Egy biztosítási szakértő elmondta, mik a legfontosabb teendők, hogy a biztosító nagyobb eséllyel fizessen, valamint hogy miért nem érdemes halogatni a bejelentést.
A hétfő délutáni ítéletidő után sok szegedi ingatlanon és gépjárművön esett komoly kár, a biztosítókhoz pedig várhatóan ezrek nyújtanak be kárigényt. Egy biztosítási szakember segítségével összegyűjtöttük, mire érdemes figyelni a szegedi viharkárok esetén, hogy a kártérítés ne csússzon, vagy ne utasítsák el a kérelmet.
Ha például a tetőről leviszi a cserepeket a szél, fontos, hogy a lehetőségekhez mérten azonnal intézkedjünk a további károk megelőzése érdekében – például fóliával lefedve vagy ideiglenesen bedeszkázva a tetőt.
Ugyanilyen lényeges, hogy a kárenyhítés előtt és után is készítsünk fényképes dokumentációt, akár mobiltelefonnal.
Ezekre a képekre a biztosító szakértői vizsgálat során biztosan igényt tartanak.
A biztosítók ma már lehetővé teszik az online kárbejelentést, ahol fotók feltöltésével gyorsítható a folyamat.
Fontos azonban tudni, hogy ilyen mértékű viharkárok esetén tömeges bejelentés érkezik, így az elbírálás hosszabb időt vehet igénybe.
Türelemre szükség van, de minden ügyet kivizsgálnak, és minden jogos kártérítés megérkezik – hangsúlyozta a szakember.
A lakásbiztosítás része lehet a felelősségbiztosítás is, így ha például egy kidőlt fa valaki autójára esik a telkünk széléről, a biztosító akkor is fizethet – persze ha be van jelentve a kár.
Érdekesség, hogy sok csomag tartalmaz ún. „kerti veszélytelenítést” is, ami fedezheti például egy a kertben kettéhasadt fa eltávolításának költségeit.
Ha közterületi, korhadt fát dönt le a vihar, és az kárt okoz, akár az önkormányzat is felelőssé tehető, de ez már összetettebb jogi- és szakértői kérdés.
Társasházak esetében általában - ha a lakás nem is - a társasházközösség rendelkezik biztosítással, így a károk egy része akkor is térülhet, ha az adott lakás tulajdonosának nincs külön biztosítása.
Magánházaknál viszont más a helyzet: ha nincs jelzáloghitel, melyhez kötelező biztosítás, és önszántából a tulajdonos nem köt biztosítást, előfordulhat, hogy semmilyen fedezet sincs a helyreállításra. Ilyenkor ismét a polgári jog és szakértői bizonyítás kerülhet előtérbe.
Sokan nem tudják, hogy már a legegyszerűbb tetőjavítást vagy felújítást is be kell jelenteni a biztosítónak.
Ha ezt elmulasztják, egy ilyen vihar során keletkezett kár nem biztos, hogy megtérül. A biztosítási díj ilyenkor ideiglenesen emelkedhet, de a későbbi, akár milliós kárkifizetések múlhatnak ezen. A felújítás után a díj újra csökkenhet.
Ne halogassuk a kárbejelentést, még ha aprónak is tűnik a kár – tanácsolta a szakértő. Most minden kis lépés számít, és a biztosítók partnerek abban, hogy Szeged lakói mielőbb újra biztonságban érezhessék magukat otthonaikban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.