Sport

Hazai horgászvizeken: a szegedi Maty-ér méltán Európa hírű versenypálya

Hazai horgászvizeken: a szegedi Maty-ér méltán Európa hírű versenypálya

Számos Európa-bajnokság és Világbajnokság helyszíne volt már Szeged.

Tóth Norbert
Szerző: Tóth Norbert
2024. január 20., szombat
Hazai horgászvizeken: a szegedi Maty-ér méltán Európa hírű versenypálya

Horgász cikksorozatunkban többször is tettünk már említést a Maty-érről, de óriási jelentősége, legyen az evezés vagy horgászat, megérdemel egy hosszabb kitárgyalást. Számos nemzetközi verseny otthona a Szegeden található mesterséges víztározó, amely nevét európaszerte ismerik.

A víztározó Szegedtől nyugatra, a bajai és a röszkei műutak között észak-déli irányban helyezkedik el. Szegedről az E5-ös számú főúton Röszke felé, Szeged határától mintegy 3 km-re az út mentén jobbra, található. (Fotó: Bence Szlovák)

 

A sport szempontjából többes hasznosítás alatt a 40 hektáron elterülő, mesterségesen kialakított víztározó. Egyik oldalt országos és nemzetközi kajak-kenu versenyeket rendeznek, még ezzel szemben a horgászak élvezik a víz adottságait. Horgászati szempontból is jelentős a Maty-ér versenyszerű hasznosítása, éves szinten tíznél is több nemzetközi, illetve országos horgászversenynek ad otthont a Maty-éri versenypálya, és szinte minden versenyen kiemelkedő fogások születnek.

Még triatlon versenyeket is szoktak rendezni a víznél.

A kajak-kenu és evezős pályát 1979 és 1981 között készítették el, a megnyitó 1981. június 27-én volt. Itt található a Nemzeti Kajak-kenu és Evezős Olimpiai Központ.

A Maty-ér 2024-ben az evezős Európa-bajnokságnak ad majd otthont április 25-28 között.

A központ befogadóképessége mobil lelátókkal a 11.000-et éri el. (Fotó: Frank Yvette)

 

A nyugati partszakasz, ami az evezős versenypálya, az kizárólag a horgászversenyek alkalmával horgászható. A keleti partszakaszra, ami a horgászoldal, az viszont egész évben látogatható a pecások által.

A tározót két részre bontja a meder közepén lévő úgynevezett osztósziget. A versenypálya hossza 2400 méter, szélesége 140 méter. 

A versenyek alatt akár 180 versenyhorgász egyenlő mederviszonyok mellett mérheti össze halfogási tudását, emellett a horgászoldal természetes parti horgászhelyei kellemes kikapcsolódást biztosítanak minden horgász számára, közel 80 horgászhely várja az ide érkezőket.

A versenyeket több horgászmódszer kategóriájában is rendeznek, legyen az feeder, match vagy éppen rakósbotos technika. A víz fogható halfajai között szerepel a ponty, compó, különböző keszegfélék, szürkeharcsa, fogassüllő, csuka, balin, amur, ezüstkárász, törpeharcsa és a busafélék.

A vízterület a Horgász Egyesületek Csomgrád Megyei Szövetségének a kezelése alatt áll.

Magas nívóval bírnak az itt, széleskörű kategóriákban megtartott versenyek. Például Áder János volt köztársasági elnök is horgászat már itt, sőt nyert is. (Fotó: MOHOSZ)

 

A világ egyik legjobb versenyhorgásza is előszeretettel jár a Maty-érre:

 

A Maty-éri víztározót 1998-tól Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata helyi jelentőségű védett természeti területé nyilvánította, hogy a mesterségesen kialakított víztározó az evezős sportok mellett, a kialakult természeti és tájképi értékeit is megőrizze.

A tározó átlagos vízmélysége 2 méter, legmélyebb pontja a déli zárógátnál 2,7 méter. A tározó vízpótlása északi irányból a Tiszából, a Matyér-subasai- és a Matyér-fehértói csatornákból biztosítható. A víz leengedése déli irányban a Matyér-subasai főcsatornán keresztül a Gyálai Holt-Tiszába valósulhat meg. A vízcsere évente többször, elsősorban a tavaszi és nyári időszakban történik meg.

A tározó megépítése óta vízkészletét többször leeresztették, utoljára 2018-ban fejlesztési munkálatok miatt törtét teljes leürítés.

 


2019-ben a megyei szövetség saját termelésű pontyállományából megkezdte a Maty-ér újra halasítását. Az országos intervenciós pontytelepítési program keretein belül több mint 100 mázsa háromnyaras tükrös pontyot telepítettek.

A halgazdálkodási tervben foglalt halfajok és mennyiségi előírások betartásával több korosztályban ponty, keszeg, compó, csuka, balin, fogassüllő halfajok telepítéseit végzik rendszeresen. A tározó haleltartó képességéhez igazítva, a horgászok és a versenysport elvárásainak figyelembe vételével teszik mindezt.

A jegyváltás kötelező, amelyre a szegedi horgász boltokban folyamatosan, illetőleg alkalmanként a vízparti halőrházban van lehetőség. A kajak-kenu versenyek alkalmával általános horgászati tilalomra kell számítani, ekkora a HECSMSZ nem engedi horgászatot.

Van véleménye Önnek is témában? Várjuk levelét: velemenyszegedma@mediaworks.hu

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.