelye, ahonnan 1931-ben a Szovjetunióba költözik. Moszkvában letelepedve filmet rendez, verses- és drámakötete jelenik meg, ottani magyar folyóiratnak dolgozik. Testvérével ellentétben őt elkerülik a sztálini tisztogatások, így 1945-ben hazatérhet.
A kommunista kultúrpolitikát is megjelenítve tanári, szerkesztői, filmszervezői tevékenysége rövid időre kiteljesedik. Forgatókönyvéből készíti Radványi Géza a Valahol Európában címmel sikert arató filmjét.
A kommunista fordulat évében 1948-ban állítólagos avantgárd szemlélete miatt állásaiból elbocsájtják, 1949-ben Budapesten éri a végzetes agyvérzés. Életrajzírói szerint művei mellett szellemi kortársaira és a filmesztétikára gyakorolt hatása kiemelkedő.
Az 1979-ben felavatott Dóm téri bronz mellszobor a vastag kabátgallér közül jóságosan mosolygó idős mestert ábrázolja. A Nemzeti Emlékcsarnokban történő szoborállítással a szegedi illetőségű szellemi nagyságnak kívánt emléket állítani a korabeli városi tanács. 1958 óta mindmáig létezik Balázs Béla-díj a mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotótevékenység, valamint művészi és tudományos teljesítmény elismerését kifejező állami kitüntetésként.
A szobrot megformázó Varga Imre közel évszázados életútja a második világháborús vadászpilótától a nemzetközileg is elismert és jegyzett szobrászművészi pályáig ívelt. Világszerte több mint háromszáz szobra áll, a nagyszámú hazai emblematikus köztéri alkotásai mellett Belgiumban, Franciaországban, Lengyelországban, Németországban, Norvégiában és Izraelben is láthatók szobrai. Szegeden a Dugonics téri József Attila szobor viseli keze nyomát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.