Hírzóna

Erősödhet Csongrád-Csanád vármegye kapcsolata kínai testvérmegyéjével

Erősödhet Csongrád-Csanád vármegye kapcsolata kínai testvérmegyéjével

30 éves jubileum – A Csongrád-Csanád Vármegyei Önkormányzat vezetése a kínai testvérmegyébe látogatott

Kibédi Péter
Tegnap, 9:27
Fotó: chenwei
Erősödhet Csongrád-Csanád vármegye kapcsolata kínai testvérmegyéjével

A két önkormányzat együttműködése aláírásának 30. évfordulóján Senhszi tartomány kormányzója, Zhao Gang kínai látogatásra hívta meg Csongrád-Csanád Vármegye Közgyűlésének elnökét, Mágori András Józsefet, aki a kölcsönös tisztelet és a kétoldalú kapcsolatok fejlesztése reményében azonnal igent mondott a meghívásra. A magyar küldöttség látogatását több hónapnyi egyeztetés előzte meg. A Mágori András József által vezetett delegáció tagja volt a vármegyei közgyűlés két alelnöke, Haág Zalán és Csáki Béla; Nagy Attila, a Fidesz–KDNP választókerületi elnöke, a vármegye közgyűlési többségét alkotó pártszövetség frakcióvezetője; továbbá Égető Gábor, a vármegyei önkormányzat jegyzője is.

A testvérmegyei kapcsolatok erősítése miatt utazott Kínába a Csongrád-Csanád vármegyei küldöttség

Mindkét félnek gyümölcsöző lehet a kapcsolat

küldöttség Pekingig repülővel utazott, majd a további mintegy 1000 kilométeres utat a 350 kilométer per órás csúcssebességgel száguldó gyorsvonaton tették meg, ami lehetőséget teremtett a kínai vidék jobb megismerésére. A Kínában folyamatosan zajló közlekedésiinfrastruktúra-fejlesztés mértékét jól mutatja, hogy az országban évente több mint 1800 mérfölddel bővül a működő vasúti hálózat. A tárgyalások alkalmával is előkerült ez a téma, s a tartomány kormányzója rendkívül fontosnak nevezte a Budapest–Belgrád vasútvonal építését is, mely kínai cégekkel együttműködésben valósul meg.

Senhszi tartomány negyvenmilliós lakossággal rendelkezik (székhelyét, Hsziant és környékét 12 millióan lakják); azaz e tekintetben 100-szoros a különbség a testvérmegyéhez, a négyszázezer lelkes Csongrád-Csanádhoz képest. A három évtizedes együttműködésben természetesen ennek nincs jelentősége. A magyar delegáció a kínai házigazdák részéről maximális előzékenységet, kedvességet és megható vendégszeretetet tapasztalt.

A május 22-ei találkozó a tartományi kormányzó és a vármegyei elnök által elmondott beszédekkel kezdődtek, majd az öttagú magyar küldöttség május 22-én kétoldalú megbeszélést folytatott Senhszi tartomány vezetésével: Zhao Gang kormányzó mellett Lü Laishenggel, a tartományi kormány főtitkárhelyettesével, Yao Hongjuannal, a tartományi külügyi hivatal igazgatójával, Yang Miaóval, a tartományi kereskedelmi tárca vezetőjével, valamint Gao Yanggal, a helyi kulturális és idegenforgalmi minisztérium első emberével. A magyar részről Mágori András József elnök által vezetett tárgyalások során a felek áttekintették a kínai-magyar együttműködés jelenlegi formáit Csongrád-Csanádban (példaként említhető mindenekelőtt a Makón épülő csomagolóüzem vagy épp a szegedi BYD-gyár; illetve a kooperációk különböző formái a szegedi felsőoktatásban), s a magyar és kínai fél egyaránt kifejezte reményét, hogy Senhszi tartomány és Csongrád-Csanád vármegye aktívan együtt tud majd működni a gazdaság, a kereskedelem, az infrastruktúrafejlesztés, az oktatás, a tudomány és a kultúra területén. 

Az idegennyelvi egyetemen harmincan tanulnak magyarul

Magyarul tanuló diákokat látogattak meg

A vármegyei küldöttség ellátogatott a Hanszi Idegennyelvi Egyetemre (XISU), ahol Mágori András József vármegyei elnök és Wu Yaowu, az egyetem elnöke a barátság és a jövőbeni együttműködés szimbólumaként közös fát ültetett. Ezt követően a delegáció tárgyalást folytatott az egyetem vezetésével, és megismerkedett az intézményben jelenleg magyarul tanuló mintegy 30 hallgatóval, illetve a magyar nyelvet, irodalmat és kultúrát az egyetemen oktató szakemberekkel, akiket Mágori András József beszédében elismerő szavakkal üdvözölt, kifejezve feléjük köszönetét a kínai-magyar barátság elmélyítésében tett erőfeszítéseikért.

Többezer éves történelmi lelettel ismerkedett a vármegyei közgyűlés

A vendéglátók lehetőséget nyújtottak betekinteni Shenszi tartomány 8 ezer éves történelmébe a Shenszi Történelmi Múzeumban, majd a delegáció a látogatást a világ 8. csodájaként ismert több mint kétezer éves agyaghadsereg megtekintésével fejezte be.

Rangos eseményen mutatkozott be a vármegye

A csongrád-csanádi delegáció látogatásakor zajlott a nemzetközi Selyemút Expó (Hszian az egykori kínai selyemút keleti kiindulópontja volt), ennek alkalmából vármegyénk is lehetőséget kapott a bemutatkozásra. Csáki Béla turisztikáért felelős alelnök tartott Csongrád-Csanádról szóló promóciós előadást, melyhez komoly segítséget jelentett a Makói Város Televízió által készített, és ebből az alkalomból bemutatott imázsfilm. Az alelnök ezt követően Pekingben képviselte vármegyénket a Magyar-Kínai Kulturális és Turisztikai Találkozón.

A Selyemút Expon mutatkozhatott be a vármegye és Szeged

A kínai út során szerzett tapasztalatok alapján Mágori András József elnök reményét fejezte ki, hogy látogatásuk újabb lendületet adhat a kétoldalú együttműködésnek, s a közeljövőben a korábbinál is intenzívebbé és gyümölcsözőbbé válhat a két testvérmegye kapcsolata.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.