Hírzóna

Tűzgyújtási tilalom Csongrád-Csanád vármegyében: már most riasztó a helyzet

Böjthe Sándor
2026. március 21., szombat
Tűzgyújtási tilalom lépett életbe Csongrád-Csanád vármegyében a tartós szárazság és a megnövekedett tűzesetek miatt. A hatóságok szerint már most is több riasztás történt szabadtéri tüzekhez, amelyek komoly veszélyt jelentenek a környezetre és az ingatlanokra. A tűzgyújtási tilalom értelmében a Csongrád-Csanád vármegyei erdőkben és azok környezetében teljesen tilos tüzet gyújtani, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is.
Tűzgyújtási tilalom Csongrád-Csanád vármegyében: már most riasztó a helyzet
Fotó: Pexels. Fokozott tűzveszély miatt lépett a katasztrófavédelem

A tartós csapadékhiány és a kiszáradt növényzet miatt március 20-tól tűzgyújtási tilalom lépett életbe Csongrád-Csanád vármegyében is. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint országszerte egyre több térségben rendelnek el hasonló intézkedést, ami jól mutatja: az idei tavasz már most komoly kockázatokat hordoz.

Több vármegyében is tűzgyújtási tilalom lépett életbe
Több vármegyében is tűzgyújtási tilalom lépett életbe. Fotó: Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. 

Már most több tűzeset történt

A vármegyei katasztrófavédelem közleménye szerint az elmúlt napokban rendszeresen riasztották a tűzoltókat szabadtéri tüzekhez. Az eddigi legnagyobb eset Hódmezővásárhely külterületén történt, ahol mintegy tíz hektáron égett a nádas és a füves terület.

A szakemberek kiemelték: az ilyen tüzek gyorsan terjednek, és nemcsak a természetet, hanem lakóépületeket, mezőgazdasági területeket és ipari létesítményeket is veszélyeztethetnek. A nehéz terep, az erős szél és a száraz növényzet tovább nehezíti az oltást.

Mit jelent a tűzgyújtási tilalom a gyakorlatban?

A tűzgyújtási tilalom értelmében tilos tüzet gyújtani erdőkben, fás területeken, fasorokban, valamint ezek kétszáz méteres körzetében – még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A szabályozás kiterjed a parlag- és gazégetésre is, így a szabadtéri égetés minden formája tiltott ebben az időszakban.

Fontos azonban, hogy a saját kertben továbbra is lehet grillezni vagy bográcsozni, de csak fokozott odafigyeléssel. A tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni, és mindig gondoskodni kell az oltáshoz szükséges eszközökről.

A legtöbb tüzet ember okozza

A hatóságok hangsúlyozzák: a szabadtéri tüzek túlnyomó többsége emberi gondatlanságra vezethető vissza. Egy eldobott cigarettacsikk, egy felügyelet nélkül hagyott tűz vagy akár egy üvegdarab is elegendő lehet ahhoz, hogy lángra kapjon a kiszáradt növényzet.

A szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy fokozottan figyeljenek oda: ne dobjanak el égő csikket, ne hagyjanak hátra hulladékot a természetben, és tartsák be a szabályokat.

Modern technológia segíti a védekezést

A tűzoltás során egyre nagyobb szerepet kapnak a modern eszközök, például a drónok. Ezek hőkamerával segítik a tűz terjedésének felderítését, és a sűrű füstben is képesek azonosítani a még izzó területeket. Egy közelmúltbeli esetnél így sikerült megakadályozni, hogy a lángok épületeket is elérjenek.

A hatóságok figyelmeztetnek: a tilalom a visszavonásig érvényben marad, és betartása közös felelősség. Egyetlen pillanatnyi figyelmetlenség is komoly károkat okozhat – nemcsak most, hanem akár évtizedekre is.

További híreink:

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.