Szeged

Országosan hiába csökkennek a lakbérek, Szegeden stagnál

Országosan hiába csökkennek a lakbérek, Szegeden stagnál

Az albérletet keresők nem tolerálnak újabb bérletidíj emelkedést

Kovács György
2024. december 11., szerda
Országosan hiába csökkennek a lakbérek, Szegeden stagnál

2024-ben jelentős drágulásnak indultak a lakbérek, azonban az elmúlt két hónap csökkenést hozott országosan. Szegeden továbbra is kitart a magas ár a lakbérindex alapján.

 

Októberben 0,5 százalékkal, novemberben pedig további 0,6 százalékkal mérséklődtek az országos lakbérek. Az ország különböző térségeiben azonban különböző tendenciák figyelhetőek meg. Debrecenben például az elmúlt két hónapban 20 ezerrel forinttal csökkent az átlag, míg Békéscsabán 20 ezerről nőtt - ennek ellenére előbbi továbbra is az ország legdrágább vármegyeszékhelye a 220 ezres átlaggal, míg utóbbi a legolcsóbb, 120 ezerrel.

Szegeden fél éve, stabilan 160 ezer az átlag lakbér, ami egy évvel ezelőtt még 140 ezer volt.

Ezzel Szeged a vármegyeszékhelyek között holtversenyben van Szombathellyel, Veszprémmel és Egerrel. Ennél többet mindössze Budapesten, Debrecenben, Győrben, Székesfehérváron, Nyíregyházán és Pécsen kérnek el.

 

A bérleti díjak elérték a plafont?

Az októberi országos lakbér-csökkenés után az volt a kérdés, hogy átmeneti vagy tartósabb mérséklődésről van-e szó. A novemberi adatok szerint az utóbbi forgatókönyv a valószínű, de hozzá kell tenni, hogy ősz végén természetszerűleg is csökken a kereslet a kiadó lakások iránt. A lakbérdrágulás leállása egyértelműen arra utal, hogy a bérleti díjak elérték a kereslet fizetőképességének felső határát. Másképpen fogalmazva az albérletet keresők nem tolerálnak újabb bérletidíj emelkedést

- értékelte az adatokat Balogh László, vezető gazdasági szakértő.

Balogh László szerint izgalmas kérdés, hogy az albérletpiaci lassulás mennyire lesz tartós. 2025-ben ugyanis akár havi 150 ezer forintos havi lakhatási támogatást adhatnak a munkaadók, amit bérleti díjra is elszámolhatnak a 35 évnél fiatalabb munkavállalók. A minimálbér pedig 290 ezer forintra nő, ami általános bérnövekedést okozhat a magasabb jövedelemmel rendelkezők esetében is. 

A növekvő jövedelmi szintek jellemzően magasabb bérleti díjakat is eredményeznek az albérletpiacon. Izgalmas kérdés lesz, hogy 2025-ben a piaci lassulás vagy a növekvő bérek ereje lesz erősebb az albérletpiacon

– fogalmazott a szakértő.

 

Fél havi keresetünkbe kerül egy átlagos szegedi lakás

Mint arról beszámoltunk, a "Fókuszban a megyék" KSH összefoglalóból kiderült, hogy Csongrád-Csanád vármegyében az országostól jelentősen alacsonyabb lett az átlagkereset az idei első félévben, nettó 363 907 forint. Amennyiben rezsivel is számolunk, akkor a vármegyei átlagkeresetnek a fele el is megy a szegedi lakhatásra.

Érdemes kiemelni, vármegyénken belül hatalmas szórás van a szektorokon belül. Az oktatók átlaga meghaladja a nettó 525 ezret, de van olyan is szektor is, ahol közel nettó 745 ezer forint az átlag, de akad olyan is, ahol csupán 221 ezer.

 

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.