Szeged

Jelentősen lecsökkent Csongrád-Csanádban az építkezések száma

Jelentősen lecsökkent Csongrád-Csanádban az építkezések száma

Ennek ellenére nagy a kereslet, ami drágítja az ingatlanpiacot

Kovács György
2024. december 14., szombat
Jelentősen lecsökkent Csongrád-Csanádban az építkezések száma

Csongrád-Csanád építőipari termelése októberben nem csak az előző évhez képest esett vissza, hanem a tavalyihoz képest is.

 

 

Szeptemberben Csongrád-Csanádban 13,3 milliárdot költöttek el az építőiparban, amely októberre 12,1 milliárdra csökkent a KSH legfrissebb adatai szerint. 

Az előző évhez képest azonban még nagyobb a visszaesés: akkor 18,6 milliárd volt az építőipari termelés, azaz a tavalyinak mindössze a 65,1 százaléka jött össze idén.

Nyugati vármegyeszomszédunk ezzel ellentétben nem csak előző havi (41,4 milliárd), hanem tavaly októberi (39,6 milliárd) eredményéhez képest is jelentősen tudta növelni az építőiparát. A most októberi 45,3 milliárdjával Pest vármegye után Bács-Kiskunban a legmagasabb az érték, jelentősen elszakadva az átlagtól. 

Bács-Kiskun vármegye önmagában akkora építőipari termelést produkált, mint az Észak-Alföld régió (45,9 milliárd) összesen, vagy mint a Dél-Dunántúl régió (20,2 milliárd) és Észak-Magyarország régió (25,3 milliárd) hat vármegyéje összeadva.

Tovább nézve saját régiónkat, Békés vármegye tavaly októberben 6,8 milliárdot tudhatott magáénak, amely idén 6,7 milliárdra mérséklődött.

Országos viszonylatban a vármegyék vegyesen teljesítettek, de összességében a tavaly októberi 436 milliárdról 447 milliárdra nőtt. Ha a teljes évet nézzük, akkor az év első tíz hónapjában 0,7 százalékos növekedést könyvelhet el Magyarország építőipari termelésének volumene.

 

Az építkezések csökkenő száma drágítja az ingatlanpiacot

Mint arról korábban beszámoltunk, az ingatlanok iránti kereslet országosan is jelentősen felpörgött, de Csongrád-Csanád vármegye ennek az egyik éllovasa. Az ország piacvezető ingatlanportáljánál októberben Csongrád-Csanádban 29 százalékkal növekedett meg a kereslet az előző évhez képest, amely a harmadik legnagyobb emelkedés vármegyék tekintetében.

A növekvő kereslet ellenére pedig kevesebb új lakóingatlan készült el idén, mint az előző évben, ami az árakban is megmutatkozott. Az MNB adatai szerint, egy 75 négyzetméteres szegedi ingatlan, átlagosan 8,5 millióval lett drágább egy év alatt. Szintén az MNB lakáspiaci jelentéséből derült ki, hogy 

egy szegedinek, egy szegedi ingatlanért kicsit még többet is kell dolgoznia, mint egy fővárosinak egy budapesti ingatlanért.

Az ingatlanok ára pedig hatással van a lakbérekre is, az elmúlt egy évben a szegedi lakbérek is jelentősen megugrottak. Jelenleg pedig annak ellenére stagnál egy országosan is magasnak mondható összegen, hogy országosan már két hónapja csökkennek az átlagos lakbérek.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.