Gazdaság

Belyó Pál: A válságnak hosszú távú hatásai lesznek Magyarországra

Belyó Pál: A válságnak hosszú távú hatásai lesznek Magyarországra

2009. április 21., kedd
Belyó Pál: A válságnak hosszú távú hatásai lesznek Magyarországra

A gazdasági, és a nyomában kialakuló társadalmi válságnak hosszú távú hatásai lesznek Magyarországra - jelentette ki Belyó Pál, az Ecostat főigazgatója kedden Szegeden.

Elemzői vélekedés szerint egy-másfél év múlva rendbe jöhet a világgazdaság fejlődőképes része, a magyar gazdaság felépítése azonban valószínűleg nagyon nehéz és hosszú út lesz - mondta a szakember a Szegedi Tudományegyetemen tartott előadásán. A válság leküzdésének egyik kézenfekvő módja az állami gazdaságélénkítés a beruházások fokozásával, illetve a fogyasztás serkentésével, például a lakosságnak adott adókedvezmények segítségével. A magyar válságkezelés érdekessége, hogy erre nincs pénz, csak a források átrendezéséről lehet szó - fogalmazott

Belyó Pál

. Az idén a magyar gazdaság visszaesése az Ecostat vezetője szerint 4 és 5 százalék közötti lesz, az ipari termelés várhatóan 15 százalékkal esik, a háztartások fogyasztása mintegy 5 százalékkal csökken majd. Az általános forgalmi adó kulcsainak változása - a kedvezményes 18 százalékos kulcs bevezetése ellenére is - az alacsonyabb keresetűeket fogja legkedvezőtlenebbül érinteni. Az általános áfakulcs 5 százalékos emelését a kereskedők valószínűleg kénytelenek lesznek áthárítani a fogyasztókra - jelezte a szakember. Az Ecostat által elvégzett szimulációs számítások szerint az adóátrendezések összességében a jól kereső közalkalmazottak anyagi helyzetére hatnak majd legkevésbé negatívan, s az alacsony jövedelmű közalkalmazottak helyzetét rontják majd leginkább. A kutató úgy látja, a kormány által bejelentett kiigazító lépések előbb utóbb megértésre találnak annak ellenére, hogy a munkavállalói szervezetek még élénken tiltakoztak ellene.

Lengyel Imre

, az SZTE Gazdaságtudományi Karának professzora a vitaindító előadásra reagálva kifejtette, az egyik legkomolyabb problémával, az ország gazdasági kettészakítottságával nem foglalkozik a gazdaságpolitika. A területi különbségeket tekintve az uniós tagországokat vizsgálva Magyarország hátulról a harmadik: míg a közép-magyarországi régióban az egy főre jutó GDP az EU átlag 110 százaléka, addig a Dél-Dunántúlon, az Alföldön és Észak-Magyarországon alig haladja meg a 40 százalékot. Ezen a helyzeten az uniós források sem javítanak érdemben, mivel egy részüket presztízs-beruházásokra és egymás hatásait kioltó programokra pazarolja el az ország - vélekedett az egyetemi oktató. A válságon várhatóan hamar túljutó, fejlett Közép-Magyarországon segíthetnek a "finomhangolás" jellegű lépések, az ország felének azonban gyökeresen más megoldásokra lenne szüksége - hangsúlyozta Lengyel Imre.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.