75 éve hunyt el a legendás hegedűvirtuóz, zeneszerző Hubay Jenő. Emlékére a Somogyi-könyvtár kiállítással egybekötött emlékkoncertet rendezett, a tárlat november 21-ig tekinthető meg.
Hubay Jenő,
eredeti nevén Huber Jenő, 1858. szeptember 15-én született Pesten. Első hegedűtanára édesapja, Huber Károly volt, az Operaház koncertmestere és a Konzervatórium hegedűtanára. 1873 őszétől Berlinben folytatta hegedűtanulmányait a korszak legkitűnőbb hegedűművészénél és tanáránál,
Joachim Józsefnél
. 1876 tavaszán befejezte tanulmányait, és visszatért Budapestre. Megismerkedett és összebarátkozott Liszt Ferenccel, többször előadták a XII. Rapszódiát és a Kreutzer-szonátát.
1878 májusában
Liszt
tanácsára Párizsba utazott (itt-tartózkodása alatt változtatta nevét a magyarosabb csengésű Hubayra), és hamarosan a szalonok kedvelt hegedűse lett. Az elkövetkezendő években Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában és Magyarországon turnézott. Hamarosan visszatért Párizsba, hogy megismerkedjen
Henri Vieuxtemps
zeneszerzővel és hegedűművésszel, aki a fiatal magyar művészben látta utódját. Vieuxtemps javasolta Hubayt a brüsszeli Zeneakadémia professzori állásába. 1882. február 8-án nevezte ki a belga király Hubay Jenőt erre az európai fontosságú posztra.
Hubay négy és fél évet töltött ott, majd 1886 nyarán visszatért Magyarországra, hogy az Oktatási Minisztérium kérésére a budapesti Zeneakadémia hegedű tanszakának vezetője legyen. Budapesten telepedett le, és a koncertező virtuóz életstílusát felcserélte a zeneszerzőével és tanáréval, és Magyarország zenei életének egyik vezetője lett. Négy hegedűversenyt és számos más művet komponált. Hegedűversenyei témáját a magyar cigányzenéből merítette, de vannak a nagy német romantikusok stílusát folytató művei is. 1919-től 1934-ig a Zeneakadémia rektora volt. Hubay Jenő 1937-ben hunyt el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.