Sport

Szegedi Sporttörténelem: Az asztalitenisz története II.

Szegedi Sporttörténelem: Az asztalitenisz története II.

Kiváló eredmények, és a kiemelten fontos utánpótlás nevelés

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
3 órája
Szegedi Sporttörténelem: Az asztalitenisz története II.

A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. A szegedi asztalitenisz történetét folytatjuk.

Az előző rész az 1970-es években ért véget.

Az évtized végétől a vezető szerepet a DÉLÉP SC, majd a fúzió után a SZEOL-DÉLÉP férfi csapata játszotta. 

Szeged ismét az asztalitenisz sport vidéki fellegvára lett.

A SZEOL-DÉLÉP szép és sikeres éveket töltött az élvonalban: 1980-ban bronzérmes volt, 1986-ban pedig a negyedik helyet szerezte meg. Az 1980-as évek végén rövid időre a Móra Tsz SE férfi csapata is felkerült a legmagasabb osztályba.

A szegedi asztalitenisz meghatározó egyéniségei a férfiak közül Nagy László, Kalmár Márton, Benák András, Vikor Sebestyén, míg a nők közül Vikorné Nagy Amália és Vikor Anikó voltak.

 

Az ATSK Szeged megalakulása

Az egyesület 13 alapító tag közös elhatározásával 1996. október 31-én alakult, azzal a szándékkal kezdtek el dolgozni, hogy utánpótlás nevelésre épülő minőségi pingpong alapjait rakják le a szegedi asztalitenisz sport hagyományainak megfelelően.

Az ATSK Szeged több szakosztállyal is rendelkezik: felfedezhetünk versenysport szegmenst, azon belül felnőtt NB-s csapatokat és utánpótlás versenyzőket, valamint diák- és Szabadidősport és fogyatékkal élők szakosztályt is.

A felnőtt csapatok az egyesületet, így egyben Szeged városát is képviselik a Nemzeti Bajnokságban, illetve a saját nevelésű játékosoknak biztosítanak játéklehetőséget, elősegítve a fejlődésüket.

A klubcímer.

 

Fontos szerephez jut az utánpótlás

Az asztalitenisz sportág, akárcsak bármilyen más sport sem működhet az utánpótlás nélkül. Az ATSK jelentős szerepet vállal a szegedi asztalitenisz utánpótlás nevelésében: 1997 januárjától foglalkoznak vele.

Az egyesületnél jelentkező gyerekek tanfolyami csoportba kerülnek, ahol megismerkedhetnek a sportág alapjaival. A tanfolyami csoportból fejlődésük alapján az igazolt versenyzők közé vagy az úgynevezett Játék csoportba kerülnek. Az igazolt versenyzők városi, megyei, országos versenyeken vehetnek részt, illetve csapatbajnoki mérkőzéseken szerepelhetnek.

A játék csoportba kerülő gyerekek a tanfolyamot követően további rendszeres játéklehetőséget kapnak, illetve részt vehetnek a városi, megyei és az amatőr asztalitenisz versenyeken.

ATSK utánpótlás eredmények:

  • 2001-ben az Országos Újoc Huszak bajnokságra nyolc szegedi versenyző kapott meghívást
  • 2002-ben az Országos Újonc Csapatbajnokságon a Pósfai Gergely, Márki Róbert, Majkut László összetételű csapat aranyérmes lett, megszerezve ezzel Szeged asztalitenisz sportjának első utánpótlás csapatbajnoki elsőségét
  • 2007-ben, Ferencz Viktor magyar bajnoki arany, Lele Viktor bronzérmet nyert a páros versenyszámban
  • 2009-ben, az Újonc Csapatunk (Timár Zoltán, Tápai Norbert, Lupsea Tamás), újra a dobogó tetejére állhatott fel az OB-n
  • 2001-2021 között az Országos Utánpótlás Csapatbajnokságokon 2 arany, 1 ezüst és 9 bronzérmet szereztek az ATSK Szeged csapatai
A mai napig rengeteg fiatal a klub kötelékében. (Fotó: ATSK Szeged)

 

Kiemelkedő eredmények a para sportban

Az egyesület tagja a Magyar Mozgáskorlátozottak Sportszövetségének, a Magyar Paralimpiai Bizottságnak és a Fogyatékkal Élők Csongrád-Csanád Vármegyei Sport Egyesületének.

2002-től szervezik a fogyatékkal élő versenyzők programját és versenyeztetnek sportolókat ebben a szakosztályban. Példaként lehet említeni a Mozgáskorlátozottak Országos Bajnokságát, a Szervátültetettek Országos Bajnokságát vagy éppen a Hallássérültek Országos Bajnokságát.

Az egyesület parasportolói közül kiemelkedik Major Endre teljesítménye, aki 2016-ban a Riói Paralimpián a pontszerző 4. helyen, a 2018-as világbajnokságon az 5. pozícióban végzett. Ezek után, 2019-ben az Európa-Bajnokságon a 2. helyen zárt, majd a 2021-es Tokiói Paralimpián ismét pontszerző helyet csípett el, az 5. lett. A nyáron, a Párizsi Paralimpián MS1-es kategóriában bronzérmes lett Major Endre, akit jelöltek is az év fogyatékos férfi sportolója címre.

 

Fotó: ATSK Szeged

 

Mellette mindenképpen lényeges kiemelni több játékos érdemeit is. Szalai Béla 2017-ben a magyar válogatott tagjaként részt vett a törökországi Samsunban megrendezett Siketlimpián. Bácsi Bernát 2019-ben a Transzplantáltak Világjátékokon vegyes párosban harmadik, egyéniben az ötödik helyen végzett, 2022-ben az EB-n egyéniben aranyérmes lett.

 

Nyitókép: ATSK Szeged

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.