Martin Schulz Szegeden: Közösen győzünk, vagy egyenként elbukunk + FOTÓK


A démonok, melyeket hetven éve legyőztünk, ismét éledeznek, közösen kell felvennünk a harcot a rasszizmus és a szélsőséges nézetek ellen - mondta Martin Schulz Szegeden. Az Európai Parlament elnöke szerint euroszkeptikus gondolkodással nem válhatunk egyenrangú partnerré a nagyhatalmakkal, együtt erősek, külön-külön azonban kiszolgáltatottak az EU tagországai. Botka László erősen kritizálta az ország kijelölt irányvonalát, Szegedet ugyanakkor a tolerancia földjének nevezte.
18.45
Ujhelyi István, a Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti képviselője szomorúnak nevezte, hogy a Kossuth téren senki sem fogadta a kormányból hivatalosan az EP-képviselőt. Elmondása szerint Szeged bizonyíthatott, hogy nem csak ilyen emberek lakják az országot. "Martin Schulzot Tóbiás József kérte fel, hogy magyarországi látogatásakor jöjjön Szegedre. Jól tette, hogy nem szállt gépre Kövér László és Orbán Viktor után" - mondta el. Szavait követően a város vezetésével karöltve Schulz egy sétát tett a belvárosban, megtekintve néhágy EU-s pénzből finanszírozott fejlesztést.
Épít-e stadiont a háza mellé Schulz?
18.35 Az EP-elnök beszédét követően kérdések következtek. Egy felszólaló arra volt kíváncsi, hogy mit tehetnek a fiatalok a korosztályukban egyre népszerűbbé váló, szélsőséges eszmék ellen? Martin Schulz szerint sok tagországban gondot jelent az, hogy az államnak mindenre van pénze, csak a fiatalokra nincsen, így ők jogosan veszítették el bizalmukat az állam felé. Mivel a fiatalabb generáció sokszor nehezen érti meg magát az idősebbel, így elsősorban a fiataloknak kell aktivizálniuk magukat, hiszen övék a jövő. Egy másik kérdés az EU legnagyobb problémáira vonatkozott: ezeket a szélsőségek megerősödésében, a széthúzásban és a munkanélküliségben látja az EP-elnök.Gyermekeink egy elveszett generációvá válhatnak
18.25 Schulz szerint a szélsőséges nézetek mindig a válság időszakában erősödnek meg, a radikalizmus és rasszizmus leküzdésének egyik fegyvere lehet így a munkanélküliség visszaszorítása is. Ijesztő számokkal igazolta mondandóját: az Európai Unió országaiban 27 millió ember munkanélküli, a 15-24 évesek között minden negyediknek nincs munkahelye. Vannak oylan országok az EU-ban akik között 50%-os a munkanélküliség. Fennáll a veszély, hogy itt a gyermekeink egy elveszett generációhoz tartoznak majd - hangsúlyozta. Ennek leküzdéséért az unió szakemberei egy befektetési terv kidolgozásán fáradoznak, melynek célja, hogy mindenki számára jólétet hozzon, ne csak néhányaknak gazdagságot. Legfontosabbnak a tudásba való befektetést mondta az EP-elnök, hogy Európa-szerte olyan kiváló egyetemek jöhessenek létre, mint a szegedi.Ismét félnie kell a zsidóságnak?
18.20 Martin Schulz elmondta: a város zsinagógájában járva maga is elhelyezett egy követ, máig szégyenletesnek és sokkolónak tartja ugyanis, hogy többek között a Magyarországon élő zsidókat is az ő nemzete zárta gettóba és pusztította el. "Annál fájdalmasabb számomra ma, hogyha 70 évvel a világháború után a zsidóknak fel kell tenni a kérdést: félni kell, ha zsidó iskolába, zsidó temetőbe megyünk? Fájdalmas, ha az Európai Parlamentben is vannak olyanok, akik tagadják a holokauszt bizonyított tényét, kétségbe vonják az elveszett életeket" - hangsúlyozta. Az EP-elnök szerint félelmetes, hogy 70 évvel a háború után a hitleri ideológia propagandistái az utcákra vonulnak, és olcsó szólamokkal uszítanak a kisebbségek ellen a szavazatokért. "Ha az Európai Parlamentben is olyan képviselők vannak, akik a tömeggyilkosok ideológiáját védik, az szégyen. Nem hihetik azt az agitátorok, hogy ott a tömeg mögöttük. Fel kell lépnünk az uszítás, gyűlölet ellen" - emelte ki Martin Schulz. Beszédében az angol filozófus, Edmond Burke szavait idézte: a gonosz győzelméhez elég az, ha a jók tétlenül maradnak. "Közös kötelességünk, hogy fellépjünk a rasszizmus minden formája ellen" - emelte ki.Nem szuperállamra, hanem erős régiókra van szükség
18.15 "A renacionalizáció dicshimnuszát zengő populisták a gyermekeink jövőjét játsszák el. Vagy minden ország külön veszít, vagy európaiként közösen fogunk győzni. Ma a régi démonok - melyről azt hittük már elkergettük - újra ránk vicsorognak. A párizsi terrorcselekmények barbár támadások voltak a szabadságunk ellen. Most a félelem ellen kell zárnunk sorainkat, a növekvő bizalmatlanság ellen felvenni a harcot" - hangsúlyozta Martin Schulz.Értékalapú közösség
18.05 Az elnök szerint rengeteget fejlődött az európai közösség az utóbbi évtizedek alatt. "Közösen sokat értünk el: két világháborút követően sikerült egyfajta immunrendszert kiépítenünk az országok között. Olyan területek, melyek földig voltak rombolva a háború után, a kontinens egyesítése óta élénk gazdasági gócponttá nőtték ki magukat. A népek lerázták magukról a diktatúrát, és demokráciát építettek ki. Közösen mindannyian demokráciában, békében, szolidaritásban élhetünk együtt. Európa egy értékalapú közösséggé vált" - hangsúlyozta. Fel kell tenni azonban magunknak a kérdést: mindazt, amit elértünk, nem gondoljuk-e, hogy túlságosan természetes és ezért nem tudjuk értékelni - folytatta az EP-elnök. Kiemelte: egyre több a renacionalizációt követelő, euroszkeptikus hang. "A nacionalista populizmus azt állítja, hogy ha a nemzetállamok vélt idilljeihez visszatérünk, meg tudjuk oldani a nehézségeket. Egyáltalán nem azért szállok síkra, hogy eltöröljem a nemzetállamokat. Ez az emberek hazája, ott érzik magukat otthon, ez ad nekünk identitást, nyelvi sokszínűségünk, gazdag kultúránk, irodalmunk, zenénk és gasztronómiánk értékek. A diverzitás nem rossz dolog, gazdagságunk része, melyet meg kell őriznünk" - emelte ki Martin Schulz.Botka: Szeged a tolerancia, a békesség földje
17.40 "Öröm és megtiszteltetés, hogy ilyen magas rangú politikus látogatott Szegedre. Ez egy szimbólum is, hiszen Martin Schulz személyével az európaiság, az európai progresszió, a szociáldemokrata gondolat látogatott el hozzánk. Szeged maga is ezen értékek szimbólumává vált hazánkban" - mondta megnyitójában Botka László. A polgármester szerint a város a tolerancia és békesség földje volt mindig is, ahol magyarok, szerbek, románok és németek éltek békességben. Mindig fontos volt itt a szabadság, Szeged mindent megtett azért, hogy megőrizhesse szabad státuszát. Az 1879-es nagyárvízkor Európa, az európai polgárság kézzelfogható segítsége nélkül nem épülhetett volna újra Szeged. A város a megmaradás, az európai szolidaritás szimbóluma is - magyarázta a polgármester. A szegedi polgár nem alattvaló, hanem európai, magyar, gondolkodó polgár, akit nem lehet az orránál fogva vezetni. Nem tűri a túlhatalmat, amely erőszakos és irányít. Ebbe a modern európai városba érkezett Martin Schulz - tette hozzá.Gyurcsány Ferenc is tárgyalt az EP-elnökkel
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke és Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke hétfőn az Országgyűlés épületében tárgyalt - tudatta a párt sajtóirodája az MTI-vel.Kövér László fogadta Martin Schulzot

Korábban írtuk:
Magyarországra látogatott hétfőn Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. Programja szerint a fővárosban Orbán Viktor miniszterelnökkel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével találkozik majd. Délután fél ötkor Szegedre is ellátogat, a zsinagógában egyeztet a zsidó hitközség elnökével, találkozik a város és az egyetem elöljáróival és egy előadást is tart majd az Európai Unió jövőjéről. Ezt követően egy sétát tesz majd a belvárosban, megtekinti többek között az EU-s forrásból megújult Dugonics teret is.Útlezárások a Széchenyi téren
Az illusztris vendég látogatása kapcsán a város több pontján útlezárásokra, forgalomelterelésekre kell számítani. Három órától tilos behajtani a Széchenyi térre a Károlyi utca, a Kossuth Lajos sugárút és a Kiss Ernő utca irányából. Fél hat után, az ünnepélyes zászlófelvonást követően a Széchenyi tér északi oldala és a Kiss Ernő utca közötti szakaszán, illetve a Kiss Ernő utca Feketesas utca Széchenyi tér közötti szakaszán feloldják.