Közélet

Bontják már a szegedi kenderfonót!

Bontják már a szegedi kenderfonót!

2009. június 26., péntek
Bontják már a szegedi kenderfonót!
kenderfono1

Elkezdték bontani páratlan helyi ipartörténeti emlékünket, a szegedi kenderfonót. Mint ismeretes, helyén az Árkád építi fel bevásárlóközpontját. A helyi ellenzék és civilek kiálltak a kenderfonóért, és bíztak abban, hogy a tárgyalási készséget mutató beruházó, az ECE Projektmanagement Budapest Kft. nem rombolja porig a műemléki védettségre érdemes épületegyüttest, hanem felhasználva a tégláit újjávarázsolja azt, és egy patinás Árkádot épít, nem egy pléhdobozt. A lehetőségekről csütörtök este még kerekasztal-beszélgetést is tartottak a Fidesz és a civilek – lehet, hogy hiába?

A csütörtöki kerekasztal-beszélgetésen megjelent

Szabó László,

a Szögedi Védegylet elnöke, a Fidesz-frakció tagja. A frakció részéról pedig

Gyimesi László

, a Fidesz szegedi elnöke,

Hüvös László

frakcióvezető és

Juhász Gyula

KDNP-s képviselő. A civilek közül a Szegedi Hagyományőrző és Városképvédő Egyesület képviselője,

ifj. Szilágyi Árpád

, a Védegylet részéről

Szentistványi István

volt jelen, a beszélgetésen a sajtó képviselői mellett részt vett még

Osváth Gábor

molinológus, műemléki szakértő is. Miután levetítették az ipartörténeti emlékekről készített dokumentumfilmek sorozatában a szegedi kenderfonóról szóló epizódot, a jelenlévők kötetlen beszélgetés keretében próbálták megfogalmazni a teendőket, a lebontásra ítélt ipartörténeti emlék és általában az épített örökségünk megmentésének lehetőségeit.

Örökség, amit kapunk, gazdagítunk és továbbadunk

Szabó László szerint az országunkban eleve rossz az alapállás a műemléki védettséggel kapcsolatban. Idehaza inkább átokként kezelik a védettséget, mely miatt nehezebb az ingatlan eladása, felújítása, átépítése. Tőlünk nyugatabbra viszont értéknövelő tényező egy műemléki bizonyítvány. Sőt, a nyugat-európai önkormányzatok foggal-körömmel védik történelmi belvárosaikat, százéves épületeiket - nem úgy idehaza. Szilágyi Árpád szerint az örökség az, amit kapunk, gazdagítunk és továbbadunk. „A mi városunk a nagy árvíz után harmonikus építészeti stílusban és egyedülálló térgeometriai szerkezetben újjáépített egész, aminek védelme alapállásnak kell lennie egy városvezetés számára” – mondta a városvédő. De Szegeden nem így van – állítják a jelenlévők.

A városvédő frakció

kenderfono2

Osváth Gábor szerint ha megtartják a régi épületet és vele harmóniában tervezik, építik meg az új bevásárlóközpontot, az marketing szempontból is sokkal előnyösebb – építészeti díjakat nyer, patinás küllemének híre messze földre eljut – és környezetvédelmi szempontból is előnyös. Az Árkád Németországban és Lengyelországban is épített már ilyeneket, csak Szegeden születnek ronda, „dobozépületről” tervek – állapítják meg a civilek. Gyimesi László bejelenti, hogy az ellenzék elkötelezett az építési örökség védelmében, fel is vette a Fidesz Városvédő Frakció nevet. A Védegylet képviselője szerint nagyobb visszhangot kell adni a kenderfonó védelmének, de a jelenlévő újságírókkal együtt arra a következtetésre jutottak a civilek, hogy addig, amíg a helyi szabályozás nem követeli meg, hogy az értéket megtartva, a szép ipartörténeti emlékhely falaival egységben, harmóniában építsenek bevásárlóközpontot, addig nem így lesz, sőt a befektető mindent megtesz azért, hogy propagálja a rombolást és az új dobozépület előnyeit. Ehhez pedig különböző támogatásokkal – reklám, sporttámogatás stb. - megnyeri magának a helyi sajtót is, ezért Szentistványi István szerint az országos médiához kell fordulni.

A város rombolást segíti, a helyi napilap pedig asszisztál

A kerekasztal-beszégetéssel szinte egy időben bontani kezdték a kenderfonót. A pénteki közgyűlésen értük utol Szabó László képviselőt, aki érdeklődésünkre elmondta, hogy úgy látszik, ez a befektető sem különb a többinél, hiába épít a németeknek és a lengyeleknek ipartörténeti épületeiket felújítvagyönyörűÁrkádot, ha ide rombolni jön és egy csúnya dobozt telepít az árvíz után épített körútra. „Ő is csak egy gyarmatosító, akit nem érdekel a helyi lakosok szempontja, semmibe veszi azok véleményét, európaiatlanzul rombolja az örökséget, a városvezetés pedig segíti mindebben...” – így Szabó.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.