Szeged a sportág vidéki fellegvárává vált
A Szegedi sporttörténelem című cikksorozatunk a huszadik és a huszonegyedik század legjelentősebb és legemlékezetesebb sporteseményeit, sportsikereit és Szeged legpatinásabb sportklubjainak történetét dolgozza fel. A mostani epizód a szegedi asztalitenisz történetét göngyölíti fel.
A második világháború befejezése után nemcsak az ország társadalmi, politikai és gazdasági életben, hanem a sport területén is döntő fordulat következett be. A háború még magyar földön zajlott, amikor Szegeden 1944. december 8-án a Szabad Szakszervezetek székházában a város jelentősebb sportegyesületeinek vezetői már a szegedi sport mielőbbi újraindításáról tárgyaltak.
Bár az egyesületi névsor nem volt teljes, de a jelenlévő SZVSE, SZAK, Szegedi Korcsolyázó Egylet, Szegedi Evezős Klub, Szegedi Egyetemi Klub, Móravárosi TE, Magyar Kender UTC, Postás SE és a Labdarugó Kerület képviselői a sportélet mielőbbi elindítását szorgalmazták és megalapították a Szegedi Központi Sportbizottságot.
A sport és a testnevelés állami feladat lett. Kiemelt feladatnak tekintették a tömegek sportjának megszervezését, a minőségi sport támogatását, a sportolók egészségének védelmét, a sport oktatási rendszerének szélesítését és a nemzetközi kapcsolatok bővítését.
A szegedi sport újraindítása és szervezése ugyancsak ezen szempontok figyelembe vételével kezdődött.
Az 1948-as londoni, majd négy évvel később az '52-es helsinki olimpia átütő magyar sikerei ösztönző hatást gyakoroltak a magyar fiatalságra és a magyar sport fejlődésére. A sport az érvényesülés egyik legvonzóbb területe lett.
Szegeden olyan későbbi siker sportágak honosodtak meg, mint a kézi-, kosár- és röplabda, a kajakkenu, az asztalitenisz, valamint a cselgáncs.
Az egyesületek közötti munkamegosztás és a profiltisztítás eredményeként más szakosztályokat foglalkoztatott a négy nagy szegedi sportegyesület: SZVSE (birkózás, atlétika), Volán (kézilabda, motorsport), DÉLÉP (röplabda, asztalitenisz), SZEOL AK (labdarúgás, vízilabda, cselgáncs).
A Kender SE, a SZEAC és a Spartacus szakosztályai közül a Kender SE férfi asztalitenisz csapata az 1940-es évek végén már az első osztályban játszott, bár élvonalbeli szereplését az 50-es és 60-as években egy-egy másodosztályban eltöltött év változatossá tette.
A világnagyságokat is felvonultató magyar mezőnyben ötször nyerték el a vidék legjobbja címet, sőt 1964-ben a csapat bronzérmet szerzett a nemzeti bajnokság első osztályában. Ugyanebben az évben a csapat legjobbja, Nagy László vidékbajnokságot nyert.
A női csapatok közül a Spartacus és a Kender szakosztályai az NB II-ben szerepeltek.
Az élvonal mögött viszonylag széles bázis biztosította az utánpótlást: 1968-ban a különböző üzemi bajnokságokban tizenhat férfi és hat női csapat ütötte a fehér kaucsuk labdát, emellett a városi bajnokságban pedig tizenegy férfi és hat női csapat indult.
Az 1970-es évek végétől a vezető szerepet a DÉLÉP SC, majd a fúzió után a SZEOL-DÉLÉP férfi csapata játszotta.
Szeged ismét az asztalitenisz sport vidéki fellegvára lett.
A SZEOL-DÉLÉP szép és sikeres éveket töltött az élvonalban: 1980-ban bronzérmes volt, 1986-ban pedig a negyedik helyet szerezte meg. Az 1980-as évek végén rövid időre a Móra Tsz SE férfi csapata is felkerült a legmagasabb osztályba.
A szegedi asztalitenisz meghatározó egyéniségei a férfiak közül Nagy László, Kalmár Márton, Benák András, Vikor Sebestyén, míg a nők közül Vikorné Nagy Amália és Vikor Anikó voltak.
A cikksorozat következő része innen folyatja a szegedi asztalitenisz történetét.
Nyitókép: General Photographic Agency/Getty Images
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.