Kultúra

Kelták közt tanulták a szakmát a hallgatók

Kelták közt tanulták a szakmát a hallgatók

2010. május 30., vasárnap
Kelták közt tanulták a szakmát a hallgatók

Szakmailag is érdekes feltárás, a hallgatóknak pedig tanásatás, melyben összefonódott a praktikum és az oktatási cél – így foglalható össze a IV-es homokbánya ásatása, mely Kiskundorozsma határában folyt 2009 április-májusában.

Kulcsár Valéria

docens és

Sánta Gábor

tanársegéd – mindketten a szegedi Régészeti Tanszék oktatói – vezették az ásatást. Az utóbbi időben ez volt az első ásatási együttműködés a Móra Ferenc Múzeum és a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszéke között. A próbafeltárást a múzeum, magát az ásatást pedig a tanszék végezte. A feltáráson így a középkádereket, vagyis a technikusi gárdát zömében harmad- és negyedéves régészhallgatók tették ki, de abszolút kezdő diákok is megfordultak a terepen, akik az ásatási technológiai gyakorlatuk egy részét tölthették el a feltáráson. A hallgatók megismerkedhettek a finomabb bontásokkal, a fényképek, rajzok készítésének módjával.

Kelták nyomában

„Kis, tanyasi jellegű kelta település és a hozzá kapcsolódó temető került elő” – magyarázza Kulcsár Valéria. Ritkaság, ugyanis a Dél-Alföldön kevés a kelta lelőhely, különösen ritkán sikerül teljes települést sírokkal feltárni. Most – néhány korábban elpusztult régészeti objektumtól eltekintve – szerencséjük volt a szakembereknek. A keltákon kívül is sokszínű leleteket mutat a terep: a Maty-érből szigetszerűen kiemelkedő dombon helyezkedett el a település, ami kedvező lakhely lehetett a terület mindenkori lakóinak. Településobjektumok, valamint áldozógödrök kerültek elő a bronzkorból. Egy középkori ház alapárkát is megtalálták, de a felszínre került egy Árpád-kori medence is. Egy újkori árokrendszert is feltártak, amely valószínűleg a terület akkori mocsaras jellegéről árulkodik. A leletek vizsgálatát a tervek szerint tanfeldolgozás keretében szakdolgozók végzik tapasztaltabb szakemberek vezetésével.

Holtukban viaskodó lándzsások?

A Móra Ferenc Múzeumban folyik az anyagok nyilvántartásba vétele és restaurálása. Fontos szerepet játszhatnak például a közelebbi kormeghatározásban a kelta üveg karperecdarabok és fibulák. Sok kevésbé látványos, de szakmai szemmel rendkívül érdekes lelet is előkerült: egy kőből készült amulett vagy a vaslándzsák. Az egyik sír külön érdekessége, hogy két halott feküdt egy gödörben, egymáson és egymással szemben – mindkettőnél lándzsa volt. „Ritka az Alföldön az a temetési rítus, amivel itt találkoztunk” – meséli a régész. A kelta sírokat több esetben kerítették körül árokkal. Ez a Dunántúlon és Európa egyéb részein nem szokatlan, viszont az Alföldön egy-egy ilyen eset fordul csak elő. Vitatott kérdés, hogy miért került az árok a sír köré. Van egy olyan elképzelés, hogy ezzel próbálták elkeríteni a halottat a külvilágtól, mintegy szakrális teret hozva létre. Más felfogás szerint az árkolás mindig halomemeléssel függ össze, az ároknak technikai jelentősége volt: megakadályozza, hogy a halom földje szétterüljön – fejtegeti Kulcsár Valéria.

Érzék a földhöz

„Ez a munka elsősorban egy nagyon komoly csapatépítő tréning. Mindig extrém körülmények között dolgozunk, akár süt a nap, akár fúj a szél, az időjárás sokkal keményebben érinti azt az embert, aki kint tartózkodik napi nyolc-tíz órát. Általában vagy nehéz fizikai munkával, vagy sok kényelmetlenséggel – koránkelés, fáradság stb. – jár együtt. Elég gyorsan kiderül, hogy ki az, akinek van érzéke a szakmához, de önmagában az, hogy valaki kezdetben ügyetlen, nem sokat jelent, mert – mint minden máshoz – ehhez is gyakorlat kell” – mondja a szakember. „Persze kell hozzá például jó szem is. Van olyan, akinek isteni érzéke van a földhöz, ez nagyon hamar ki is derül” – összegez Kulcsár Valéria.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.