Hírzóna

Egyedülálló időutazás, amelyen Karikó Katalin Nobel-díja megtekinthető

Egyedülálló időutazás, amelyen Karikó Katalin Nobel-díja megtekinthető

Juhász Viktor
2025. július 17., csütörtök
Egyedülálló időutazás, amelyen Karikó Katalin Nobel-díja megtekinthető

A Magyar Tudományos Akadémia 200 éves fennállását ünneplő "Varázshatalom" kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban vra hív. A tárlat a humanista tudósok műhelyeitől a legmodernebb laboratóriumokig vezeti végig a látogatókat a magyar tudomány fejlődésén és az Akadémia lenyűgöző történetén. A több mint 800 kiállított tárgy között számos olyan különleges kincs rejtőzik, mint Karikó Katalin Nobel-díja, vagy Kopernikusz forradalmi könyve.

Karikó Katalin Nobel-díj
Karikó Katalin Nobel-díja

 

Karikó Katalin Nobel-díjas sikerei

A kiállítás csúcspontját Karikó Katalin és Krausz Ferenc Nobel-díjai jelentik. Karikó Katalin 2023-ban az mRNS-alapú vakcinák fejlesztéséért, Krausz Ferenc pedig az attoszekundumos lézerekkel kapcsolatos úttörő kutatásaiért kapta meg az orvosi-élettani, illetve fizikai Nobel-díjat. Ezek az elismerések nemcsak a magyar tudomány kiemelkedő teljesítményeit, hanem a jövőbe vetett hitet is szimbolizálják, és Karikó Katalin személyesen helyezte el a saját díját a tárlat „tudomány felfelé vezető hídjának” legmagasabb pontján.

 

A tudományos gondolkodás alapjai

A kiállítás első termeiben Kopernikusz forradalmi könyve, a De revolutionibus orbium coelestium ragadja meg a figyelmet. Ez a 16. századi mű nemcsak a csillagászatot, hanem az egész emberiség világszemléletét változtatta meg a heliocentrikus világkép bevezetésével, és máig a tudományos gondolkodás egyik alappillére. Továbbhaladva egy meglepő találmánnyal, a Quirinus Kuhlmann versíró gépével találkozhatunk, amely 1671-ből származik. Ez a fatörzsbe épített, tárcsás szerkezet a 17. századi kombinatorika lenyűgöző példája, amely egyetlen szonett több trillió változatát képes létrehozni.

 

Irodalmi relikviák és a halhatatlanság vágya

A múltból a személyes emlékek felé fordulva Kisfaludy Károly halotti maszkja mély benyomást tehet a látogatókra. Az 1830-ban készült lenyomat az első azonosított magyar halotti maszk, amely a romantika költője és szerkesztője, Kisfaludy halhatatlanság iránti vágyát, és a magyar irodalmi örökség részét szimbolizálja. Egy másik írói relikvia, Arany János karosszéke is helyet kapott a tárlaton. Ez a szilfából készült bútor a költő nagykőrösi otthonából származik, és meghitt bepillantást enged a mindennapjaiba, valamint az irodalmi alkotás folyamatába.

 

A Magyar Tudományos Akadémia és a Magyar Nemzeti Múzeum közös kiállítása, a "Varázshatalom – Tudás. Közösség. Akadémia" a tudomány sokszínűségét mutatja be könyvek, tárgyak, műszerek, kéziratok és személyes relikviák segítségével. A tárlat 2025. október 26-ig látogatható a Magyar Nemzeti Múzeumban, és egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy elmerüljünk a magyar tudomány gazdag múltjában és jövőjében.

 

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.