Közélet

Szegedi időutazás egy katonai térképen

Szegedi időutazás egy katonai térképen

2013. szeptember 5., csütörtök
Szegedi időutazás egy katonai térképen
szegedterkep

Hasonlítsuk össze a mai Szegedet az árvíz előttivel a Google-térképére szinkronizált 1869-es katonai térkép segítségével!

I. Ferenc

császár 1806-ban rendelte el a „Zweite oder Franziszeische Landesaufnahme"-t, (a második illetve Ferenc-féle országfelmérést), amelyet ma a II. katonai felmérésnek hívunk. A gyakori háborús események miatt a munka lassan haladt, 1869-ig készültek el a földrajzilag pontos szemelvények, amelyek végül összefüggően ábrázolták a teljes Osztrák Birodalmat. A papírokat a Magyar Országos Levéltár nagyfelbontásban beszkennelte, és felpakolta a netre néhány éve, méghozzá ügyesen összekötve a Google Mapsszel, osztott képernyőn (

katt ide!

). Ez azt jelenti, hogy párhuzamosan nézhetjük végig a korabeli állapotot és a mai légi felvételeket. A Google képei természetesen sokkal részletesebbek, de a látvány még így is nagy izgalmas, különleges végigböngészni az ismerős helyeket, és egy kicsit elmeditálni azon, hogy 150- 200 év alatt mennyit változott ez a világ.

cats

Víz alatt a mai Marostői városrész

Szegedet szemlélve számtalan érdekességet fedezhetünk fel az árvíz előtti térképen. Az első ilyen, hogy a felméréseket éppen a folyók szabályozásának időszakában készítették, így már több helyen csatornákkal (a későbbi folyómederrel) kötötték össze a kanyarulatokat. Tudták például, hogy a mai Marostői városrész akkoriban egy kiterjedt tó, Maros-tó volt? A térképen jól látszik, hogy a Töltés utcától a Makai útig, onnan a Maros torkolatáig, a mostani Holt-Maros határolta területen belül összefüggő állóvíz volt. De érdekes megnézni a Gyáli-Holt-Tiszát, a katonai térképen már itt is fel van tüntetve az elkészült csatorna. Baktó, Petőfitelep, Új-Petőfitelep nem létezett, Tápé a Tisza kanyarulata után kezdődött, valahol a medencés kikötő végénél, a mai Rév utca után. Beszédes, hogy Alsóváros területe nem változott sokat. Érdekes az is, hogy mennyi kisebb tó volt a városban Tarjántól egészen a mai Honvéd tér környékéig, amit ha meghagynak, és felújítanak az újjáépítés alatt, akkor ma talán a TIK ablakaiból is lehetnek horgászni. Böngésszen ön is a

jelen és a múlt között!

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.