Az ENSZ alá tartozó Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) legfrissebb jelentése rendkívül aggasztó jövőképet vízionál: az idén nyáron tapasztalt extrém hőhullámok, az Európát és részben Magyarországot is elöntő áradások és a tornádó Csehországban csupán a kezdet.
Az IPCC természettudományos kérdésekkel foglalkozó munkacsoportja az elmúlt 8 év tudományos jelentéseit és publikációit vette górcső alá. Szám szerint 14 ezret. A Testület legutóbb 2014-ben állított össze nagyobb ívű jelentést, ami aztán nagyban befolyásolta a 2015-ös párizsi klímacsúcson megszületett egyezmény tartalmát. A mostani jelentés abban különbözik az előzőtől, hogy a bemutatása előtt az összefoglalóját a világ összes kormánya elfogadta már, így nemcsak természettudományos, de politikai konszenzus is áll mögötte. Így a súlya is nagyobb.
A 42 oldalas jelentés szerint az emberi beavatkozások hatására egyaránt melegedett az atmoszféra, az óceánok és a szárazföld is. Ennek következtében pedig az üvegházhatású gázok kibocsátása miatt újra megdőlhet az előttünk álló évtizedben a melegrekord. A sarkvidéki jég további olvadásával pedig akár két méterrel is megemelkedhet a tengerszint.
António Guterres, az ENSZ-főtitkára szerint ,,A mai IPCC-jelentés vörös jelzést jelent az emberiség számára." Hozzátette: a katasztrófa elkerülhető, ehhez azonban most kell cselekedni, nincs idő késlekedésre.
Tudósok szerint az egyetlen reményünk az lehet, ha visszaszorítjuk a gázkibocsátást, ezzel megfékezhetjük a hőmérséklet további emelkedését. Ezáltal a folyamatok a visszájára fordulhatnak. Ugyanakkor a világ országai olyan sokáig hagyták elszabadulni a károsanyagok kibocsátását, hogy a következő 30 évben biztosan folytatódni fog a felmelegedés.
A klímaváltozással szemben pedig senki nincs biztonságban, azonnali fenyegetésként kell kezelni. A jelentés kiemeli: amit idén nyárunk láttunk, az csak bevezető ahhoz képest, ami a jövőben várhat ránk. Az elérhető adatok alapján:
A jelentés csak az első része egy, az IPCC által készülő riportsorozatnak, melynek fókuszpontjában a klímaváltozás áll. A világ következő jelentős klímacsúcsa idén ősszel, Glasgow-ban lesz.
A rekkenő hőség és a hirtelen özönvíz átmenet nélküli váltakozása Szegedet sem kímélete az elmúlt hetekben. A jelentéssel minden bizonnyal a meteorológusok is egyetértenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.