Közélet

MSZP: a kormány gyáva, nem a Kúria

MSZP: a kormány gyáva, nem a Kúria

2013. december 20., péntek
MSZP: a kormány gyáva, nem a Kúria

Az MSZP szerint nem a Kúria, hanem a kormány viselkedik gyáván a devizahitelek ügyében azzal, hogy a legfelsőbb bírói fórumtól vár megoldást.

Szanyi Tibor

pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, a Fidesz-kormány egyetlen érdemi, a problémát társadalmi méretekben orvosló intézkedést sem hozott a bajba jutott devizaadósok helyzetének megkönnyítésére, csak a jómódúakat segítette. A kormány nem cselekszik, noha ez lenne a dolga, és a parlamenti többsége is megvan hozzá, ehelyett gyáván "próbálja mások szervével verni a csalánt, ez esetben a Kúriáéval" - fogalmazott a szocialista politikus. Hozzátette, a kormány azt várta, hogy majd a Kúria elvégzi helyette úgymond a piszkos munkát, ám a bíróság egy jogállamban nem veheti át a kabinet szerepét. Ez nem is történt meg, "a jogállam még holtában is visszarúgott, pofán rúgta Orbánék kormányát" - jelentette ki. Az MSZP szerint törvényileg kellene lehetővé tenni, hogy minden devizahiteles újratárgyalhassa a maga szerződését, akár úgy, hogy egy másik pénzintézethez viszi át a hitelét - közölte a párt elnökségi tagja. Arra, hogy

Kósa Lajos

, a Fidesz alelnöke pénteken azt mondta, a szocialistáknak mindig, amikor a devizahitelek ügyében megszólalnak, először bocsánatot kellene kérniük az emberektől, mert az egész problémát ők okozták, Szanyi Tibor így válaszolt: "csak egy dolog miatt vagyok képes bocsánatot kérni az emberektől, hogy még nem fogtam be két kézzel Kósa Lajos mocskos száját, de lehet, hogy ezt kéne csinálni". "Ez az ember volt az, aki elindította a lavinát, aki meglökte a lejtőn az árfolyamot" - jelentette ki, megjegyezve: Kósa Lajos maga is tízmilliós nagyságrendben vett fel devizahitelt, a haszonélvezője volt ennek és az adósmentésnek is. A Kúria hétfőn úgy döntött, a devizaalapú kölcsönszerződés önmagában az adóst terhelő árfolyamkockázat miatt nem ütközik jogszabályba. Az árfolyam-különbözet és az egyoldalú szerződésmódosítások jogosságának kérdésében azonban nem foglalt állást, hanem a Európai Bírósághoz fordult. Kósa Lajos pénteken bírálta, csalódáskeltőnek nevezte a Kúria-határozatot. Azt pedig, hogy a legfelsőbb bírói fórum az Európai Bírósághoz fordult, gyáva, rossz, konfliktuskerülő lépésként, időhúzásként értékelte, ami csak a bankoknak kedvez. A Fidesz-alelnök álláspontja szerint ehelyett a Kúriának mielőbb határoznia kellene.

Orbán Viktor

miniszterelnök Brüsszelben újságíróknak úgy nyilatkozott: egyetért azokkal, akik sürgetik a Kúriát, hogy minél hamarabb hozza meg a döntést az árfolyamrés és az egyoldalúan módosított kamatok kérdésében.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.