Kultúra

Szeged festőjének két kiállítása Finnországban

Szeged festőjének két kiállítása Finnországban

2011. október 4., kedd
Szeged festőjének két kiállítása Finnországban

A Szeged festőjének tartott Vinkler László (1912-1980) munkáiból két kiállítás is nyílik a héten Finnországban: szerdától a helsinki Magyar Kulturális és Tudományos Központban, csütörtöktől pedig Szeged testvérvárosában, Turkuban látható tárlata.

Turku és Szeged 1971 óta ápolja a testvérvárosi kapcsolatokat, idén a 40 éves évfordulót ünnepli Vinkler László kiállításával - mondta el az MTI-nek Márkus Ildikó, a magyar intézet igazgatója. A nagyszerű festő több korszakát bemutató tárlatok anyagát Szeged város jóvoltából láthatja mind a helsinki, mind pedig a turkui közönség. A jubileumra szegedi önkormányzati küldöttség is érkezett kedden a finn fővárosba

Kardos Jánossal

, a szegedi Oktatási, Kulturális és Sportiroda vezetőjével az élen és Turkuban tárgyalásokat folytat majd a kulturális kapcsolatok további bővítéséről - tette hozzá az igazgató. Szeged finnországi testvérvárosa, Turku a dél-nyugati régió központja, 1809 és 1812 között az ország fővárosa volt és ott alapították az első egyetemet is. Turku ma Finnország második legforgalmasabb tengeri kikötője, és a lakosság úgy tartja, hogy a város Finnország nyugati kapuja. A helsinki magyar intézet számára összeállított tárlatot Kardos János fogja megnyitni, csakúgy, mint a turkui nagy kiállítást, amelyen a szegedi Éremverde érmeiből, kisplasztikáiból is ízelítőt kaphat a közönség. Mindkét eseményen három szegedi művész:

Katona Judit

énekes,

S. Dobos Márta

hegedűművész és

Klebniczki György

zongorista ad koncertet. Műsorukon

Bartók, Kodály, Liszt, Bizet

és

Vivaldi

művei szerepelnek, de - ahogy Katona Judit a honlapján írja - emellett néhány ismert finn dallamot is meghallgathat tőlük a közönség. A kiállító művész, Vinkler László Szabadkán született 1912-ben, a Magyar Képzőművészeti Főiskolán 1935-ben diplomázott, mestere volt

Glatz Oszkár

és

Karlovszky Bertalan

. A Római Magyar Akadémián töltött majdnem egy évet, majd tanulmányutat tett Párizsban és Szicíliában. 1947-ben fölkérésre megalapította a szegedi Tanárképző Főiskola rajz- és művészettörténeti tanszékét és vezette is 1957-ig, amikor politikai okokból eltávolították. Kísérletező művész volt, szellemi rokona az Európai Iskolának és a Szentendrei Művésztelepen alkotóknak. Németh László író azt mondta róla, hogy "Vinkler ismerte és őrizte a hagyományt, de nyitott volt az újítás iránt is." Alkotás közben érte a halál 1980-ban, sírját a város örökös gondozásba vette. Vinkler László műveinek nagy részét a szegedi Móra Ferenc Múzeumban őrzik. Kiállítása Helsinkiben és Turkuban november 21-ig tart nyitva.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.