Hírzóna

Az amerikás űrmagyar

Az amerikás űrmagyar

Kohári Nándor
4 órája
Az amerikás űrmagyar

Kapu Tibor küldetése az űrmissziók világára irányítja figyelmünket. Természetesen sok helyütt lett felelevenítve Farkas Bertalan 45 évvel ezelőtti űrutazása, akivel a magyarság hetedik olyan nemzetté vált, melynek tagja járt a világűrben.

Fotó: AFP

 

A mostani űrutazás a második, ami magyar állampolgárral, magyar színekben valósulhat meg. Ugyanakkor van egy 1945-ben Budapesten született, 16 évesen az országot elhagyó később az USA-ban mérnöki matematikából diplomát szerző, magyarságát mindmáig megtartó és ápoló nemzettársunk, aki két alkalommal heteket töltött a világűrben. 

Ifjabb Simonyi Károly, a nagyvilágban Charles Simonyi, először 2007 április 7-étől 21-éig, másodszor 2009 március 26-ától április 8-áig járt a Nemzetközi Űrállomáson Sorrendben egy személyben ő a világon az 5. számú és a 7. számú űrturista is.

A négy magyar űrutazásból Farkas Bertalant követően és Kapu Tibort megelőzően két űrutazással vette ki a részét, a két űrhajós mellett ő űrturistaként. Saját költségén, de csak nagyon komoly fizikai és szellemi felkészítést és kiképzést követően utazhatott a világűrbe, ennek részeként például oroszul is megfelelő szinten meg kellett tanulnia, hogy az őt felvivő orosz hordozórakéta szükséges kezelési ismereteit is elsajátíthassa.

Különleges életút az övé. A fizika kultúrtörténete című nemzetközileg elismert kötetet is jegyző Simonyi Károly fizikusprofesszor tehetséges gyermekeként fiatalon az amerikai boldogulást választotta. 1981-ben találkozott Bill Gates-szel, hogy utána munkacsoportjával a Word és Excel programok fejlesztőjeként a Microsoft legsikeresebb időszakának részese legyen. Mindez – persze megfelelő üzleti érzékkel párosulva – anyagi helyzetére is döntően kihatott: az első és leggazdagabb dollármilliárdos magyarok egyike.

 

Meglett hát az űrutazások finanszírozására való, de még több hónapos kiképzések, fizikai állapotfelmérések és tréning várt rá. 

Űrutazásaival világrekordot állított fel: a több napos, úgynevezett orbitális űrturizmus mindmáig egyetlen olyan résztvevője, aki visszatért az űrbe, azaz két alkalommal is egy hétnél több időt töltött Föld körüli pályán keringve. 

Ennek során tudományos kísérletek és vizsgálatok lebonyolítására is vállalkozott. Az IZOM című programban Simonyi a mélyen húzódó emberi izmok sorvadását vizsgálta a súlytalanság körülményei között, regisztrálva saját maga deréktáji fájásérzetét a napok folyamán. Kozmikus sugárterhelési méréseket végzett a budapesti fejlesztésű PILLE dózismérővel.

Magyarságáról a világűrben sem feledkezett el: Első űrrepülése közben rádiós kapcsolatot létesítettek vele a Puskás Tivadar Távközlési és Informatikai Technikumból és hat kiválasztott diák tehetett fel neki kérdéseket. Második útján kapcsolatba lépett a Műegyetemi Rádióklubbal és az első magyar műholdat építő diákokkal, majd az ember tragédiája egyik idézetével üzent minden magyarul beszélő embernek.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.