A viharkárok elhárításban példamutatóan fogott össze az ország.
A hét eleji vihar okozta károk Magyarországon több mint tízezer kárbejelentést eredményeztek, miközben a tűzoltói beavatkozások és az önkéntesek összefogása is bizonyította, hogyan segítettek az emberek a viharkárok gyors elhárításában. A mentésben ezrek vettek részt, az összefogás példamutató volt.
A hét első napjaiban pusztító vihar az ország szinte teljes területén, összesen 19 megyében okozott károkat. Debrecenben a széllökések sebessége elérte a 130 km/h-t, ami a legmagasabb mért érték volt a két nap alatt. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint szerda reggel 9 óráig összesen 9 ezer 996 káreseményről érkezett bejelentés, a katasztrófavédelem tűzoltóegységei eddig ebből 5 ezer 183 káresetet kezeltek, 4 ezer 813 káresemény felszámolása folyamatban van.
A hivatásos katasztrófavédelmi szervek 637 fővel és 164 technikai eszközzel avatkoztak be. A műveleteket 24 önkéntes tűzoltó egyesület és önkéntes mentőszervezet 87 fővel és 27 technikai eszközzel, valamint 16 önkormányzati tűzoltó parancsnokság 74 fővel és 17 technikai eszközzel támogatta.
A vihar komoly károkat okozott az áramszolgáltatásban is, több ezer otthon maradt áram nélkül. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közlése szerint a kiesett fogyasztási helyek száma reggel kilencre 20 ezer 472-re csökkent. Alsónémedi határában egy árampózna teljesen kidőlt, a vezetékek leszakadtak, és a környéken több háztartásban megszűnt az áramellátás.
A vihar a közúti közlekedés mellett súlyos károkat és fennakadásokat okozott a vasúti közlekedésében is Lázár János úgy fogalmazott, hogy ez „a MÁV történetének legnehezebb napja”. Ahhoz, hogy mielőbb visszaálljon a közlekedési rend, több, mint 500 ember dolgozott a vonalakon. A MÁV tájékoztatás szerint szerda reggelre három vonalon volt még nagyobb fennakadás.
A biztosítókhoz eddig több mint 10 000 kárbejelentés érkezett, és a becsült kárösszeg már meghaladja a 850 millió forintot. A biztosítók azonban jelezték, hogy a kárösszeg a következő napokban még nőni fog, sokan nyaralnak, vagy éppen nem a nyaralójukban tartózkodtak a vihar alatt, így ezeket a káreseményeket csak a napokban tudják felmérni és akkor regisztrálják majd.
Ebben a cikkünkben írtunk arról, hogy mi szükséges ahhoz, ha biztosítók segítségére van szükség a viharkárok helyreállításához.
A pusztítás mértéke hatalmas volt, de a közösségi összefogás is példát mutatott: a mentésben részt vettek hivatásos tűzoltók, polgárőrök, közterület-fenntartók, önkormányzati dolgozók, képviselők és civilek. Több településen önkéntesek ajánlották fel láncfűrészüket, eszközeiket, és közösen takarították el a kidőlt fákat, letört ágakat, hogy az utak minél hamarabb járhatóak legyenek.
Szegeden több kormánypárti képviselő példamutatóan, a vihar által leginkább érintett utcákra sietett és segítséget nyújtott a kárelhárításban.
A Liszt Ferenc repülőteret sem hagyta nyom nélkül, a heves zivatartevékenység törmeléket hordott fel a kifutópályára, emiatt is életveszélyes lett volna a repülők felszállása. A heves vihar a nemrégiben épült új terminálokat sem kímélte, a beázás miatt a 2A terminált ki kellett üríteni. Erre mondja a magyar, hogy ítéletidő volt. Magyar Péter napszemüvegben pózol a vihar sújtotta reptér előtt
Volt egy zápor és emiatt le kellett zárni az egyik terminált és töröltek minden gépet. Itt is megvolt a repülőrajt.
- írta a posztban, amit röviddel utána törtölt is, miután a saját táborában is kiverte a biztosítékot az ízléstelen és felelőtlen bejegyzés. Később egy másik posztban kínos magyarázkodásba kezdett.
Szakértők szerint a mostanihoz hasonló, hirtelen kialakuló és extrém erejű viharok a klímaváltozás következményei. Az elmúlt években Szegedre többször is lecsapott már hasonló vihar. Éppen ezért a kormány folyamatosan dolgozik azon, hogy ezekre a váratlan természeti jelenségekre a lehetőségekhez mérten a legjobban felkészüljenek, a jelzőrendszerek korszerűsítése mellett az érintett hatóságokat is folyamatosan fejlesztik.
A HungaroMet előrejelzése szerint a következő napokban ha nem is tér vissza a nyári kánikula, de nem kell hasonló viharokra számítani. Csütörtökig még további zivatarok várhatóak, 60–75 km/h-s széllökésekkel és felhőszakadással. Az esőzések főként a Duna vonalától keletre koncentrálódnak, míg a hét második felében fokozatosan nyugodtabb időjárás várható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.