Egyetem

Több karon borongós a hangulat a felvételi keretszámok miatt

Több karon borongós a hangulat a felvételi keretszámok miatt

2012. január 9., hétfő
Több karon borongós a hangulat a felvételi keretszámok miatt

Közel 50 ezer hallgató tanulhat 2012 szeptemberétől részben vagy egészben állami finanszírozásban - a tavalyi mintegy 53 ezer állami helyhez képest. A keretszámok ugyanakkor a jogi, gazdaságtudományi és bölcsész területeken drasztikusan csökkennek. Az érintett szegedi karok vezetőit is megkérdeztük.

A felsőoktatásba az kerülhet be, aki elér legalább 240 pontot. Az új felsőoktatási törvény szerint három finanszírozási forma fog működni. Mintegy 34 ezer hallgatónak, a "legjobbaknak", legnagyobb arányban a műszaki, természettudományi és informatikai szakokon száz százalékban fizeti majd az állam a tanulmányi költségét, 15.550 hallgató esetében pedig a képzési költség mintegy felét fogja fedezni az állam.

Hoffmann Rózsa

oktatásért felelős államtitkár a múlt hét csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, azon képzések körét bővítik, amelyek vélhetően a gazdaság motorjai lesznek. A harmadik kategóriába kerülők nem kapnak állami ösztöndíjat, de nekik elindul a diákhitel 2., amely "komoly állami kamatgaranciával" fedezi az érintett hallgatók tanulmányait. Emellett megmarad a diákhitel 1. is, amelyet mindenki igénybe vehet.

Nehéz helyzet

A fizetendő költségekről Hoffmann Rózsa azt mondta, a kormány határösszegeket közöl az egyetemekkel, főiskolákkal, amelyek ezen határokon belül fixálhatják a saját intézményük vonatkozásában a képzések költségeit. Az összegek nem sokban térnek el azoktól, amelyeket eddig a felsőoktatási intézmények a költségtérítéses hallgatóiktól kértek - fűzte hozzá. A 2012. szeptember 1-jétől induló szakok képzési költségei körülbelül két héten belül dőlnek el, erről a felvételi tájékoztató internetes változatában tájékozódhatnak az érintettek. Az így megállapított képzési költségek a felsőoktatásba újonnan belépőkre vonatkoznak, a már hallgatói státuszban lévők változatlan feltételekkel folytathatják tanulmányaikat. A hallgatókkal kötendő szerződést firtató kérdésre az államtitkár azt mondta: azok a hallgatók számíthatnak ilyen szerződésre, akiknek képzését az állam fogja fedezni. Hozzátette, ez az idén induló évfolyamra már érvényes lesz. Hoffmann Rózsa kérésre válaszolva közölte: egyelőre nincs tapasztalat arról, hogy az államilag finanszírozott keretszám szűkítése hogyan érintheti az egyes felsőoktatási intézményeket. Mint mondta, ha megtörténik, hogy egy-egy szakot nem sikerül feltölteni, abban az esetben az egyes intézményeknek maguknak kell megtalálniuk a racionalizálási utakat. Hozzátette, a költségtérítést vállaló hallgatók száma ugyanakkor az elmúlt időszakban is évről évre emelkedett. (MTI)

Országos keretszámokról van szó, így még nem tudjuk pontosan, milyen mértékű csökkenéssel kell a Szegedi Tudományegyetemnek szembenéznie. "Elég nehéz helyzetbe kerülünk" - kommentálta portálunknak a keretszámokat

Homoki-Nagy Mária

, az SZTE oktatási rektorhelyettese. "Jó néhány karunknak át kell gondolnia, hogy az önköltséges díjat miként fogja megállapítani" - tette hozzá. Az új keretszámok szerint országosan a gazdaságtudományok képzési területre a tavalyi 4900 helyett csak 250 hallgatót vesznek fel állami helyre, de nyolcadára, 800-ról 100-ra csökken az államilag finanszírozott jogászhallgatók száma is. A bölcsészettudomány 2011-es 4100 fős keretszáma szintén elég jelentős csökkenést mutat a maga 2700 hallgatójával. A rektorhelyettes azt is hozzátette, a humán számok kurtítása kihatással lesz a szegedi Bölcsészettudományi Kar mellett a Juhász Gyula Pedagógusképző Karra is. Egyébként pedig a pedagógusképzés 2000 fős kerete 1600-ra süllyed, még nem tudni, milyen arányban lesznek érintettek az általános, illetve középiskolás tanárszakok. Más területeken is regisztrálhatunk csökkenést, így például a természettudományoknál a teljes finanszírozásúak száma 5200-ról 4000-re esik, de itt további 3500-an részleges támogatással folytathatják tanulmányaikat.

Nem szerencsés

A keretszámcsökkenés legdrasztikusabban a gazdaságtudományokat érinti.

Vilmányi Márton

, a szegedi Gazdaságtudományi Kar (GTK) dékánja úgy fogalmazott, nem az a kérdés, hogy ezek a számok mit jelentenek a szegedi GTK életében, hanem hogy mit jelent azon diákok esetében, akik abba fektették az elmúlt 2-3 évüket, hogy közgazdásszá válhassanak. "Őket csak biztatni szeretném: ne adják fel szakmai reményüket. Ezek a hírek egyelőre sokkolóak mind a diákok, mind a képzőintézmények számára, ezek szerint ugyanis a gazdasági képzés többé-kevésbé költségtérítésessé válik. Próbálunk megoldásokat találni arra, hogy a leendő hallgatókat tudjuk támogatni a képzés elvégzésében" - nyilatkozta portálunknak a dékán. Az ügyben egyeztetnek a piaci szférával, a társkarokkal, az egyetemi vezetéssel és a gazdasági képzőhelyekkel is. Mint megtudtuk, gondolkodnak ösztöndíjakban is, de január végéig fogják tájékoztatni a diákokat, hogy milyen megoldásokat sikerült találniuk. "A GTK gazdálkodása ma is példás, természetesen okoz fejtörést a jelenlegi helyzet számunkra, de vannak tartalékaink annak érdekében, hogy átállítsuk a képzési struktúránkat. Azt szeretnénk viszont lehetővé tenni a diákok számára, hogy tudjanak közgazdásznak tanulni, mert különben ezt a szakma nagyon meg fogja sínyleni" - hangsúlyozta Vilmányi Márton. A dékán azt is hozzátette, összességében nem szerencsés az, hogy a kormányzat a válság időszakában általánosan csökkenti az államilag finanszírozott hallgatók létszámát. Az emberi tőkebefektetések visszavonása ugyanis majd csak 10-15 év múlva fogja éreztetni hatását...

Felborul az arány

"Felháborítónak és elkeserítőnek tartom a jogi felvételi keretszámokat" – mondta

Szabó Imre

, a szegedi Állam- és Jogtudományi Kar dékánja. Hozzátette: a szegedi jogi karon végzettek kifejezetten keresettek a munkaerőpiacon. Véleménye szerint nem készítettek előzetes felmérést a döntéshozók, és nem számoltak a jogi képzettségűek ilyen mértékű csökkenésének hosszú távú következményeivel. "A tudományágak közötti arányok ilyen mértékű megbontását nagyon problematikusnak és károsnak tartom - ebben azt gondolom, nem vagyok egyedül, nem csak a bölcsészterületről érkező probléma" - ezt már

Csernus Sándor

, bölcsészkari dékán panaszolta portálunknak. Mint mondta, az állami szerepvállalás deklaráltan csökken a nemzetinek tekintett tudományágak területén is, mint a történelem, a magyar vagy a néprajz - ez középtávon mindenképpen súlyos problémákat jelent. "Az a fajta különbségtétel, hogy mely szakterületek hasznosak a népgazdaságnak, így, ahogy a kommunikációban szerepel, nem állja meg a helyét. Mindenhol elismerik azt, hogy a társadalomtudományban végzett diplomások - ideértve a közgazdászokat és a jogászokat is - elhelyezkedési aránya sokkal jobb, mint a többieké" - összegzett Csernus Sándor.

Vágólapra másolva!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.