Politika

Megjelentek az új Országgyűlés által hozott első rendelkezések a Magyar Közlönyben

SzegedMA
Szerző: SzegedMA
2026. május 10., vasárnap
Megjelentek a Magyar Közlönyben a kormányzati struktúra átalakításáról szóló első döntések, amelyek értelmében tizenhat tárcával kezdi meg munkáját az új kabinet. Az új Országgyűlés égisze alatt megszületett rendelkezések nemcsak a minisztériumok számát növelték meg, hanem a veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről is határoztak. A módosítások érintik az energiagazdálkodást és a honvédelmet is.
Megjelentek az új Országgyűlés által hozott első rendelkezések a Magyar Közlönyben
Fotó: MTI / Hegedűs Róbert. Az új Országgyűlés alakuló ülése.

Új minisztériumok jöttek létre és az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről születtek döntések az új Országgyűlés égisze alatt. A rendelkezések már meg is jelentek a Magyar Közlönyben, amelyből kiderül, hogy összesen tizenhat tárca – néggyel több mint az előző ciklusban – lesz Magyar Péter megalakuló kormányában – írja a Magyar Nemzet

Megalakult az új Országgyűlés. Fotó: Balogh Dávid
Megalakult az új Országgyűlés. Fotó: Balogh Dávid

Az új Országgyűlés döntései már megjelentek

Az Egészségügyi Minisztérium, az Oktatási és Gyermekügyi Minisztérium valamint a Szociális és Családügyi Minisztérium a Belügyminisztériumból történő kiválással új tárcaként jött létre. Az Élő Környezetért Felelős Minisztérium az Energiaügyi Minisztériumból vált ki. A Társadalmi Kapcsolatokért és Kultúráért Felelős Minisztérium a Kulturális és Innovációs Minisztériumból történő kiválással jön létre. Az Európai Uniós Ügyek Minisztériuma a Miniszterelnökségbe történő beolvadással megszűnik, továbbá a Miniszterelnöki Kabinetiroda is a Miniszterelnökség alá fog tartozni. A Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyminisztérium elnevezéssel működik tovább.

Az Agrárminisztérium Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium elnevezéssel működik tovább. Az Energiaügyi Minisztérium is új nevet kapott, mostantól Gazdasági és Energetikai Minisztériumként folytatja a tevékenységét. Szintén új névvel jelenik meg a Közlekedési és Beruházási Minisztérium, amely korábban Építési és Közlekedési Minisztériumként működött. A Külgazdasági és Külügyminisztérium a továbbiakban Külügyminisztérium elnevezéssel működik tovább. Szintén új elnevezéssel folytatódik a munka a Kulturális és Innovációs Minisztériumban, mostantól Tudományos és Technológiai Minisztérium elnevezéssel működik tovább.

 A felsoroltakon túl Igazságügyi Minisztérium, Belügyminisztérium, Honvédelmi Minisztérium és Vidék- és Településfejlesztési Minisztérium változatlan névvel folytatja munkáját. 

Új rendelkezés született az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra tekintettel kihirdetett veszélyhelyzeti rendeletek törvényi szintre emeléséről. Ismert, 2022. november 1. napjával a most leköszönő Orbán-kormány Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktusra, illetve humanitárius katasztrófára tekintettel, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárítása és kezelése érdekében. A jogszabály többek között rögzíti az üzemanyagellátással, illetve egyes mezőgazdasági termékek behozatalával, valamint a fogyasztói hitelekkel kapcsolatos átmeneti szabályokat. A törvény május 14-én lép hatályba.

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.